خواص پیاز برای سرماخوردگی، درمان گلودرد، سرفه و عفونت!

خواص پیاز برای سرماخوردگی، درمان گلودرد، سرفه و عفونت!

خواص پیاز برای سرماخوردگی پیاز یکی از سبزیجات پرکاربردی است که در تقریباً همه جا در جهان مصرف می‌شود. در این مقاله از چی شی، به بررسی جامع و علمی خواص پیاز …

خواص دارچین برای مردان + تقویت قوای جنسی و باروری آقایان!

خواص دارچین برای مردان + تقویت قوای جنسی و باروری آقایان!

خواص دارچین برای مردان آیا شما نیز از ضعف جنسی رنج می‌برید؟ در این صورت، این مقاله می‌تواند یکی از ارزشمندترین مطالبی باشد که تا به حال خوانده‌اید. این مطلب به شما …

خواص دارچین برای مغز + قدرت یادگیری‌تون رو افزایش دهید!

خواص دارچین برای مغز + قدرت یادگیری‌تون رو افزایش دهید!

خواص دارچین برای مغز دارچین، این چاشنی سنتی و معروف، از قدیمی‌ترین مواد غذایی است که در غذاها و داروهای سنتی به‌خصوص در ایران، جایگاه ویژه‌ای دارد. این چاشنی نه تنها به …

خواص پرتقال برای مغز

خواص پرتقال برای مغز, فواید پرتقال برای حافظه

خواص پرتقال برای مغز بسیار گسترده است، بخصوص بخاطر وجود موادی به نام فلاونوئیدها در آن. این مواد شیمیایی گیاهی بسیار مفید برای حفظ بافت‌های مغزی می‌باشند. از جمله این فلاونوئیدها، هسپریدین و نارینژنین قابلیت عبور از سد خونی مغزی را دارند و به حفظ و بهبود وضعیت سلول‌های مغزی کمک می‌کنند. تمام خواص این میوه را در مطلب خواص و مضرات پرتقال بخوانید.

خواص پرتقال برای مغز

فلاونوئیدها و مدیریت التهابات

متخصصان سلامتی همیشه بر اهمیت مصرف میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود عملکرد مغز تاکید دارند. بر اساس یافته‌های تازه، یکی از این میوه‌ها که به مغز فواید قابل توجهی دارد، پرتقال است. پرتقال‌ها حاوی فلاونوئیدها هستند، یک گروه از ترکیبات فیتوشیمیایی که توانمندی‌های شگفت‌انگیزی برای کاهش التهابات و بهبود جریان خون به مغز را دارند. این قابلیت‌ها به نوبه خود می‌توانند تأثیرات مثبتی بر شناخت و قابلیت‌های مغزی ایجاد کنند، یعنی نه تنها سلامت مغزی را حفظ می‌کنند، بلکه بر آن اضافه نیز می‌کنند.

اثر فلاونوئیدها بر حافظه

فلاونوئیدها به دلیل خواص گوناگون سلامتی، از جمله توانایی کاهش التهاب و بهبود جریان خون به مغز، به عنوان یک موضوع محققانه جذاب شناخته شده‌اند. این ترکیبات طبیعی به ویژه در مطالعات انجام شده در دانشکده شیمی، غذا و داروسازی انگلیس مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این مطالعات نشان می‌دهند که فلاونوئیدها توانمندی دارند که از طریق فعال‌سازی مسیرهای سیگنالینگ در هیپوکامپ – قسمتی از مغز که در یادگیری و حافظه نقش مهمی دارد – به بهبود عملکرد حافظه کمک کنند.

بهبود عملکرد مغز افراد مسن با پرتقال

یک مطالعه جدید انجام شده در دانشگاه ریدینگ نیز به اهمیت فلاونوئیدها پرداخته است. این مطالعه روی یک گروه ۳۷ نفری با میانگین سنی ۶۷ سال انجام شده و طی هشت هفته، هر فرد روزانه ۵۰۰ میلی لیتر آب پرتقال مصرف کرده است. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهند که مصرف آب پرتقال توانسته است تا ۸ درصد به عملکرد شناختی این گروه افزایش دهد. اگر چه این تغییرات به نظر جزئی می‌آیند، اما در عملکرد مغزی قابل توجه و معتبر هستند.

نتیجه‌گیری: اثرات چشمگیر پرتقال بر قدرت مغز

پرتقال‌ها، با داشتن فلاونوئیدها، توانمندی زیادی در کاهش التهابات و بهبود جریان خون به مغز دارند، که این عوامل به نوبه خود، قدرت شناختی و حافظه را ارتقا می‌دهند. مطالعات علمی در دانشکده شیمی، غذا و داروسازی انگلیس و دانشگاه ریدینگ تأکید می‌کنند که فلاونوئیدها مسیرهای سیگنالینگ مغزی را فعال می‌کنند و به بهبود عملکرد حافظه کمک می‌کنند. حتی مصرف روزانه آب پرتقال در مدت کوتاهی می‌تواند توانایی‌های شناختی را تا ۸ درصد افزایش دهد. بنابراین، مصرف پرتقال می‌تواند راهی ساده ولی اثربخش برای حفظ و تقویت سلامت مغزی باشد.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 19 شهریور 1402
توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چی شی و لینک مستقیم بلا مانع است.