طرز تهیه اکبر جوجه رستورانی، رمز و رازهای معروف ترین غذای گلوگاه

طرز تهیه اکبر جوجه

طرز تهیه سس اکبر جوجه گلوگاه مشهدی ساناز مینایی ساده در سرخ کن خانم گل آور تصویری xvc jidi h fv    i

برای تهیه اکبر جوجه خوشمزه، ابتدا مرغ را از وسط به دو قسمت تقسیم می‌کنیم. حلقه‌های پیاز، سیر خرد شده، آبلیمو، زعفران دم کرده، نمک، و فلفل را به مرغ اضافه کرده و خوب مخلوط می‌کنیم. پس از طعم دار شدن، مرغ را در قابلمه‌ای با روغن مایع سرخ کرده و سپس در کره تفت می‌دهیم تا کاملا طلایی شود. در نهایت، جوجه‌ها را از روغن خارج کرده و پس از گرفتن روغن اضافی، به همراه کته زعفرانی و رب انار ترش سرو می‌کنیم.

اکبر جوجه یکی از انواع غذاهای پر طرفدار و خوشمزه ایرانی است که اصالت آن متعلق به شهرستان گلوگاه می باشد. این غذای خوشمزه که یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی است که توسط علی اکبر کلبادی نژاد ابداع شده است. برای تهیه این غذای خوشمزه از مرغ های جوان با وزن کم استفاده می شود و به همین دلیل اکبر جوجه دارای بافتی نرم و بسیار لطیف می باشد. روش پخت این غذا به این شکل است که ابتدا گوشت مرغ را با مواد طعم دهنده طعم دار می کنند، سپس آنرا در مخلوطی از کره و روغن به صورت شناور سرخ می کنند که باعث می شود این غذا کالری بالایی داشته باشد، برای مشاهده آموزش آشپزی شمالی و مرحله به مرحله طرز تهیه اکبر جوجه در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

مواد لازم برای ۲ نفر
مرغ کوچک۱ عدد
زعفران دم کردهیک چهارم فنجان
کره۱۰۰ گرم
پیاز۱ عدد
سیر۴ حبه
آبلیمونصف لیوان
رب انارنصف لیوان
نمک و فلفل سیاهبه اندازه کافی
روغن مایع۱ لیوان

طرز تهیه اکبر جوجه

مرحله ۱: آماده‌سازی مرغ

برای طرز تهیه اکبر جوجه خوشمزه ابتدا مرغ را می شویم، سپس از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و در یک کاسه بزرگ و جادار قرار می دهیم. توجه داشته باشید که برای تهیه اکبر جوجه به هیچ عنوان نباید پوست روی مرغ را جدا کنیم.

مرحله ۲: انتخاب مرغ مناسب

نکته مهم در مورد اکبر جوجه این است که در رستوران های اکبر جوجه از جوجه مرغ استفاده می شود و اگر می خواهید اکبر جوجه شما مانند رستوران شود حتما از جوجه مرغ استفاده کنید، یا حداقل از مرغ های کوچک استفاده کنید.

مرحله ۳: تهیه و افزودن ترکیبات طعم دهنده

پیاز را به صورت حلقه ای خرد می کنیم و به کاسه حاوی مرغ اضافه می کنیم. در ادامه سیرها را خرد کرده و به کاسه اضافه می کنیم. در ادامه آبلیمو را به همراه زعفران دم کرده و مقداری نمک و فلفل سیاه به کاسه اضافه کرده و خوب مواد را مخلوط می کنیم.

مرحله ۴: ماساژ دادن و طعم‌دار کردن مرغ

مواد طعم دهنده را با دست روی تمام قسمت های گوشت مرغ ماساژ می دهیم تا گوشت مرغ به خوبی طعم دار شود. پس از اینکار روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت ۱۲ ساعت در یخچال قرار می دهیم تا گوشت مرغ طعم دار شود. در صورت تمایل می توانیم مقداری شیر هم در مود طعم دهنده مرغ استفاده کنیم.

مرحله ۵: استراحت کافی، رمز اکبر جوجه لذیذ

توصیه ما این است که هر زمان می خواهید اکبر جوجه درست کنید حتما از شب قبل گوشت مرغ را طعم دار کنید. طعم دار کردن گوشت مرغ یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث می شود اکبر جوجه شما خوشمزه تر و لذیذتر شود.

مرحله ۶: پخت و سرخ کردن مرغ

پس از اینکه گوشت مرغ طعم دار شد آنرا از یخچال خارج می کنیم. در ادامه یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و روغن مایع را به آن اضافه می کنیم. حرارت زیر قابلمه باید متوسط باشد تا علاوه بر اینکه روغن نسوزد ، گوشت مرغ مغز پخت شود.

مرحله ۷: تفت دادن در کره

قطعات گوشت مرغ را در روغن داغ قرار می دهیم و پس از اینکه دو طرف قطعات مرغ طلایی شد و مرغ مغز پخت شد آنرا از قابلمه خارج می کنیم. در مرحله بعدی باید حدود ۵ دقیقه گوشت مرغ را در کره تفت دهیم تا لذیذتر شود.

