مطالب پر بازدید
نکات خرید گوشت مرغ و آشنایی با قسمت های مضر بدن مرغ

نکات خرید گوشت مرغ و آشنایی با قسمت های مضر بدن مرغ

نکات خرید گوشت مرغ در چند سال اخیر، حرف و حدیث های بسیاری پیرامون سلامت مرغ های روز مصرفی خانوارها، به گوش می رسد. اگر شما گیاهخوار باشید این مطلب برایتان کاربردی …

خواص و مضرات گیاه انجدان در طب سنتی: هشدارها و کاربردها

خواص و مضرات گیاه انجدان در طب سنتی: هشدارها و کاربردها

خواص گیاه انجدان گیاه انجدان رومی، که در میان گونه‌های گیاهی اروپا از اهمیت برجسته‌ای برخوردار است، در سراسر جهان، به ویژه در کشورهایی چون آلمان، ایالات متحده امریکا، مجارستان، جمهوری چک، …

نکات شله زرد و فوت و فن های درست کردن شله زرد نذری

نکات شله زرد و فوت و فن های درست کردن شله زرد نذری

نکات شله زرد شله زرد یکی از دسرهای خوشمزه سنتی ایرانی است که به دلیل وجود زعفران، زرد رنگ است و آن را به این نام می خوانند. روی این دسر خوشمزه …

علت خوابیدن پف کیک و نکات مهم برای جلوگیری از پف کاذب کیک

علت خوابیدن پف کیک

علت خوابیدن پف کیک نی نی سایت علت خوابیدن پف کیک در کیک پز برقی چه زمانی کیک را از فر بیرون بیاوریم علت پف کاذب کیک علت پف نکردن کیک علت اسفنجی نشدن کیک

ما به تازگی متوجه شده ایم خیلی از افراد هنگام پختن کیک دچار یکسری از مشکلات می‌شوند. از همه بدتر این است که مشکلی در پخت کیک و آشپزی ایجاد شود و شما ندانید راه حل آن چیست. هرچند برای برخی از این مشکلات راه حلی وجود ندارد. اما می توانید با رعایت کردن یکسری نکات مهم از اتفاق افتادن آن ها جلوگیری کنید. یکی از نکاتی که برای هر آشپزی در پختن کیک اهمیت دارد، بدون شک پف کیک است. در واقع خوابیدن پف کیک بعد از پخت یکی از اتفاقات بسیار رایج است. همانطور که گفتیم اگر دلایل و علل خوابیدن پف کیک را ندانید، دچار این مشکل می شوید و به هیچ عنوان نمی توانید کیک را به حالت قبلی خود بازگردانید. علل اصلی خوابیدن پف کیک موارد بسیار زیادی هستند که ما در اینجا سعی کرده ایم مهم‌ ترین علل خوابیدن پف کیک را به شما آموزش دهیم. اگر به این نکات توجه کنید و آن ها را رعایت کنید کیک شما در حالت طبیعی خود باقی می‌ماند. بنابراین بیشتر از این شما را منتظر نمی گذاریم و زودتر به سراغ آموزش علل خوابیدن پف کیک می رویم. حتماً کاغذ و قلم در کنار خود داشته باشید تا این نکات مهم را یادداشت کنید.

مهم ترین دلایل خوابیدن پف کیک

دمای فر

اولین چیزی که باعث خوابیدن پف کیک می شود، دمای فر است. دمای فر هم برای پخت کیک و هم برای پف کیک بسیار مهم است. تا جایی که می توانید باید به دمای فر توجه داشته باشید. اگر دمای فر خیلی پایین باشد، حتما پف کیک میخوابد. بنابراین باید سعی کنید دمای مناسب پخت کیک را تشخیص بدهید و آن را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کیک های متفاوت به دماهای مختلفی برای پخت نیاز دارند. بنابراین نباید یک دمای ثابت را برای همه کیک ها استفاده کنید.

مطمئن شوید کیک پخته است

همچنین اگر می خواهید بدانید کیک پخته است یا نه دو راه اصلی وجود دارد. اول اینکه حتما باید به رنگ روی کیک توجه کنید. اگر رنگ روی کیک طلایی باشد، می‌توانید حدس بزنید که کیک پخته است. همچنین با استفاده از یک خلال دندان چوبی می توانید بفهمید که کیک پخته است یا هنوز خام است. یکی دیگر از علل خوابیدن پف کیک بدون شک جابجا شدن و تکان خوردن کیک و قالب کیک است. توجه کنید کیک را در زمان پخت تکان ندهید. زیرا همین تکان دادن باعث ایجاد شوک در کیک می شود و پف کیک میخوابد.

