طرز تهیه نان کره ای خوشمزه و مخصوص به روش تبریزی

طرز تهیه نان کره ای خوشمزه و مخصوص به روش تبریزی

طرز تهیه نان کره ای نان کره ای یکی از انواع نان های خوشمزه مخصوص صبحانه یا عصرانه است، برای مشاهده این آموزش شیرینی پزی در ادامه با سایت آموزشی چی شی …

طرز تهیه نان عسل خوشمزه و ساده با بافت پنبه ای

طرز تهیه نان عسل خوشمزه و ساده با بافت پنبه ای

طرز تهیه نان عسل نان عسل یکی از انواع نان های خوشمزه بین المللی است که با رسپی های بسیار متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله …

طرز تهیه کیک نشاسته ای خوشمزه و ساده برای میان وعده

طرز تهیه کیک نشاسته ای خوشمزه و ساده برای میان وعده

طرز تهیه کیک نشاسته ای کیک نشاسته ای یکی از انواع کیک های ساده و خوشمزه بین المللی است که معمولا به عنوان میان وعده تهیه می شود، برای مشاهده آموزش کامل …

طرز تهیه کلوچه زعفرانی

کلوچه زعفرانی , طرز تهیه کلوچه زعفرانی , دستور پخت کلوچه زعفرانی با فر و بدون فر

کلوچه زعفرانی یکی از انواع کلوچه های سنتی و خوشمزه ایرانی است که دارای عطر و طعم بسیار جذابی می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کلوچه زعفرانی در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

مواد لازم کلوچه زعفرانی
آرد۲ پیمانه
روغن جامد یا کره½ پیمانه
تخم مرغ۲ عدد
شکر½ پیمانه
نمکنوک قاشق چایخوری
بکینگ پودر½ قاشق چایخوری
وانیل½ قاشق چایخوری
کشمش (اختیاری)به مقدار کافی

طرز تهیه کلوچه زعفرانی

مرحله اول

برای تهیه کلوچه زعفرانی ساده و خوشمزه ابتدای کار درون یک کاسه مناسب تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل اضافه می کنیم، سپس با همزن دستی به مدت ۵ تا ۷ دقیقه هم می زنیم تا بافت مواد روشن و کش دار شود.

مرحله دوم

حالا زعفران دم کرده را به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم و در حد ترکیب شدن مخلوط می کنیم. در ادامه روغن جامد یا کره را به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم، سپس به مدت ۱ دقیقه در حد مخلوط شدن مواد هم می زنیم.

مرحله سوم

در این مرحله آرد و بکینگ پودر را درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس مخلوط می کنیم. در ادامه مخلوط آرد را درون الک می ریزیم و ۳ مرتبه الک می کنیم، سپس طی ۳ مرحله درون مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

حالا خمیر کلوچه را با لیسک مخلوط می کنیم تا مواد با هم ترکیب و یکدست شود. در ادامه بسته به سلیقه مقداری کشمش درون مایه کلوچه می ریزیم، سپس مجددا مخلوط می کنیم تا به صورت یکدست درون خمیر پخش شود.

مرحله پنجم

در این مرحله فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم کاملا گرم شود. در ادامه روی سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم، سپس با دست چرب مقداری از خمیر کلوچه بر می داریم.

مرحله ششم

حالا خمیر کلوچه را در دست فرم می دهیم و روی کاغذ روغنی با فاصله از هم قرار می دهیم، سپس سینی را در طبقه وسط فر قرار می دهیم. توجه داشته باشید مواد کلوچه همانند مایه کیک شل و یا همانند خمیر منسجم نیست.

مرحله هفتم

حالا اجازه می دهیم کلوچه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون فر بماند تا کاملا بپزد و اطراف کلوچه ها طلایی شود. در صورت نبود فر می توانیم کلوچه را درون تابه درست کنیم، به این منظور که یک شعله پخش کن روی حرارت قرار می دهیم.

مرحله هشتم

در این مرحله واشر های اطراف تابه رژیمی را خارج می کنیم، سپس تابه را روی شعله پخش کن قرار می دهیم و اجازه می دهیم تابه کاملا گرم شود. در ادامه درون تابه را با کاغذ روغنی می پوشانیم و یا  با روغن جداکننده چرب می کنیم.

مرحله نهم

حالا مقداری از مواد کلوچه را با دست چرب بر می داریم، سپس در دست فرم می دهیم و با فاصله از هم درون تابه قرار می دهیم. در ادامه درب تابه را می بندیم، سپس اجازه می دهیم کلوچه به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی حرارت بماند.

مرحله دهم

در این مرحله پس از گذشت این مدت، زمانی که اطراف کلوچه طلایی شد حرارت را خاموش می کنیم. به دلیل نرم بودن بافت کلوچه اجازه می دهیم کلوچه ها درون تابه کاملا خنک شوند، سپس از تابه خارج می کنیم.

مرحله یاردهم

در نهایت می توانیم کلوچه زعفرانی را به مدت ۱ هفته در دمای محیط نگهداری کنیم. در ادامه کلوچه های زعفرانی را درون ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم، سپس به همراه چای زعفرانی یا قهوه سرو می کنیم. نوش جان.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 19 دی 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چی شی و لینک مستقیم بلا مانع است.