طرز تهیه شیرینی پیروک مارمالادی ارمنی خوشمزه و مخصوص

طرز تهیه شیرینی پیروک

طرز تهیه شیرینی پیروک مارمالادی خوشمزه و مخصوص روسیه ای ارمنی

شیرینی پیروک یکی از انواع شیرینی های خوشمزه بین المللی است که با دستورهای متنوعی تهیه می شود. این شیرینی خوشمزه معمولا به صورت مستطیلی تهیه می شود، البته در صورت تمایل می توانیم آنرا به اشکال دیگر نیز درست کنیم. معروف ترین نوع پیروک متعلق به ارمنستان می باشد و به همین دلیل این شیرینی به عنوان یک شیرینی ارمنی شناخته می شود. در کشور ما این شیرینی با نام های متنوعی شناخته می شود که اصلی ترین این نام ها شیرینی مارمالادی می باشد. شیرینی پیروک را می توانیم نسبت به ذائقه خود با انواع مارمالاد درست کنیم، البته برای تهیه این شیرینی بیشتر از مارمالاد سیب و هویج استفاده می شود، برای مشاهده آموزش شیرینی پزی کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه شیرینی پیروک در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

مواد لازم شیرینی پیروک
آرد سفید۲۰۰ گرم
زرده تخم مرغ۳ عدد
سفیده تخم مرغ۴ عدد
کره۱۰۰ گرم
ماست۱۶۰ گرم
شکر۱۵۰ گرم
وانیل۱ قاشق چایخوری
بکینگ پودر۲ قاشق چایخوری
زرده تخم مرغ برای رومال۱ عدد

طرز تهیه شیرینی پیروک

مرحله اول

برای تهیه شیرینی پیروک خوشمزه ابتدا کره به دمای محیط رسیده را داخل کاسه ای قرار می دهیم و شکر را به آن اضافه می کنیم و با همزن برقی به حدی مواد را می زنیم که رنگ آن کرم بشود و حجم بگیرد.

مرحله دوم

بعد زرده ها را به همراه سفیده ها و وانیل به مواد اضافه می کنیم و هم می زنیم در حدی که مخلوط شوند و آنوقت ماست را نیز اضافه می کنیم و با مواد کاملا ترکیب می کنیم.بیکینگ پودر را به آرد اضافه می کنیم.

مرحله سوم

سپس کم کم به مواد می افزاییم و با لیسک به طور دورانی مواد را مخلوط می کنیم.۲ پیمانه سرخالی از مایه را بر می داریم و کنار می گذاریم. باقی مواد را داخل قالب ۲۰ در ۲۰ می ریزیم و داخل فر قرار می دهیم.

مرحله چهارم

فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد می گذاریم تا به مدت ۲۰ دقیقه مایه رویه بگیرد. بعد  ۲ پیمانه از مایه ای را که برداشته بودیم را با کمی آرد مخلوط می کنیم و ورز می دهیم تا خمیر لطیفی بدست بیاوریم.

مرحله پنجم

توجه داشته باشید که به اندازه ای آرد اضافه می کنیم که خمیر به دست نچسبد. روی خمیر را با پارچه می پوشانیم تا خشک نشود. و بعد از گذشت زمان اشاره شده در بالا و رویه گرفتن مایه، قالب را از داخل فر بیرون می آوریم.

مرحله ششم

سپس مارمالاد دلخواه خود را روی آن می ریزیم و با قاشق کاملا سطح آن را صاف می کنیم.خمیر را روی صفحه کار می گذاریم و با وردنه آن را پهن می کنیم و با کمک وردنه خمیر را بلند می کنیم و روی قالب قرار می دهیم تا کاملا روی مارمالاد پوشیده شود.

مرحله هفتم

بعد زرده تخم مرغ را داخل پیاله ای می ریزیم و کمی زعفران به آن اضافه می کنیم و قلمو را آغشته به آن می کنیم و روی خمیر را با قلمو کاملا پوشش می دهیم و قالب را مجددا داخل فر قرار می دهیم تا با ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه پیروک ما بپزد.

مرحله هشتم

بعد از پخت قالب را از داخل فر خارج می کنیم و اجازه می دهیم تا پیروک خنک شود و از قالب بیرون می آوریم و به صورت اسلایس های مربع شکل برش می زنیم و در ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم و نوش جان کنید.

نکات طرز تهیه شیرینی پیروک

مارمالاد مناسب

در تهیه این شیرینی معمولا از مارمالادهایی مانند مارمالاد سیب و هویج استفاده می شود، البته در صورت تمایل می توانیم از مارمالادهای دیگری نیز استفاده کنیم. در ادامه می توانید آموزش چند نوع مارمالاد را مشاهده نمایید.

چه امتیازی میدی؟
بروز رسانی توسط در جمعه 29 مرداد 1400

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.