از این مواد به اندازه استفاده کنید

از دیگر علل خوابیدن پف کیک می توانیم، استفاده زیاد از شکر را نام ببریم. در پخت کیک باید به میزان شکر نیز توجه کنید. اما این را هم بدانید که استفاده بیش از اندازه از شکر باعث می شود که پف کیک بخوابد و زیبایی خودش را از دست بدهد. بنابراین در استفاده از شکر دقت کافی را داشته باشید. یکی دیگر از نکات استفاده بیش از حد از بکینگ پودر است. همانطور که استفاده زیاد از شکر باعث خوابیدن پف کیک می شود، استفاده بیش از حد از بکینگ پودر هم همین مشکل را به وجود می آورد.

از بکینگ پودر زیاد استفاده نکنید

وقتی که مقدار بسیار زیادی بکینگ پودر داخل کیک بریزید، باعث می‌شود هنگام خروج کیک از فر، بلافاصله پف آن بخوابد. توجه داشته باشید برای هر یک لیوان آرد یک قاشق چای خوری بکینگ پودر کافی است. در بالا اشاره کردیم استفاده بیش از حد از یکسری مواد باعث خوابیدن پف کیک می شود. در اینجا می خواهیم بگوییم اگر مقدار آرد کیک کم باشد، پف کیک به سرعت می خوابد. در واقع وقتی که مایع کیک بسیار رقیق باشد و کیک را درون فر بگذارید، کیک پف می کند. اما وقتی کیک را بیرون بیاورید به محض خارج شدن از فر پف آن می خوابد.

آخرین نکات و علل خوابیدن پف کیک

همانطور که مشاهده کردید علل خوابیدن پف کیک بسیار زیاد بودند. اما جالب است بدانید که هنوز علت های بسیار زیادی باقی مانده است که درباره صحبتی نکرده ایم. اما در ادامه می خواهیم یکی دیگر از علت خوابیدن پف کیک را به شما آموزش دهیم. همانطور که در بالا اشاره کردیم دمای مناسب برای کیک تاثیر مستقیمی بر روی پف کیک دارد. این موضوع را هم باید بگویم که تغییر ناگهانی دما می تواند بر روی پف کیک تاثیرگذار باشد. توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از اینکه کیک پخت، نباید کیک را بیرون بیاورید و آن را در یخچال بگذارید. در ابتدا باید فر را خاموش کنید و اجازه بدهید که چند دقیقه درون فر باقی بماند. پس از گذشت چند دقیقه می توانید که فر را خاموش کرده و کیک را بیرون بیاورید. اینگونه دمای کیک خیلی آهسته پایین میاید. اگر به طور یک دفعه اختلاف دما به وجود بیاید حتما پف کیک می خوابد.

باز و بسته کردن درب فر

یکی دیگر از علل خوابیدن پف کیک این است که خیلی از افراد در هنگام پخت کیک، در فر را بیش از حد باز و بسته می کنند. این موضوع هم تاثیر زیادی بر روی پف کیک می گذارد. اگر مدام در فر را باز کنید، هوایی که به درون فر جریان پیدا می کند باعث خوابیدن پف کیک می شود. یکی دیگر از علل خوابیدن پف کیک این است که کیک هنوز خام بوده و کامل نپخته است و ما فر خاموش می کنیم. حتما باید اطمینان حاصل کنید که کیک شما پخته است یا نه و سپس اقدام به خاموش کردن فر کنید. اگر در زمانی که کیک هنوز نپخته است، فر را خاموش کنید مطمئن باشید پف کیک به شدت کاهش پیدا می‌کند و کاملا می خوابد.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید علل خوابیدن پف کیک موارد بسیار زیادی بودند. ما سعی کردیم اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن ها را به شما آموزش دهیم. همانطور که دیدید علل خوابیدن پف کیک از مقدار آرد در کیک تا دمای فر را در بر می گرفت، که ما همه آن‌ها را بررسی کردیم. بنابراین سعی کنید حتماً این نکات را در جایی یادداشت کنید و در زمان پخت هر کیکی آن ها را رعایت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هر کیک را طبق دستور پخت مخصوص خودش درست کنید. اما این نکاتی که گفتیم به طور کلی برای هر کیکی قابل استفاده است. امیدواریم از این آموزش ها لذت کافی را برده باشید.

دسته بندی: نکات آشپزی
آخرین بروز رسانی در : شنبه 7 فروردین 1400
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.