مرحله ۸: روش جایگزین افزودن کره به روغن

البته می توانیم برای اینکه وقت کمتری صرف شود، کره را به قابلمه حاوی روغن اضافه کنیم تا جوجه ها در مخلوط کره و روغن سرخ شوند. پس از اینکه کره به خورد گوشت مرغ رفت مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه می کنیم.

مرحله ۹: گرفتن روغن اضافی و سرو کردن

در این مرحله پس از اینکه جوجه ها به طور کامل سرخ و طلایی شدند، آنها را در توری فلزی قرار می دهیم تا روغن اضافی شان خارج شود. در پایان اکبرجوجه ها را در ظرف مورد نظرمان می کشیم و به همراه کته زعفرانی و رب انار ترش سرو می کنیم.

نکات پخت اکبر جوجه

طرز تهیه اکبرجوجه خانگی , اکبر جوجه , طرز پخت اکبر جوجه , طرز تهیه اکبر جوجه ساده

استفاده از روغن مناسب

مناسب ترین روغن برای سرخ کردن اکبر جوجه روغن مخصوص سرخ کردنی می باشد.  به دلیل اینکه اکبر جوجه باید در روغن شناور سرخ شود اگر از روغن خوراکی استفاده شود روغن زیادی جذب مرغ می شود اما روغن های سرخ کردنی جذب کمتری دارند. به همین دلیل روغن های مخصوص سرخ کردنی برای سرخ کردن اکبر جوجه مناسب تر هستند. نکته دیگر اینکه روغن مخصوص سرخ کردنی به راحتی نمی سوزد و برای سرخ کردن مناسب تر است و به همین دلیل باعث سیاه شدن مرغ نمی شود.

راز نرمی اکبر جوجه و جلوگیری از سفت شدن آن

هنگامی که اکبر جوجه سفت می‌شود، مطمئنا چیزی از چرخه‌ی آماده‌سازی آن از قلم افتاده است. یکی از دلایل اصلی این مشکل، حذف پوست مرغ است. پوست، مانند یک سپر محافظ، بافت گوشت را در برابر حرارت نگه می‌دارد و مانع از سفت شدن آن می‌شود. همچنین مرحله‌ی مهم دیگری که برای نرم و خوش‌طعم بودن اکبر جوجه باید به آن دقت کرد، مرینیت و مزه‌دهی است. این فرایند به گوشت مرغ فرصت می‌دهد تا طعم و عطر مواد طعم‌دهنده را جذب کند و باعث نرم و خوشمزه بودن آن می‌شود. بنابراین، حتما پوست مرغ را حفظ کنید و مرحله‌ی طعم‌دار کردن گوشت مرغ را با دقت و حوصله انجام دهید.

نکات سرخ کردن اکبر جوجه

یکی از نکات مهمی که هنگام سرخ کردن قطعات مرغ را باید در نظر داشته باشید این است که حتما خرده های پیاز را از گوشت مرغ جدا کنید، زیرا پیاز خیلی سریع می سوزد و علاوه بر اینکه بر طعم غذا تاثیر می گذارد باعث می شود زیبایی ظاهری غذا هم کمتر شود.

اکبر جوجه در سرخ کن

روش درست کردن اکبر جوجه در سرخ کن بسیار ساده است و نکته خاصی ندارد. برای درست کردن این غذای جذاب در سرخ کن ابتدا مخلوط روغن مایع و کره را داخل سرخ کن می ریزیم، سپس جوجه ها را درون سرخ کن قرار می دهیم و اجازه می دهیم به طور کامل طلایی شوند.

برنج مناسب اکبر جوجه

اکبر جوجه معمولا با دو نوع برنج آبکش شده ساده و کته سرو می شود. البته برای اینکه این غذای خوشمزه را به سبک مازندارنی سرو کنیم حتما باید آنرا با کته سرو کنیم. برای تهیه کته قالبی رستورانی مطلب طرز تهیه کته قالبی را مشاهده نمایید.

طرز تهیه اکبر جوجه با شیر

برای تهیه اکبر جوجه با شیر، ابتدا جوجه را از وسط نصف کرده و در قابلمه مناسبی قرار می‌دهیم. شیر، آب، نمک، و فلفل سیاه را اضافه کرده و پس از جوش آمدن، حرارت را کم کرده و اجازه می‌دهیم جوجه‌ها برای ۴۵ دقیقه بپزند. سپس، جوجه‌ها را سرخ کرده و به مدت یک ساعت دیگر می‌پزیم. در این فاصله، سس را با رب انار، نمک، شکر، و گردو تهیه می‌کنیم. در نهایت، مرغ ها را در ظرف سرو قرار داده و با سس رب انار و برنج زعفرانی سرو می‌کنیم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز: 2

اولین امتیاز را شما بدهید!

دسته بندی: آموزش آشپزی
بروز رسانی توسط در سه شنبه 14 فروردین 1403

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.