مطالب پر بازدید
طرز تهیه زولبیا آلبالویی خوشمزه و مخصوص با رنگ قرمز

طرز تهیه زولبیا آلبالویی خوشمزه و مخصوص با رنگ قرمز

طرز تهیه زولبیا آلبالویی زولبیا یکی از شیرینی هایی است که درون شربت قرار می گیرد. این شیرینی به عنوان شیرینی مناسبتی و در ماه رمضان برای سفره ها ی افطار تهیه …

عکس‌های مدل مانتو مجلسی با طراحی‌های خیره‌کننده

عکس‌های مدل مانتو مجلسی با طراحی‌های خیره‌کننده

مدل مانتو مجلسی در دل فرهنگ و هنر ایرانی، مد و پوشاک همواره نقش مهمی در بیان هویت، سنت‌ها و زیبایی‌شناسی جامعه داشته‌اند. مدل مانتو مجلسی ایرانی، به عنوان یکی از این …

طرز تهیه برشتوک شکلاتی قالبی خوشمزه و مخصوص بازاری

طرز تهیه برشتوک شکلاتی قالبی خوشمزه و مخصوص بازاری

طرز تهیه برشتوک شکلاتی برشتوک شکلاتی، یک نوع شیرینی کوچک و خوشمزه است که نیاز به فر ندارد. این شیرینی از دو لایه تشکیل شده است. لایه اول شکلات و لایه دوم …

طرز تهیه باسلوق لوله ای خوشمزه و مخصوص به روش بازاری

طرز تهیه باسلوق لوله ای

طرز تهیه باسلوق لوله ای مغزدار با گردو

باسلوق لوله ای یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که با دستورهای بسیار متنوعی تهیه می شود. این شیرینی خوشمزه شباهت زیادی به باسلوق معمولی دارد، تنها تفاوت این شیرینی خوشمزه با باسلوق معمولی این است که ظاهری شیک تر دارد و برای پذیرایی بسیار مناسب است. این شیرینی خوشمزه شبیه به لوله جمع می شود و به همین دلیل با نام باسلوق لوله ای شناخته می شود. اندازه قطعات باسلوق لوله ای به خودمان بستگی دارد و می توانیم آنرا از 10 سانتی متر تا 25 سانتی متر درست کنیم و در پایان به قطعات کوچکتر برش بزنیم، برای مشاهده این آموزش شیرینی پزی سنتی در ادامه با سایت آموزشی و فرهنگی چی شی همراه باشید.

مواد لازم باسلوق لوله ای
آب2 لیوان سرخالی
نشاسته گل1 لیوان پُر
گلاب½ لیوان
جوهر لیمونوک قاشق چایخوری
شکر1.5 لیوان
کره25 گرم
زعفران دم کرده3 قاشق غذاخوری
وانیل¼ قاشق چایخوری

دستور تهیه باسلوق لوله ای

مرحله اول

برای تهیه باسلوق خوشمزه و سنتی به روش لوله ای ابتدا یک لیوان آب به نشاسته اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا نشاسته داخل آب حل شود و کنار می گذاریم تا 10 دقیقه همان طور بماند و کاملا رقیق شود.

مرحله دوم

بعد 1 لیوان آب باقیمانده را داخل قابلمه ای می ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا به جوش بیاید و جوهر لیمو را به همراه شکر به آن اضافه می کنیم و با همزن دستی هم می زنیم تا شکر در آب حل شود.

مرحله سوم

بعد زعفران دم کرده را می افزاییم و مواد را مجددا هم می زنیم و اجازه می دهیم تا مجددا آب به جوش بیاید. در ادامه نشاسته رقیق شده را اضافه می کنیم و بلافاصله مواد را هم می زنیم چون نشاسته باعث می شود سریع مواد حالت فرنی بخود بگیرد.

مرحله چهارم

پس مداوم با قاشق چوبی هم می زنیم تا کاملا نشاسته با مواد مخلوط شود و خودش را بگیرد و به غلظتی شبیه به فرنی شود و همان طور که در حال هم زدن هستیم وانیل و گلاب را اضافه می کنیم و به هم زدن ادامه می دهیم تا مجددا مواد یکدست شود.

مرحله پنجم

سپس کره را اضافه می کنیم و با قاشق چوبی مداوم به مدت 8 الی 10 دقیقه مواد را هم می زنیم تا اگر از مواد به دیواره های قابلمه مانده با هم زدن به مایه بچسبد و مایه منسجم و یکدست و غلظت دار شود و در وسط قابلمه جمع شود.

مرحله ششم

(شبیه به حلوا کمی سفت تر و منسجم در وسط قابلمه جمع شد) در ادامه پودر نارگیل را داخل بشقابی می ریزیم و داخل قیف ماسوله گرد قرار می دهیم، سپس باسلوق را داخل قیف یک بار مصرف می ریزیم.

مرحله هفتم

انواع مغزیجات مانند گردو یا بادام را نیز کنار دستمان قرار می دهیم و قیف را فشار می دهیم تا باسلوق از داخل آن بیرون بیاید و از وسط بشقاب که حاوی پودر نارگیل است باسلوق را به صورت نواری 10 تا 15 سانتیمتر روی آن می ریزیم تا شبیه به یک لوله دراز شود.

مرحله هشتم

در ادامه گردوها را به نخ می کشیم (به اندازه طول باسلوق گردو داخل نخ می کنیم ولی طول نخ را از ابتدا و انتهای گردوها نیم وجب بیشتر می گیریم.)و روی باسلوق لوله ای قرار می دهیم و کمی فشار می دهیم تا به آن بچسبد.

مرحله نهم

مجددا با قیف از باسلوق روی گردوها  را می پوشانیم (مانند قبل که به صورت لوله ای باسلوق را در پودر خواباندیم حالا نیز گردو را با باسلوق لوله ای استتار می کنیم تا مشخص نباشد با همان مقدار طول باسلوق قبلی که زدیم)

مرحله دهم

با دست ابتدا و انتهای باسلوق را هدایت می کنیم و روی پودر نارگیل می غلطانیم.اینکا را باید سریع انجام بدهیم چون اگر باسلوق سرد شود باسلوق زیری و رویی به یکدیگر نمی چسبند و چون میان آن ها گردو است سنگین می شود و ترک می خورد.

مرحله یازدهم

پس از اینکه باسلوق لوله ای را با پودر نارگیل کاملا آغشته و پوشش کامل دادیم در یخچال یا جای خنک قرار می دهیم تا به مدت یک ساعت خنک و منسجم شود.بعد از روی صفحه کار قرار می دهیم و با یک دست باسلوق را می گیریم

مرحله دوازدهم

سپس با دست دیگر نخ را آرام و سریع می کشیم تا از داخل باسلوق خارج شود و بعد باسلوق ها را با چاقو برش می زنیم .برای باسلوق های لقمه ای پودر نارگیل را داخل پیاله ای می ریزیم و نصف یک گردو را از طرف بیرون گردو در آن قرار می دهیم

مرحله سیزدهم

باید داخل گردو مشخص باشد و با قیف روی گردو به اندازه یک الی دو بند انگشت از باسلوق را فشار می دهیم و قیف را جدا می کنیم و با دست پودر نارگیل روی باسلوق می ریزیم تا مقدار بیرون از پیاله نیز با پودر نارگیل آغشته شود و در ظرف می چینیم و نوش جان کنید.

لطفا امتیاز دهید
آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 6 بهمن 1399
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.