15 مورد از مهم ترین خواص و مضرات روغن سیاه دانه برای بدن

خواص روغن سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه برای دستگاه تناسلی مردان خواص مالیدن روغن سیاه دانه به شکم خواص روغن سیاه دانه برای مردان خواص روغن سیاه دانه برای درد مفاصل خواص روغن سیاه دانه برای چین و چروک صورت خواص روغن سیاه دانه در ناف خواص روغن سیاه دانه برای رحم خواص روغن سیاه دانه برای سفیدی مو

گیاه سیاه دانه که بیشتر در خاورمیانه، جنوب اروپا، شمال آفریقا و جنوب غرب آسیا رشد می‌کند، کوچک و گل‌دار است. سیاه دانه از درخت یک ساله‌ای به نام Nigella sativa برداشت شده و با نام‌های مختلفی مثل دانه پیاز سیاه، زیره سیاه، شونیز و غیره شناخته می‌شود. برای مشاهده مضرات و خواص روغن سیاه دانه در ادامه با سایت چی شی همراه باشید.

از مهم‌ترین خواص روغن سیاه دانه می‌توان به تاثیر بر کاهش وزن، تاثیر بر زیبایی، موثر بر درمان زخم، تخریب سلول‌های سرطانی، رفع سفیدی موهای سر، حفاظت از کبد و کلیه، کاهش علائم مشکلات گوارشی، کاهش فشار خون، اثر ضد دیابتی، کمک به باروری، خاصیت ضد باکتریایی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و چندین خاصیت دیگر اشاره کرد.

مهم‌ترین مضرات و خواص روغن سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه برای سفیدی مو

ترکیبات فعال موجود در روغن سیاه دانه، از جمله ماده‌ای با نام تیموکینون، یکی از عوامل مؤثر در خواص این روغن هستند. تیموکینون با ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی خود، فولیکول‌های مو را قوی‌تر می‌کند و همچنین تحریک‌کننده تولید ملانین است. بنابراین، با استفاده از روغن سیاه دانه، می‌توان به تأمین سلامت موها پرداخت و فرایند سفید شدن آنها را به تأخیر انداخت.

خواص روغن سیاه دانه برای درد مفاصل

روغن سیاه‌دانه، که از زمان‌های دور به عنوان یک درمان طبیعی در کاهش و تسکین دردهای مفصلی شناخته می‌شود، توانمندی‌های فراوانی در مدیریت این نوع دردها دارد. با وجود ترکیبات آنتی‌التهابی و ضددرد قوی، این روغن به سرعت و با کیفیت عالی عمل می‌کند و به خصوص در مقابله با دردهای مفصلی مانند آرتروز دست، کمردرد و درد زانو، اثرگذار است.

ترکیبات آن شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی متعددی است که به تسکین درد کمک می‌کنند. علاوه بر این، نقش آنتی‌هیستامینی این روغن موجب می‌شود که حساسیت‌های پوستی در هنگام استفاده از آن کاهش یابد. تحقیقات تجربی نیز تأکید دارند که استفاده مداوم و روزانه از این روغن، به مرور زمان اثرات قابل توجهی در کاهش درد مفصلی ایجاد می‌کند.

برای بهره‌برداری از خواص کامل، توصیه می‌شود که محل مورد نظر را پس از استفاده از روغن به‌خوبی ماساژ دهید تا مواد آن به‌طور کامل جذب پوست شوند. این روغن به‌عنوان یک راه‌حل طبیعی، می‌تواند خواص خود را به صورت حداکثری با روغن‌ها و تکنیک‌های درمانی دیگر، مانند روغن زیتون یا بادکش گرم، به ارمغان بیاورد.

خاصیت ضد باکتریایی

ترکیب اصلی موجود در روغن سیاه دانه که در خواص درمانی و دارویی آن اثر بسیار مهمی دارد، تیموکینون است که خاصیت ضد باکتریایی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و غیره دارد. علاوه بر تیموکینون، مواد دیگری هم در آن وجود دارد که در ادامه گفته خواهد شد.

تاثیر بر کاهش وزن

استفاده از روغن سیاه دانه به عنوان مکمل، ممکن است که شاخص توده بدنی افراد (BMI) و اندازه دور کمر اشخاص را کاهش دهد. در مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داده شده ‌است که روغن سیاه دانه به کاهش وزن بدن و مقامت به انسولین در موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب دارند، کمک کرده است.

