طرز تهیه دونات خرمالو خوشمزه و مخصوص به روش فرانسوی

طرز تهیه دونات خرمالو

طرز تهیه دونات خرمالو پیراشکی با خرمالو

دونات خرمالو یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار بین المللی است که با دستورهای متنوعی تهیه می شود. این شیرینی خوشمزه به دلیل اینکه میوه خرمالو فقط در فصل های پاییز و زمستان در بازار موجود است، یکی از انواع شیرینی های بسیار محبوب فصل پاییز و زمستان محسوب می شود. البته از این شیرینی خوشمزه علاوه بر اینکه می توانیم به عنوان یک شیرینی پذیرایی استفاده کنیم، می توانیم از آن به عنوان میان وعده و عصرانه نیز استفاده کنیم. اگر طعم خرمالو را دوست داریدف توصیه می کنیم حتما این شیرینی خوشمزه را امتحان کنید، برای مشاهده این آموزش شیرینی پزی در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

مواد لازم دونات خرمالو
کره100 گرم
شیر½ لیوان
آرد نان فانتزی600 گرم
تخم مرغ2 عدد
شکر160 گرم
پوره خرمالو200 گرم
نمک½ قاشق چایخوری
خمیر مایه فوری12 گرم
بهبود دهنده3 گرم

دستور پخت دونات خرمالو

مرحله اول

برای تهیه دونات خرمالوی خوشمزه ابتدا کره را از یخچال خارج می کنیم تا کمی نرم شود، سپس داخل کاسه همزن می ریزیم و شکر را به آن اضافه می کنیم. در ادامه مواد را با همزن برقی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

مرحله دوم

در این مرحله تخم مرغ ها را داخل پیاله ای می شکنیم تا در صورت سالم بودن با چنگال آن ها را هم می زنیم تا از حالت لختی خارج شوند، سپس به مواد اضافه می کنیم و در حد ترکیب شدن هم می زنیم تا یکدست شوند.

مرحله سوم

بعد شیر را به همراه خرمالوهای له شده به مواد می افزاییم و با همزن برقی آن ها را خوب مخلوط می کنیم تا پوره خرمالو با مواد کاملا ترکیب و یکدست شود. سپس آرد را از الک رد می کنیم و بهبود دهنده، خمیرمایه و نمک را به آن می افزاییم.

مرحله چهارم

حالا با قاشق آنها را مخلوط می کنیم و همان طور که همزن برقی روشن است و مواد را مخلوط می کنیم، آرد را کم کم به مواد می افزاییم.البته می توانیم اگر همزن در دسترسمان نیست مواد را با همزن دستی مخلوط کنیم.

مرحله پنجم

زمانیکه آرد را کم کم به مواد می افزاییم اول با قاشق مایه را ترکیب کنیم و بعد که خمیر سفتر شد دستمان را چرب کنیم و با دست خمیر را مخلوط می کنیم تا جایکه دیگر خمیر به دستمان نچسبد و از افزودن آرد جلوگیری می کنیم.

مرحله ششم

آرد را یکدفعه نمی ریزیم چون ممکن است زیاد باشد و دونات ها سفت شوند. البته با این مقدار بعید است آرد اضافه بیاید و شاید نیاز به افزودن کمی دیگر آرد نیز باشد. پس هر زمان که خمیر یکدست و منسجم شد

مرحله هفتم

و دیگر نمی چسبید یعنی دیگر نیاز به اضافه کردن آرد بیشتر نیست. پس از آماده کردن خمیر،کاسه ای را چرب می کنیم و خمیر را داخل آن قرار می دهیم و روی آن سلفون می کشیم و در جای گرمی قرار می دهیم تا به مدت 1 ساعت خمیر حجم بگیرد و 2 برابر شود.

مرحله هتشم

بعد خمیر به عمل آمده را داخل کاسه 30 ثانیه جمع می کنیم و آن ها را به چونه های 150 گرمی تقسیم می کنیم و روی صفحه کار یک کاغذ روغنی قرار می دهیم و کمی آرد روی آن می پاشیم و چونه ها را با دست به صورت دایره فرم می دهیم.

مرحله نهم

سپس روی کاغذ روغنی به ترتیب با فاصله می چینیم و با استفاده از ماسوره گرد وسط دایره ها را خالی می کنیم(شبیه دونات)و به مدت 10 دقیقه دونات ها را در کنار دستگاه بخور یا کتری یا سماور می گذاریم تا استراحت کنند.

مرحله دهم

سپس قابلمه کوچکی ترجیحا با عمق کم را انتخاب می کنیم و روغن سرخ کردنی به صورت شناور تا حدود نصف قابلمه می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم تا به مرور زمان داغ شود و بعد دونات را داخل آن می گذاریم تا سرخ شود.

مرحله یازدهم

بعد از گذاشتن دونات داخل روغن به آن هیچ گون دستی نمی زنیم تا سرخ شود و بعد آن را بر می گردانیم تا طرف دیگرش نیز سرخ شود. بعد دونان سرخ شده را داخل توری می گذاریم تا از دما بیافتد و دونات بعدی را داخل روغن قرار می دهیم.

مرحله دوازدهم

پس از اینکه روغن اضافی دونات به طور کامل گرفته شد، آنرا در کاسه ای از سس شکلات یا نوتلا قرار می دهیم و خیلی سریع بیرون می آوریم و با انواع مغزیجات تزئین می کنیم و در ظرف آن ها را می چینیم.نوش جان

چه امتیازی میدی؟
بروز رسانی توسط در سه شنبه 9 دی 1399

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.