طبع خرمالو گرم است یا سرد؟ مصلح خرمالو در طب سنتی چیه؟!

طبع خرمالو گرم است یا سرد؟ مصلح خرمالو در طب سنتی چیه؟!

طبع خرمالو گرم است یا سرد خرمالو نه تنها یک بمب انرژی از کلسیم، آهن و مواد معدنی دیگر است، بلکه تعدیل کننده مزاج بدن نیز محسوب می‌شود. اکنون می‌خواهیم در سایت …

طرز تهیه نان تابه ای خوشمزه و خانگی به روش سنتی شمالی

طرز تهیه نان تابه ای خوشمزه و خانگی به روش سنتی شمالی

طرز تهیه نان تابه ای نان های حجیم و فانتزی یکی از انواع نان های پرطرفدار به حساب می آید. گاهی نان ها را با فیلینگ و مغزهای متنوع طبخ می کنند. …

طرز تهیه نان چمچمو ساده و خوشمزه به روش هرمزگان

طرز تهیه نان چمچمو ساده و خوشمزه به روش هرمزگان

طرز تهیه نان چمچمو نان چمچمو یکی از انواع نان های سنتی ایرانی است که اصالت آن متعلق به استان هرمزگان می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز …

طرز تهیه نان پرتزل خوشمزه و مخصوص به روش سنتی آلمانی

طرز تهیه نان پرتزل

طرز تهیه نان پرتزل , دستور پخت نان پرتزل آلمانی

نان های حجیم و فانتزی یکی از انواع نان های پرطرفدار به حساب می آید. گاهی نان ها را با فیلینگ و مغزهای متنوع طبخ می کنند. نان پرتزل از نان های حجیم و بدون مغز است. روش طبخ آن کمی متفاوت است اما در فر تهیه می شود و نیاز به تنور ندارد. ین نان را می توان در کنار پنیر و سبزی یا غذاهای نانی و خوراک ها و سالاد ها سرو نمود. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه نان پرتزل در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

مواد لازم نان پرتزل
آردتقریبا ۴ پیمانه
آبیک و نیم پیمانه
کره به دمای محیط رسیده۲۵ گرم
شکر۱ قاشق مربا خوری
مایه خمیریک و نیم قاشق غذا خوری
نمکنصف قاشق چای خوری

طرز تهیه نان پرتزل

مرحله اول

برای تهیه نان خوشمزه پرتزل در ابتدای کار، آب ولرمی که انگشت را نسوزاند درون یک کاسه می ریزیم. مایه خمیر و شکر را به آن اضافه کرده و یک درپوس روی آن قرار می دهیم و می گذاریم حدود ۱۰ دقیقه استراحت کند تا مایه خمیر به عمل آید و پف کند.

مرحله دوم

در این مرحله یک کاسه بزرگ برداشته و کره که به دمای محیط رسیده است را درون آن می ریزیم. در ادامه به آن مقداری نمک اضافه کرده و باهم مخلوط می کنیم. خمیر مایه به عمل آمده را به آن اضافه کرده و با هم مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

۴ پیمانه آرد را روی مواد الک می کنیم و ورز می دهیم تا یک خمیر نرم و یکدستی ایجاد شود. اگر آرد زیاد بود کمی آب به آن اضافه می کنیم تا به خمیر دلخواه برسیم. خمیر را ده دقیقه با دست ورز می دهیم. یک کاسه را چرب می کنیم.

مرحله چهارم

سپس خمیر را درون آن می گذاریم و روی آن را سلفون می کشیم و یک ساعت به خمیر استراحت می دهیم تا یک به عمل آید و حجم آن دو برابر شود. خمیر را به چانه های ۷۰ گرمی تقسیم می کنیم. هر چانه را به شکل یک نوار در می آوریم.

مرحله پنجم

نوار ها را به شکل یک دایره در آورده و دو سر خمیر را به هم پیج می دهیم و روی قسمت دایره ای شکل بر می گردانیم. کف سینی فر را کاغذ روغنی پهن می کنیم. درون یک قابلمه، سه لیوان آب و ۷۰ گرم جوش شیرین می ریزیم و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.

مرحله ششم

خمیرهای فرم داده شده را درون این آب جوش به مدت ده ثانیه قرار می دهیم. خمیر ها را بعد از ۱۰ ثانیه از آب جوش در آورده و روی کاغذ روغنی در سینی فر قرار می دهیم. روی آن کنجد و یا نمک دریایی می ریزیم و داخل فری که از قبل گرم شده است،

مرحله هفتم

با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار می دهیم تا بپزد. می توان قسمت آّب جوش و جوش شیرین را حذف کرد و خمیر ها را از همان اول درون سینی فر چید. روی آن را با زرده تخم مرغ رومال کرد و با کنجد تزیین نمود و درون فر پخت.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 15 خرداد 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چی شی و لینک مستقیم بلا مانع است.