طرز تهیه حلوای گردویی گرگان به روش سنتی با طعم عالی

طرز تهیه حلوای گردویی گرگان

حلوای گردویی گرگان , طرز تهیه حلوای گردویی گرگان , دستور پخت حلوای گردویی گرگان

حلوای گردویی گرگان یکی از انواع حلواهای خوشمزه و سنتی ایرانی است که اصالت آن متعلق به شهر گرگان می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه حلوای گردویی گرگان در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

مواد لازم حلوای گردویی گرگان
برنج نیم دانه ایرانی۳ لیوان
گردوی کوبیده شده۱ لیوان
شکر۱ کیلوگرم
روغن مایع½ لیوان

طرز تهیه حلوای گردویی گرگان

مرحله اول

برای تهیه حلوای گردویی به روش گرگانی ابتدا روغن را داخل یک تابه بزرگ و جادار میریزیم، سپس روی حرارت قرار می دهیم تا گرم شود. در ادامه ۱ لیوان از شکر را به همراه مغز گردوی کوبیده شده به تابه اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

مرحله دوم

توجه داشته باشید که باید تفت دادن را تا زمانی که رنگ شکر کمی تغییر کند ادامه دهیم و باید به خوبی مراقب باشیم که شکر و گردو نسوزند. پس از اینکه رنگ شکر تغییر کرد برنج را به تابه اضافه می کنیم و با دیگر مواد ترکیب می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله ۸ لیوان آب اضافه می کنیم و اجازه می دهیم مواد حلوا بپزند. در حین پخت حلوا باید هر زمانی آب آن کم شد، دو لیوان آب و کمی شکر اضافه کنیم. به صورت حدودی شکر باقیمانده را باید در سه مرحله با مقداری آب اضافه کنیم.

مرحله چهارم

حالا باید حلوا به اندازه ای بجوشد که رنگ آن قهوه ای تیره شود. زمانی که در انتهای پخت حلوا هستیم می توانیم به صورت اختیاری مقداری گردوی خرد شده هم داخل حلوا بریزیم، به صورتی که گردوها زیر دندان حس شوند.

مرحله پنجم

نکته مهم در مورد این حلوا این است که باید به صورت مرتب آنرا هم بزنیم و مدت زیادی از آن غافل نشویم، چون ممکن است بسوزد. زمانی که حلوا از دیواره های تابه جدا شود، تقریبا در مراحل پایانی پخت است.

مرحله ششم

در آخر پخت، در صورت تمایل می توانیم کمی روغن هم به حلوا اضافه کنیم تا براق و خوشرنگ شود. در پایان حلوا را داخل یک سینی لبه دار پهن می کنیم و اجازه می دهیم خنک شود، سپس به صورت دلخواه برش می زنیم.

چه امتیازی میدی؟
دسته بندی: آموزش آشپزی
بروز رسانی توسط در چهارشنبه 31 شهریور 1400

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.