طرز تهیه کوفته برنجی خوشمزه و مخصوص به روش سنتی یزدی

طرز تهیه کوفته برنجی

طرز تهیه کوفته برنجی دونفره برای ۴ نفر برای 8 نفر ایران کوک یزدی

کوفته یکی از غذاهای اصیل ایرانی و ترکی است که با روش های مختلف و مواد مختلف تهیه می شود. یکی از این کوفته ها، کوفته برنجی است. در این دستور، گوشت چرخ کرده و برنج و لپه همراه با سبزی های معطر در آب کوفته، طبخ می شود. این کوفته ها مغز دار است. می توان از آلو و پیاز سرخ کرده و مغز گردو برای مغز آن استفاده کرد.

مواد لازم برای ۴ نفر
گوشت چرخ کرده۴۰۰ گرم
برنج۱ پیمانه
سبزی کوفته۳۰۰ گرم
لپهنصف پیمانه
آرد نخودچی۱ قاشق غذا خوری پر
گردو و زرشک و آلوبه مقدار لازم
پیاز۱ عدد
زعفرانبه مقدار لازم
فلفل سیاه و نمکبه مقدار دلخواه
زرد چوبهبه مقدار لازم
سبزی کوفته شامل تره، جعفری، نعنا، پیازچه، ترخون و مرزه می باشد.

دستور پخت کوفته برنجی

مرحله اول

برای تهیه کوفته برنجی خوشمزه و مجلسی در ابتدای کار، برنج را شسته و حدود نیم ساعت تا یک ساعت با کمی آب و نمک می گذاریم تا خیس بخورد. سپس آب برنج را می ریزیم و برنج را با نمک و آب می گذاریم درون یک قابلمه.

مرحله دوم

در این مرحله آب باید اندازه یک بند انگشت روی برنج را بگیرد. نیازی به روغن نیست. قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا بپزد و دم بکشد. لپه ها را شسته و از شب قبل خیس می کنیم تا نفخ آن گرفته شود. سپس با کمی آب درون یک قابلمه می ریزیم.

مرحله سوم

سپس می گذاریم تا به جوش آید و بپزد. سپس آن را درون یک آبکش ریخته تا آّب آن خارج شود. یک کاسه بزرگ بر می داریم. برنج و لپه را درون آن می ریزیم. سپس گوشت چرخ کرده و سبزی های تازه و ساطوری شده را به آن می افزاییم.

مرحله چهارم

در این مرحله ادویه ها و آرد نخودچی را اضافه می کنیم و با دست ورز می دهیم. حسابی باید مواد کوفته ورز بخورد و یکدست شود. می توان این کار را با دستگاه غذا ساز نیز انجام داد. وقتی مواد خوب مخلوط شد و ورز داده شد، مقداری از آن را بر می داریم.

مرحله پنجم

سپس کمی درون آن را گود می کنیم. از مواد داخل کوفته مانند زرشک یا آلو و گردو درون آن قرار می دهیم. می توانیم برای داخل کوفته ها از پیاز داغ یا لواشک نیز استفاده کنیم که کاملا ذائقه ای است. سپس مواد را روی هم می آوریم تا مواد داخلی، داخل مواد کوفته برود.

مرحله ششم

درز کوفته را هم با دست فشار می دهیم تا محو شود. کوفته ها را درون یک سینی یا دیس می چینیم. وقتی می خواهیم کوفته درست کنیم بهتر است کنار دست یک کاسه آب ولرم قرار دهیم و با کمک آب، مواد کوفته را بر داریم و شکل دهیم.

مرحله هفتم

سپس کوفته ها را درون یخچال به مدت نیم تا یک ساعت استراحت می دهیم. این کار از وا رفتن کوفته ها جلوگیری می کند. در این مرحله یک قابلمه بزرگ را روی حرارت قرار می دهیم. کمی روغن می ریزیم و می گذاریم تا داغ شود.

مرحله هشتم

در این فاصله، پیاز را شسته و پوست می کنیم و به صورت خلالی خرد می کنیم. پیاز ها را درون روغن تفت می دهیم تا طلایی و سبک شود . سپس زرد چوبه و نمک را درون آن می ریزیم. کمی که تفت خورد آب به آن اضافه می کنیم و زمان می دهیم تا جوش آید.

مرحله نهم

می توان از قبل پیاز داغ تهیه نمود و یک قابلمه را با مقداری آب گذاشت که جوش آمد و سپس پیاز داغ را با ادویه و نمک به آن اضافه کرد. وقتی آب در حال جوشیدن بود کوفته ها را به آرامی داخل آب در حال جوش قرار می دهیم. آب باید به مقداری باشد که روی کوفته ها را بگیرد.

مرحله دهم

اگر کم بود می توان آب جوش به قابلمه اضافه کرد. درب قابلمه را می بندیم و می گذاریم تا حدود ۱ تا یک و نیم ساعت کوفته ها با شعله کم بپزد. می توان تعدادی آلو نیز به آب کوفته اضافه کرد تا خوش طعم تر شود. طبق سلیقه می توان در آب کوفته ها رب گوجه نیز اضافه کرد.

مرحله یازدهم

بعد از آن که کوفته ها پخته شد، می توان کوفته ها را همراه با آب یا جداگانه درون کاسه مناسب سرو نمود. آّب کوفته در کنار کوفته طعم خوبی به غذا می دهد. اگر کوفته ها خوب ورز بخورد که حالت چسبناک بوجود آید و به مقدار لازم استراحت کند، کوفته ها وا نمی رود.

مرحله دوازدهم

وقتی کوفته ها را داخل آب جوش می ریزیم مهم است که آب در حال جوش باشد بنابراین اگر تعداد زیاد کوفته اضافه شود ممکن است آب از جوش بیفتد و باعث وا رفتن کوفته ها شود. بنابراین باید تک تک کوفته ها بع آب اضافه شود.

مطالب پیشنهادی

چه امتیازی میدی؟
دسته بندی: آموزش آشپزی
بروز رسانی توسط در پنج شنبه 28 اسفند 1399

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.