راهنمای خرید ماهی عید به همراه نکات بسیار کاربردی

راهنمای خرید ماهی عید به همراه نکات بسیار کاربردی

راهنمای خرید ماهی عید بعضی وقت ها غذاها هم بخشی از سنت ما می شود. سبزی پلو با ماهی، یکی از دل انگیز ترین غذاهای سنتی ایرانی است که بر سر سفره …

نکات سیب زمینی سرخ کرده و روش هایی برای سالم تر شدن آن

نکات سیب زمینی سرخ کرده و روش هایی برای سالم تر شدن آن

نکات سیب زمینی سرخ کرده سیب زمینی سرخ کرده، یکی از محبوب ترین غذاهای دنیاست. اکثر افراد وقتی به این غذا می رسند کمی بیشتر از گنجایش خود از آن می خورند …

روش از بین بردن بوی ماهی و درست کردن ادویه خوشمزه برای ماهی

روش از بین بردن بوی ماهی و درست کردن ادویه خوشمزه برای ماهی

روش از بین بردن بوی ماهی بوی بد ماهی برای خیلی از افراد خوشایند نیست. همچنین برای اینکه بتوانید یک غذای فوق‌العاده درست کنید، باید حتما بوی ماهی را از بین ببرید. …

روش خشک کردن توت

علت سیاه شدن توت خشک روش نگهداری توت سفید تازه روش نگهداری توت خشک در منزل خشک کردن توت سفید در توستر روش خشک کردن توت سفید با توستر قیسی توت خشک چگونه توت خشک را نگهداری کنیم با توت خشک چی درست کنم

توت خشک، یکی از محبوب ترین خشکبار ها بین ایرانیان است. افرادی که از دیابت رنج می برند، معمولا کنار چای، توت میل می کنند. توت سفید یکی از نوبرانه های بهاری است. اگر دلتان بخواهد می توانید به راحتی توت سفید را خشک کنید. این را در نظر داشته باشید که برای خشک کردن انواع میوه ها یک اصل همواره پابرجاست و آن این است که هرچه بتوانید در زمان کوتاه تری فرایند خشک کردن را به اتمام برسانید، کیفیت میوه یا سبزی خشک شده بهتر خواهد بود. کیفیت توت خشک را می توانید از بافت و رنگ آن تشخیص دهید. هرچه رنگ توت خشک روشن تر باشد و شکل اش را حفظ کرده باشد، کیفیت آن بالاتر است. شما می تواند در منزل نیز توت را با کیفیت استاندارد خشک کنید تنها کافی است به برخی نکات توجه کنید. با ما همراه باشید.

روش خشک کردن توت

توت با کیفیت همه چیز است!

اگر توت را از بازار می خرید حتما توجه داشته باشید که توت ها یک اندازه و تمیز باشد. اگر در منزل درخت توت دارید بهتر است پای درخت پارچه پهن کرده و درخت را تکان دهید. معمولا همیشه پای درخت توت مقداری توت می ریزد. این توت ها اغلب با شن ریزه آلوده می شوند و ممکن است حتی پس از شستن نیز همچان در لای توت ها کمی شن باقی بماند. بهترین گزینه این است که از توت های آسیب ندیده استفاده کنید.

روش سنتی خشک کردن توت سفید

برای خشک کردن توت ها به روش سنتی تنها کافی است که توت ها را بشویید و آب بکشید. اجازه دهید تا کاملا آب اضافی توت ها خارج شود. اگر کمی آبلیمو به توت ها اضافه کنید دیگر نیازی نیست که نگران سیاه شدن توت ها باشید. توت ها را بر روی یک تکه پارچه تمیز پهن کرده و اجازه دهید تا در آفتاب مانده تا خشک شود. می توانید یک تور بسیار نازک روی توت ها پهن کنید تا از نشستن گرد و غبار و یا حشرات بر روی آن پیشگیری کنید. برای روش سنتی باید هر چند ساعت یک بار توت ها را به آرامی زیر و رو کنید. معمولا ۴ روز طول می کشد که رطوبت توت ها کاملا تبخیر شود. اگر در شهر های خشک زندگی می کنید در زمان کوتاه تری توت ها خشک می شوند. این مساله را در نظر داشته باشید که هرچه توت شما با کیفیت تر باشد توت خشک بهتری خواهید داشت. در نظر داشته باشید که قرار نیست تمام این مدت توت در آفتاب باشد. بعد از اینکه توت ها آفتاب خورد می توانید همچنان آن را در سایه بگذارید. ۴ روز ماندن توت ها در سایه آن ها را نیمه خشک می کند. می توانید به مدت ۷ روز بعد توت ها را در سایه بگذارید تا کاملا خشک شوند. اگر توت ها کمی رطوبت داشته باشند بعد از مدتی بو گرفته و یا کپک می زنند.

خشک کردن توت سفید با مایکروفر

مایکروفر گنجایش کمی دارد اما می توانید توت ها را در چند نوبت در مایکروفر خشک کنید. مزیت این روش این است که می توانید در زمان کوتاه تری توت ها را خشک کرده و خیالتان راحت باشد که هیچ اثر منفی روی توت نمی گذارید. توت های خشک شده با این روش، کیفیت بالایی خواهد داشت اما باید حواستان باشد که توت ها بیش از اندازه در مایکروفر نماند، چرا که ممکن است توت ها بسوزد. توت سفید در مایکروفر تنها ۳ تا ۵ دقیقه زمان می برد پس نیازی نیست تا نگران این باشید که نمی توانید حجم بالایی توت را با این روش خشک کنید. جهت اطمینان یک پارچه نازک روی توت ها قرار دهید.

دستگاه میوه خشک کن

در سال های اخیر، دستگاه میوه خشک کن، تبدیل به یکی از محبوب ترین دستگاه های خانگی شده است. این دستگاه می تواند به خوبی هر نوع میوه ای را خشک کند. ویژگی دستگاه های میوه خشک کن این است که با استفاده از آن، آب میوه را به آرامی تبخیر کرد. المنت های دستگاه میوه خشک کن، گرما را به خوبی به همه میوه ها منتقل می کند. هواکش داخل این دستگاه کمک می کند که جریان هوا به خوبی در آن جاری باشد و خیالتان از بابت یک دست خشک شدن آن راحت باشد. برای خشک کردن میوه ها در دستگاه میوه خشک کن می توانید کمی آبلیمو به آن اضافه کنید تا میوه ها سیاه نشوند. برای توت سفید نیز می توانید کمی آبلیمو اضافه کنید. با این روش معمولا ۱۲ ساعت زمان نیاز است.

استفاده از فر

هر کاری که بخواهید با میوه خشک کن انجام دهید می توانید با فر نیز انجام دهید. فر می تواند میوه ها را به خوبی خشک کند اما باید حتما سینی فر را کاملا تمیز کرده باشید و روی آن یک کاغذ روغنی گذاشته و توت ها را با فاصله روی آن بچینید. با این روش می توانید بین ۱ الی ۳ ساعت توت ها را خشک کنید. دمای پیشنهادی ما برای این کار ۷۰ درجه است.

نگهداری از توت خشک

حتما توت های خشک را در ظروف کاملا در بسته نگهداری کنید. بهترین مکان برای نگهداری از توت ها یخچال است. باید توت ها همیشه خوشمزه باشد. خشک و بیمزه شدن و یا سیاه شدن توت ها بعد از مدتی، نشان دهنده این است که توت ها را در شرایط نا مناسبی نگهداری کرده اید.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 23 اردیبهشت 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چی شی و لینک مستقیم بلا مانع است.