طرز تهیه کلوچه نمکی خوشمزه و مخصوص به روش افغانستانی

طرز تهیه کلوچه نمکی خوشمزه و مخصوص به روش افغانستانی

طرز تهیه کلوچه نمکی کلوچه نوعی شیرینی است که بافتی شبیه به کیک دارد. کلوچه ها معمولا شیرین و مغز دار هستند. اما گاهی مواد خوراکی نمکی طرفداران بیشتری دارد. کلوچه نمکی …

طرز تهیه مرغ ناردونی خوشمزه و مخصوص به روش اصیل گیلانی

طرز تهیه مرغ ناردونی خوشمزه و مخصوص به روش اصیل گیلانی

طرز تهیه مرغ ناردونی مرغ ناردون یک خورش سنتی و اصیل گیلانی است که با کته و برنج شمالی طبخ و سرو می شود. این خورش طعم ملس و گاهی ترشی دارد …

طرز تهیه سوپ گوجه فرنگی خوشمزه و مخصوص فرانسوی

طرز تهیه سوپ گوجه فرنگی خوشمزه و مخصوص فرانسوی

طرز تهیه سوپ گوجه فرنگی سوپ گوجه فرنگی یکی از انواع پیش غذاهای خوشمزه است که به عنوان یک پیش غذای بین المللی در سراسر جهان شناخته می شود. این سوپ خوشمزه …

طرز تهیه کشک محلی

طرز تهیه کشک خانگی نی نی سایت کارخانه ای لرستان مایع سنتی قشقایی عشایری

کشک محلی یکی از انواع فراورده های شیر می باشد که با روش های متنوعی درست می شود، برای مشاهده این آموزش در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

مواد لازم کشک محلی
ماست ترش۲ کیلوگرم
آب۲ لیتر
نمک به مقدار کافی

دستور تهیه کشک خانگی

مرحله اول

برای تهیه کشک خوشمزه محلی ابتدا ماست ترش را به همراه آب داخل یک ظرف مناسب با هم به خوبی ترکیب می کنیم تا دوغ به دست بیاید. حالا دوغ را داخل یک قابلمه مناسب می ریزیم و روی حرارت متوسط قرار می دهیم.

مرحله دوم

در این مرحله صبر می کنیم تا دوغ به نقطه جوش برسد و ببرد. پس از اینکه دوغ حالتی بریده بریده پیدا کرد، قابلمه را از روی حرارت کنار می گذاریم، سپس دوغ را داخل تنظیف یا کیسه نخی می ریزیم و از ارتفاع اویزان می کنیم.

مرحله سوم

به هیچ وجه کیسه نخی را فشار نمی دهیم تا آب دوغ زودتر خارج شود. نکته دیگر اینکه زیر کیسه یک ظرف مناسب قرار می دهیم تا آب خارج شده از کیسه داخل ظرف جمع شود. حدود ۸ تا ۱۰ ساعت کیسه را به همین حالت رها می کنیم.

مرحله چهارم

پس از گذشت این زمان کشک های نرم شده داخل کیسه را خارج می کنیم، سپس مقداری نمک اضافه می کنیم و به خوبی ترکیب می کنیم. اگر کشک ها کاملا خشک شده بودند ۲ قاشق غذاخوری از آب داخل ظرف اضافه می کنیم تا نرم شوند.

مرحله پنجم

در این مرحله کشک ها را به اندازه دلخواه با دست یا قالب شکل می دهیم و درون یک سبد توری می چینیم. ظرفی که کشک ها را در ان می چینیم تا خشک شوند باید به صورتی باشد که هوا از زیر کشک ها بتواند عبور کند.

مرحله ششم

هر چند وقت یک بار کشک ها را زیر و رو می کنیم تا به صورت یکدست خشک شوند. خشک کشک ها سلیقه ای است ولی کشک ها را اگر به صورت نرم و دارای رطوبت جمع کردیم حتما باید انها را درون یخچال یا فریزر نگهداری کنیم.

مرحله هفتم

در صورتی که کشک ها را به صورت کامل خشک کنیم که هیچ گونه رطوبتی نداشته باشند می توانیم آنها را در ظرف های درب دار بریزیم و در کابینت نگهداری کنیم. در پایان می توانیم از کشک ها به صورت سابیده شده در انواع غذاها استفاده کنیم.

آخرین بروز رسانی در : جمعه 21 شهریور 1399
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چی شی و لینک مستقیم بلا مانع است.