ترفندهای جدید برای رفع شوری غذا و درست کردن طعم آن

رفع شوری غذا

رفع شوری غذا با نوشابه ترفند برای شوری غذا رفع شوری مرغ رفع شوری خمیر نان رفع شوری غذا نی نی سایت رفع شوری آش رشته از بین بردن شوری برنج رفع شوری غذا با قند

نمک می تواند بهترین دوست شما باشد، طعم بسیار خوبی را به غذا می­دهد و آن را از حالت یکنواختی و بی مزگی در می آورد. اما چه اتفاقی می افتد هنگامی که بفهمید به غذایی که بسیار برایش زحمت کشیده بودید بیش از حد نمک اضافه کردید؟ اول از همه یک نفس عمیق بکشید و آن نمکدان را بگذارید کنار! راه های بسیاری برای نجات یک غذای شور وجود دارد که پایین تر به آنها می­پردازیم. از مهم ترین روش هایی که برای رفع شوری غذا می توانیم به کار ببریم می توان به اضافه کردن مواد نشاسته دار، اضافه کردن مقداری آب، اضافه کردن ترکیبات اسیدی، اضافه کردن مواد شیرین، سرو غذا به صورت گرم و اضافه کردن مواد ترش اشاره کنیم. برای مشاهده روش های رفع شوری انواع غذاها در ادامه با سایت آموزش چی شی همراه باشید.

برای رفع شوری غذاها چه کار کنیم؟

مواد نشاسته دار اضافه کنید

کمی برنج پخته شده ( بدون نمک )، سیب زمینی یا پاستا را درون غذا بریزید. این ترکیبات تشنه به نمک، مقدار قابل توجهی از چاشنی ها را به خود جذب می کنند. به طور مثال می توانید یک سیب زمینی را پوست بگیرید، به چند قسمت تقسیم کنید و در داخل غذایی که در حال جوش است بیندازید.

حجم غذا را بیشتر کنید

بیایید با واضح ترین و ساده روش شروع کنیم؛ راحت ترین کار این است که حجم غذا را کمی بیشتر کنید. اگر به اندازه کافی از مواد مورد نیاز غذای مد نظرتان موجود می­باشد، می­توانید مقدار آن را دو برابر، یا به اندازه نصف بیشتر کنید تا جایی که به طعم دلخواهتان برسید.

اضافه کردن کمی آب یا مایعات دیگر

بسته به نوع غذا، روش های مختلفی برای رفع شوری وجود دارد. به طور مثال در غذا های آبکی، می توانید مقداری از آب آن را کم، و آب شیرین یا در برخی غذاها مثل انواع سوپ کمی شیر اضافه کنید، با این روش می توان شوری غذاهایی مثل سوپ و آبگوشت را گرفت.

از ترکیبات با خاصیت اسیدی استفاده کنید

یکی دیگر از روش هایی که برای رفع شوری غذا استفاده می شود استفاده از چاشنی ها می باشد. برای این منظور کمی سرکه سفید یا آبلیمو در غذا هایی مانند سوپ یا خورش بریزید تا به طور چشمگیری از شوری آن بکاهید. حتی با مقدار کم هم اثر خود را می گذارند.

شوری را با شیرینی خنثی کنید

در این روش می توانیم با اضافه کردن ماده ای شیرین، طعم شوری غذا را کمتر کنیم. برای این منظور مقداری شکر داخل غذا های حاوی آب مانند سوپ یا خورش بیفزایید تا دوباره طعم خوبی به خود بگیرد. بهتر است برای غذا هایی که کمی تیره تر هستند از شکر قهوه ای استفاده کنید.

غذا را گرم میل کنید

یکی دیگر از فوت و فن های رفع شوری غذا این است که کار خاصی نمی کنیم، فقط غذا را به صورت داغ سرو می کنیم. دما تاثیر به سزایی در طعم غذا دارد. و از این جهت شوری در غذا های گرم نسبت به غذا های سرد کمتر احساس می شود.

کمی نان اضافه کنید

پس از پخت غذای خود، می توانید مقداری نان به آن اضافه کنید و پس از گدشت مدتی که از رفع شوری غذا مطمئن شدید، آن را جدا کنید. هرچه نان مورد استفاده خشک تر باشد، بهتر است. چرا که از قابلیت جذب مایعات بیشتری برخوردار خواهد بود.

استفاده از ترشی

اگر نمی خواهید زیاد به خودتان زحمت بدهید، یا دیگر زمانی برای انجام کار هایی که پیش تر گفته شد ندارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از ترشی است. ترشی نیز مانند سرکه و آبلیمو خاصیت اسیدی دارد، و هنگامی که با غذا مخلوط شود طعم غالب را پیدا کرده و شور بودن غذا کمتر احساس خواهد شد. البته اگر غذای شما املت، نیمرو و غذا هایی از این قبیل می باشد، می توانید تعداد تخم مرغ ها را افزایش دهید.

جلوگیری از شور شدن غذا

خب طبق شعار معروف پیشگیری بهتر از درمان است ما هم آنرا تکرار می کنیم؛ همیشه جلوگیری از شور شدن غذا، به مراتب آسان تر از رفع شوری آن می باشد. پس این توصیه ها را هنگام پختن غذا خوب به خاطر بسپارید تا در آینده دوباره به چنین مشکلی گرفتار نشوید.

نمک را آخر اضافه کنید

این کار مخصوصا در غذا های آبکی مانند سوپ، آش، آبگوشت و … بسیار مهم است. چرا که در این نوع غذا ها مایعات موجود بخار می شوند اما مقدار نمک به همان اندازه قبل خواهد ماند. از این جهت سعی کنید نمک را در آخر اضافه کنید.

از سفتی سرپوش نمکدان اطمینان حاصل کنید

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شور شدن غذاها می شود این است که درب نمکدان به یک بار باز شده و نمک داخل آن به طور کامل درون غذا ریخته می شود. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید یا درب نمکدان را چک کنید، یا اینکه با قاشق نمک بریزید.

مواظب ترکیباتی که خود دارای سدیم هستند باشید

یکی دیگر از دلایل شور شدن غذاها این است که مواد شور در انها استفاده می شود. بسیاری از ترکیبات داخل قوطی کنسرو ها و غذاهای صنعتی دارای نمک می باشند. پس بهتر است از قبل کمی طعم آنها را بچشید یا از مواد استفاده شده در آنها اطلاع پیدا کنید.

بچشید، تنظیم کنید

کار کاملا سنجیده ای است که در حین پخته شدن غذا، از طعم آن با خبر باشید. حتما قبل از اضافه کردن مقدار قابل توجهی نمک، با یک قاشق طعم غذا را بچشید، تا از شور شدن غذا جلوگیری شود. بعضی مواقع به غذا نمک اضافه می کنیم و فراموش می کنیم!

دسته بندی: نکات آشپزی
بروز رسانی توسط در جمعه 25 فروردین 1402

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.