طرز تهیه هویج پلو با گوشت چرخ کرده مجلسی و بسیار خوشمزه

هویج پلو با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه هویج پلو با گوشت چرخ کرده مجلسی خوشمزه

هویج پلو با گوشت چرخ کرده یکی از انواع برنج های قاطی است که با گوشت چرخ کرده و برنج و زرشک و زعفران، تهیه می شود. این غذا به دلیل وجود هویج سرخ شده در آن، طعم فوق العاده ای دارد که در کنار گوشت چرخ کرده به یک غذای مجلسی تبدیل می شود. این برنج یک غذای کامل است که تمام ویتامین ها و پروتئین بدن انسان را تامین می کند. از آن جا که هویج روغن به خود می کشد، کمی این غذا چرب است که توصیه می شود با روغن کمتری هویج ها سرخ شود. هویج پلو را می توانید با دستورهای دیگری مثل هویج پلو با مرغ نیز تهیه کنید، برای مشاهده این آموزش آشپزی در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
برنج۴ پیمانه
هویج درشت۴ عدد
پیاز متوسط۲ عدد
گوشت چرخ کرده۴۰۰ گرم
زرشک۸ قاشق غذا خوری
رب گوجه فرنگی۱ قاشق غذا خوری
زعفران دم کردهیک فنجان
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم
پاپریکا۱ قاشق چای خوری
زرد چوبه۱ قاشق چای خوری
جوز هندی۱ قاشق چای خوری
تخم گشنیز۱ قاشق چای خوری
دارچین۱ قاشق چای خوری

دستور پخت هویج پلو با گوشت چرخ کرده

مرحله اول

برای تهیه هویج پلوی مجلسی با گوشت چرخ کرده در ابتدای کار برنج را شسته و درون آب و نمک به مدت ۱ ساعت خیس می کنیم. سپس درون یک قابلمه را آب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید.

مرحله دوم

در این مرحله آبی که با آن برنج را خیسانده ایم دور می ریزیم و برنج را با کمی نمک درون آب جوش اضافه می کنیم تا نیم پز شود. در ادامه پس از این که برنج نیم پز شد، آن را درون آبکش ریخته تا آب اضافی شا خارج شود، سپس آنرا کنار می گذاریم.

مرحله سوم

در این مرحله هویج ها را شسته و با رنده درشت، رنده می کنیم. سپس یک تابه بر می داریم و درون آن روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم. سپس هویج ها را درون آن سرخ می کنیم. یک کاسه بر می داریم.

مرحله چهارم

پیاز را شسته و پوست می کنیم و درون کاسه رنده می کنیم. سپس گوشت چرخ کرده را با آن مخلوط می کنیم. به گوشت نمک می زنیم و با دست ورز می دهیم. یک تابه دیگر بر می داریم. کمی روغن درون آن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا گرم شود.

مرحله پنجم

سپس مخلوط گوشت را درون آن ریخته و تفت می دهیم. وقتی گوشت تفت خورد، ادویه ها را اضافه کرده و در این مرحله زرشک و رب گوجه فرنگی را هم اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم. سپس هویج ها را اضافه کرده و چند بار مواد را هم می زنیم تا کامل تفت بخورد.

مرحله ششم

زعفران دم کشیده را هم به مخلوط گوشت و هویج اضافه می کنیم. سپس از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم. یک قابلمه مناسب بر داشته کف آن را روغن می ریزیم. سپس ته دیگ دلخواه را کف آن می چینیم.

مرحله هفتم

سپس یک لایه برنج می ریزیم. لایه بعدی مخلوط گوشت و هویج را می ریزیم. همینطور ادامه می دهیم تا برنج و مواد گوشتی تمام شود. سپس روی حرارت کم می گذاریم تا دم بکشد. روی برنج هم از کره یا روغن می توان استفاده کرد.

چه امتیازی میدی؟
دسته بندی: آموزش آشپزی
بروز رسانی توسط در سه شنبه 10 فروردین 1400

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.