طرز تهیه پسته خشک بو داده و ساده خوشمزه و دهان باز

طرز تهیه پسته خشک

روش نگهداری پسته خشک در منزل زعفرانی یک کیلو پسته تازه چقدر پسته خشک میدهد بو دادن پسته نی نی سایت

پسته خشک یکی از انواع تنقلات پر مصرف و محبوب ایرانی است که به صورت ساده و بوداده تهیه می شود. پسته خشک بو داده را می توانیم از فروشگاه ها به صورت آماده تهیه کنیم، یا اینکه می توانیم برای تنوع و داشتن پسته هایی خوشمزه تر پسته تازه را خودمان خشک کنیم و بو دهیم. در صورتی که خودمان پسته را خشک و بو داده کنیم می توانیم از انواع طعم های برای پسته های خود استفاده کنیم، مثلا با اضافه کردن مقداری پودر فلفل قرمز و فلفل سیاه می توانیم پسته فلفلی داشته باشیم، یا با اضافه کردن مقداری زعفران دم کرده پسته زعفرانی داشته باشیم، برای مشاهده این آموزش در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

مواد لازم پسته خشک
پسته خامبه مقدار کافی
نمک (اختیاری)به مقدار کافی

روش خشک کردن پسته خام

مرحله اول

برای تهیه پسته خشک بو داده ابتدا پوست نرم روی پسته ها را جدا می کنیم، سپس درون یک قابلمه بزرگ می ریزیم و به خوبی می شوییم. پسته های که روی سطح آب جمع شوند پوک هستند و حاوی مغز پسته نیستند.

مرحله دوم

در این مرحله پسته های شسته شده را داخل آبکش می ریزیم و اجازه می دهیم آب اضافی موجود در پسته ها به طور کامل خشک شود. پس از اینکه آب پسته ها کشیده شد آنها را روی سطح سینی یا یک پارچه نخی می ریزیم.

مرحله سوم

حالا سینی را مقابل نور مستقیم خورشید قرار می دهیم و روی پسته را با یک توری نازک می پوشانیم تا پرندگان پسته ها را خراب نکنند. با توجه به قدرت نور خورشید ممکن است بین ۳ تا ۵ روز زمان برای خشک شدن پسته ها نیاز باشد.

مرحله چهارم

نکته مهم در مورد خشک کردن پسته این است که نباید انرا بیش حد در مقابل نور خورشید قرار دهیم چون بیش از حد خشک می شود. باید به نحوی پسته ها را از جلوی نور خورشید جمع کنیم که کمی رطوبت داشته باشند.

مرحله پنجم

در صورتی که بخواهیم پسته را در سایه خشک کنیم، تمام مراحل را مانند بالا انجام می دهیم، سپس پسته های را دور از نور خورشید در سایت قرار می دهیم تا خشک شوند. جالب است بدانید خشک کردن پسته با آفتاب باعث باز شدن دهان پسته ها می شود.

مرحله ششم

اگر بخواهیم دهان پسته ها باز نشود و و اصطلاحا به پسته خندان تبدیل نشوند می توانیم پسته ها را در سایه خشک کنیم.پسته ها را پس از خشک کردن درون یک ظرف درب بسته می ریزیم و در کابینت نگهداری می کنیم.

نکات تهیه پسته خشک

روش نگهداری پسته خام

پسته خام را تا یک سال می توانیم در یخچال و تا سه سال در فریزر نگهداری کنیم. برای نگهداری پسته در یخچال باید آنرا درون ظرف های شیشه ای درب بسته قرار دهیم و در دمای زیر ۴ درجه نگهداری کنیم. در فریزر هم می توانیم از ظروف شیشه ای یا پلاستیک فریر استفاده کنیم.

سمی شدن پسته خام

نکته مهم در مورد خرید پسته خام این است که حتما پسته های سالم تهیه کنید و از خرید پسته هایی که پوست شان سیاه شده است خودداری کنید. پسته های که پوست نرم شان سیاه شده است و به پوست سفت پسته چسبیده است ممک است حاوی سم خطرناک آفلاتوکسین باشند.

جدا کردن پوست نرم پسته

اگر مقدار زیادی پسته تهیه کردید و جدا کردن پوست پسته ها به صورت یکی یکی زمان بر است می توانید پسته را داخل یک کیسه بزرگ بریزید. سپس با وردن به آرامی روی کیسه فشار اورید تا پوست پسته ها جدا شوند. پوست پسته هایی که جدا نمی شوند نسانه این است که پسته ها نارس هستند.

مطالب پیشنهادی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

ممنون که اولین امتیاز را دادید!

بروز رسانی توسط در دوشنبه 13 بهمن 1399
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.