طرز تهیه آش کدو سبز خوشمزه و مخصوص به روش اصیل کاشانی

طرز تهیه آش کدو سبز خوشمزه و مخصوص به روش اصیل کاشانی

طرز تهیه آش کدو سبز آش کدو سبز یکی از انواع غذاهای خوشمزه و سنتی ایرانی است که با دستورهای متنوعی تهیه می شود، برای مشاهده این آموزش آشپزی در ادامه با …

طرز تهیه خوراک مرغ چینی خوشمزه و مخصوص با سبزیجات

طرز تهیه خوراک مرغ چینی خوشمزه و مخصوص با سبزیجات

طرز تهیه خوراک مرغ چینی خوراک مرغ چینی یکی از انواع غذاهای خوشمزه بین المللی است که با طعم های متنوعی تهیه می شود، برای مشاهده این آموزش آشپزی در ادامه با …

طرز تهیه شامی مرغ خوشمزه و فوری به روش اصیل رشتی

طرز تهیه شامی مرغ خوشمزه و فوری به روش اصیل رشتی

طرز تهیه شامی مرغ شامی مرغ یکی از انواع غذاهای خوشمزه و حاضری ایرانی است که با مواد متنوعی تهیه می شود، برای مشاهده این آموزش آشپزی ساده در ادامه با سایت …

طرز تهیه ماش پلو افغانی

طرز تهیه ماش پلو افغانی , دستور پخت ماش پلو افغانستانی

ماش پلو افغانی یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پرطرفدار کشور افغانستان است که با رسپی های مختلفی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ماش پلو افغانی در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
فیله مرغ۱ کیلوگرم
برنج۳ پیمانه
ماش۱٫۵ پیمانه
پیاز۲ عدد درشت
سیر۴ حبه
زنجبیل تازه½ قاشق غذاخوری
پوره گوجه فرنگی۱٫۵ پیمانه
ماست۱ پیمانه
کرهبه مقدار کافی
زعفران دم کردهبه مقدار کافی
نمک، زردچوبه و فلفل سیاهبه مقدار کافی
گرام ماسالا، پودر تخم گشنیز و پاپریکابه مقدار کافی

طرز تهیه ماش پلو افغانی

مرحله اول

برای تهیه ماش پلو افغانی خوشمزه در ابتدای کار فیله مرغ را به صورت نواری نسبتا درشت خرد می کنیم، سپس درون یک کاسه مناسب می ریزیم. در ادامه مقداری نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به کاسه اضافه می کنیم.

مرحله دوم

حالا مقداری پودر تخم گشنیز، پاپریکا، ۲ قاشق غذاخوری روغن و مقداری نمک به کاسه اضافه کرده و به مدت ۵ دقیقه ماساژ می دهیم تا طعم دهنده ها به فیله مرغ آغشته شوند. در ادامه روی کاسه را با درپوش می پوشانیم.

مرحله سوم

در این مرحله اجازه می دهیم فیله مرغ مزه دار شده و به مدت ۱ ساعت درون یخچال استراحت کند تا مزه ها به خورد فیله های مرغ بروند. در ادامه ماش را شسته و درون یک قابلمه حاوی آب می ریزیم، سپس قابلمه را روی حرارت می گذاریم.

مرجله چهارم

حالا اجازه می دهیم ماش درون آب جوش بماند تا کاملا پخته شود. زمانی که ماش پخت، قابلمه را از روی حرارت برداشته و ماش را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود. پس از گذشت ۱ ساعت فیله مرغ را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله پنجم

در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت زیاد گذاشته و کره را به آن می افزاییم. زمانی که کره ذوب شد، فیله های مزه دار شده را به تابه اضافه می کنیم، سپس تفت می دهیم تا فیله ها تغییر رنگ داده و کاملا سرخ شوند.

مرحله ششم

توجه داشته باشید هنگام تفت دادن فیله ها حرارت زیاد باشد تا آب نیندازند. حالا پیاز را به صورت خلالی نازک خرد کرده و زمانی که فیله های مرغ سرخ شدند از تابه خارج کرده و بلافاصله پیاز را به همراه مقداری روغن به تابه می افزاییم.

مرحله هفتم

حالا پیاز را تفت می دهیم تا سبک و شیشه ای شود، سپس سیر و زنجبیل تازه را به صورت ریز رنده کرده و به تابه می افزاییم. زمانی که عطر سیر و زنجبیل آزاد شد، پوره گوجه فرنگی را به تابه اضافه کرده و مخلوط می کنیم.

مرحله هشتم

حالا مقداری نمک به تابه می افزاییم، سپس تفت می دهیم تا آب اضافی پوره گوجه فرنگی کاملا تبخیر شود. زمانی که پوره سرخ شد، ماست را به تابه اضافه کرده و پس از مخلوط کرده فیله های مرغ را به تابه می افزاییم.

مرحله نهم

پس از گذشت ۵ دقیقه تابه را از روی حرارت بر می داریم، سپس یک قابلمه را تا نیمه پر از آب کرده و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا جوش بیاید. زمانی که آب جوش آمد برنج را شسته و به همراه مقداری نمک به قابلمه می افزاییم.

مرحله دهم

حالا اجازه می دهیم برنج به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. ۱ دقیقه آخر پخت ماش پخته شده را به قابلمه اضافه می کنیم و پس از این مدت برنج را درون آبکش ریخته و آبکشی می کنیم.

مرحله یازدهم

در این مرحله مقداری روغن مایع درون یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس ته دیگ دلخواهمان را درون قابلمه فیکس می کنیم. حالا یک لایه ماش پلو درون قابلمه ریخته، سپس مقداری از مواد میانی روی ماش پلو می ریزیم.

مرحله دوازدهم

در ادامه روی مواد میانی را با ماش پلو می پوشانیم، سپس به همین ترتیب مراحل را تکرار می کنیم تا مواد تمام شوند. در انتها مقداری زعفران دم کرده و مخلوط آب، روغن و گرام ماسالا به صورت پخش روی پلو می ریزیم.

مرحله سیزدهم

حالا درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم و روی قابلمه قرار می دهیم، سپس روی حرارت ملایم شعله پخش کن گذاشته و قابلمه را روی آن می گذاریم. در نهایت اجازه می دهیم ماش پلو به مدت ۴۵ دقیقه دم بکشد. نوش جان.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 16 مرداد 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چی شی و لینک مستقیم بلا مانع است.