طرز تهیه دمپختک شیرازی خوشمزه و ساده به روش سنتی

طرز تهیه دمپختک شیرازی

سبزی دمپخت شیرازی چیست طرز تهیه دمپخت شیرازی در کاشانه مهر انواع دمپخت شیرازی طرز تهیه دمپخت شیرازی بدون گوشت طرز تهیه دمپخت عدس شیرازی طرز تهیه دمپخت ساده طرز تهیه دمپخت گوشت عربی دمپخت سیری شیرازی

دمپختک شیرازی یکی از انواع غذاهای محلی استان فارس است که با رسپی های مختلفی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه دمپختک شیرازی در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

مواد لازم برای ۲ نفر
برنج۲ پیمانه
عدس½ پیمانه
هویج۲ عدد
کلم برگ½ کلم برگ کوچک
سبزی معطر تازه۱ پیمانه
زعفران دم کرده۳ قاشق غذاخوری
گرد غوره۱ قاشق چایخوری
فلفل سیاه۱ قاشق چایخوری
نمک و زردچوبهاز هر کدام ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه دمپختک شیرازی

مرحله اول

برای تهیه دمپختک شیرازی خوشمزه در ابتدای کار عدس را شسته، سپس درون یک قابلمه حاوی آب می ریزیم. در ادامه قابلمه را روی حرارت متوسط قرار داده و اجازه می دهیم عدس درون آب جوش بماند تا کاملا پخته شود.

مرحله دوم

زمانی که عدس کاملا پخته و نرم شد، قابلمه را از روی حرارت کنار گذاشته و عدس را آبکشی می کنیم. در ادامه سبزیجات معطر تازه (ترخون، ریحان و شوید) را شسته، سپس به صورت ریز خرد می کنیم.

مرحله سوم

حالا کلم برگ را به صورت ریز خرد می کنیم، سپس می شوییم و درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود. در ادامه هویج را شسته و پس از شستشو پوست آنرا کاملا جدا کرده و به صورت نگینی خرد می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار داده، سپس مقداری روغن مایع به آن می افزاییم. حالا کلم برگ را به همراه هویج به تابه اضافه کرده و به تفت دادن ادامه می دهیم تا کاملا سرخ و سبک شوند.

مرحله پنجم

در ادامه گرد غوره را به همراه نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به تابه اضافه کرده و به تفت دادن ادامه می دهیم تا بوی خامی ادویه ها از بین برود. حالا عدس پخته شده را به همراه سبزیجات خرد شده به تابه می افزاییم.

مرحله ششم

حالا مواد را مخلوط کرده تا کاملا ترکیب و سرخ شوند، سپس تابه را از روی حرارت بر می داریم. در ادامه یک قابلمه حاوی آب را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به نقطه جوش برسد، سپس ۱ قاشق چایخوری نمک به آن می افزاییم.

مرحله هفتم

پس از اینکه آب جوش آمد برنج را شسته و به قابلمه اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم برنج به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. پس از گذشت این مدت یک دانه برنج را بین دو انگشت له می کنیم.

مرحله هشتم

زمانی که اطراف دانه های برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت برنج را درون آبکش ریخته و آبکشی می کنیم. در ادامه مقداری روغن مایع درون یک قابلمه مناسب ریخته، سپس ته دیگ دلخواهمان را درون آن فیکس می کنیم.

مرحله نهم

حالا یک لایه برنج درون قابلمه ریخته و مقداری از مواد میانی به صورت یکنواخت روی برنج می ریزیم. در ادامه به همین ترتیب ادامه می دهیم تا مواد تمام شوند، سپس زعفران دم کرده را به صورت پخش روی برنج می ریزیم.

مرحله دهم

در این مرحله درب قابلمه را با دم کنی پوشانده و روی قابلمه قرار می دهیم، سپس روی حرارت ملایم شعله پخش کن می گذاریم و قابلمه را روی آن قرار می دهیم. در ادامه اجازه می دهیم دمپختک به مدت ۱ ساعت دم بکشد.

مرحله یازدهم

پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و دمپختک را مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب شوند، سپس دمپختک را درون ظرف مورد نظرمان ریخته و به همراه سالاد شیرازی سرو می کنیم. نوش جان.

دسته بندی: آموزش آشپزی
بروز رسانی توسط در دوشنبه 23 خرداد 1401

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.