خواص خاکشیر ، ۹ مورد از خاصیت ها و مضرات مصرف خاکشیر

خواص خاکشیر

خواص خاکشیر جوشیده برای کبد پوست ناشتا برای پوست برای لاغری برای زنان قبل از خواب با ابلیمو با آب گرم ناشتا و بارهنگ برای سرماخوردگی جوشانده شده

خاکشیر تخم گیاهی یک تا دو ساله می باشد که به صورت خودرو در دشت ها روییده می شود و خواص درمانی بسیاری دارد. برای مشاهده خواص و مضرات خاکشیر در ادامه با چی شی همراه باشید.

خاصیت های خاکشیر

درمان یبوست

برای درمان یبوست می توانید از خاکشیر استفاده کنید، زیرا خاکشیر به عنوان یک ملین طبیعی و ملایم شناخته می شود که پس از مصرف به افزایش حرکات روده کمک می کند که در نتیجه باعث درمان یبوست می شود. برای درمان یبوست باید از شربت خاکشیر با آب داغ استفاده کنید.

درمان کبد چرب

دیورتیک های طبیعی اگر به درستی مصرف شوند می تواند علاوه بر سم زدایی کبد، به پاک سازی کبد نیز کمک شایانی کنند. خاکشیر به عنوان یک دیورتیک طبیعی شناخته می شود و می تواند برای پیشگیری و درمان بیماری های شایع کبدی مثل کبد چرب نیز مفید عمل کند.

درمان سرماخوردگی

برای درمان و پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی ویروسی هم می توانید روی کمک خاکشیر حساب کنید. خاکشیر حاوی خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی بسیار قوی می باشد و می تواند باعث پیشگیری و درمان انواع بیماری های ویروسی رایج مثل سرماخوردگی شود.

چاقی صورت و افزایش وزن

اگر از کمبود وزن رنج می برید و بیش از حد لاغر هستید می توانید از خاکشیر برای افزایش وزن استفاده کنید. برای افزایش وزن و چاقی صورت باید خاکشیر را به همراه یک لیوان شیر مخلوط کنید و هر روز صبح میل کنید. این کار علاوه بر افزایش اشتها باعث تقویت معده نیز می شود.

درمان آکنه و جوش

جالب است بدانید که برای درمان آکنه و جوش های صورت هم می توانید از خاکشیر استفاده کنید. یکی از دلایل مهمی که مصرف خاکشیر می تواند به رفع جوش های صورت کمک کند این است که این دانه دارای خواص ضد باکتری بسیار قوی می باشد و مصرف منظم آن می تواند جوش هاص صورت را به طور کامل درمان کند.

درمان تب

یکی از خواص مهم خاکشیر در طب سنتی این است که از این دانه برای کاهش شدید تب استفاده می شود. خاکشیر در طب سنتی به عنوان ماده ای با طبع سرد شناخته می شود و به همین جهت می تواند به کاهش تب کمک کند.

خواص برای مردان

در طب سنتی از خاکشیر برای تقویت قوای جنسی و درمان ناباروری استفاده می شود. افزایش وجود سودا در بدن مردان باعث تضعیف شدن قوای جنسی می شود که مصرف خاکشیر می تواند باعث درمان این نوع ضعف جنسی شود.

درمان اسهال

خاکشیر علاوه بر درمان یبوست می تواند به درمان اسهال نیز کمک کند، زیرا مصرف خاکشیر می تواند به پاک سازی روده ها که در نتیجه به درمان اسهال بیانجامد کمک کند. برای درمان اسهال باید شربت خاکشیر را با آب خنک تهیه و نوش جان کنید.

زیان های خاکشیر

مشکلات معده

درست است که خاکشیر فواید بسیار زیادی برای بدن دارد، اما اگر دارای بیماری های مرتبط با معده هستید تصویه می شود که خاکشیر مصرف نکنید. طبق توصیه پزشکان متخصص مصرف خاکشیر برای افرادی با مشکلاتی مثل ورم و زخم معده می تواند زیان آور باشد.

خاکشیر در رژیم غذایی

شربت خاکشیر

یکی از شناخته شده ترین خوراکی هایی که با خاکشیر تهیه می شود شربت خاکشیر است. البته از خاکشیر در تهیه انواع دسرها همه استفاده می شود. برای مشاهده آموزش طرز تهیه شربت خاکشیر سنتی در ادامه با آموزش زیر همراه باشید.

دسته بندی: خواص مواد غذایی
بروز رسانی توسط در دوشنبه 28 مهر 1399
توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.