تاثیر بر زیبایی

روغن سیاه دانه از طریق رفع علائم بیماری‌های پوستی مثل آکنه، پسوریازیس، اگزما و غیره امکان دارد منبع کمکی مورد اعتمادی در این باره باشد. همچنین موها را آبرسانی می‌کند و باعث نرمی پوست شده و به عنوان مرطوب‌کننده هم استفاده می‌شود. روغن سیاه دانه دارای مقادیر بسیار زیادی آنتی‌اکسیدان است که در جوان ماندن و سلامت پوست، نقش حیاتی دارد.

موثر بر درمان زخم

ممکن است روغن سیاه دانه پروسه بهبود زخم را سرعت ببخشد. علت این امر هم وجود تیموکینون است که خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. به علاوه این روغن می‌تواند کلاژن‌سازی را افزایش دهد که علاوه بر زیبایی پوست، در بهبود زخم و جای آن هم تاثیرگذار است.

تخریب سلول‌های سرطانی

از دیگر خواص روغن سیاه دانه می‌توان به این اشاره کرد که به علت وجود تیموکینون، این روغن می‌تواند روی سلول‌های سرطانی اثر بگذارد و باعث مرگ آنها شود. سایر سرطان هایی که این ماده روی آنها تاثیرگذار است شامل سرطان سینه، سرطان مغز و لوسمی هستند. البته برای بسیاری از مطالعات انجام شده، از سلول انسانی استفاده نشده است. به همین دلیل به طور حتمی نمی‌توان گفت که روغن سیاه دانه چه مقدار بر درمان سرطان تاثیر دارد.

حفاظت از کبد و کلیه

خاصیت آنتی‌اکسیدانی روغن سیاه دانه، تاثیر حفاظتی روی کبد و کلیه دارد و دارای مکانیسم‌های مختلفی است. استرس اکسیداتیو باعث عدم تعادل رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن می‌شود. استرس اکسیداتیو در مشکلات کبدی بسیاری مانند سیروز، کبد الکلی، هپاتیت، آسیب کبدی ناشی از تیلنول و مشکلات کلیوی دخیل لست. در مطالعه‌ای نشان داده شده که امکان دارد روغن سیاه دانه روی از بین بردن و کوچک کردن سنگ کلیه در بدن موثر باشد.

کاهش علائم مشکلات گوارشی

روغن سیاه دانه به علت خواص ضد التهابی خود، امکان دارد در کاهش علائمی مانند حالت تهوع، نفخ، اسهال، سوء هاضمه، یبوست، استفراغ و اتساع شکم تاثیر داشته باشد. در برخی مطالعات دیده شده که ممکن است روغن سیاه دانه بر پانکراتیت، کولیت و دیگر اختلالات گوارشی اثرات پیشگیری‌کننده دارد.

کاهش فشار خون

از خواص روغن سیاه دانه کاهش فشار خون است. در بعضی مطالعات، کاهش فشار خون ثابت شده ولی در بعضی مطالعات دیگر کاهش فشار خون معنادار نبوده است. درکل ممکن است با استفاده از این روغن، فشار خون پایین را تجربه کنید، پس بهتر است قبل از آن با پزشک مشورت داشته باشد.

اثر ضد دیابتی

مطالعه‌ای بررسی کرده که روغن سیاه دانه می‌تواند باعث کاهش میزان گلوکز خون، هموگلوبین و مقامت به انسولین در فرد شود. طبق این مطالعه، نتیجه گرفته شده که از این روغن می‌توان برای درمان دیابت نوع ۲ همراه با درمان‌های معمول دیابت استفاده کرد. پس می‌توان گفت که روغن سیاه دانه بر دیابت تاثیر دارد و باعث کاهش سطح قند خون در انسان می‌شود.

خواص روغن سیاه دانه برای مردان

در مطالعه‌ای که روی مردان دارای اسپرم غیرطبیعی انجام شده، مشاهده کردند که حرکت اسپرم بهتر شده و تعداد و قدرت اسپرم ها افزایش پیدا کرده‌اند. در مطالعه‌ دیگری تاکید شده است که تیموکینون باعث افزایش تحرک، زنده ماندن، تعداد و کیفیت اسپرم‌ها می‌شود. پس می‌توان گفت که روغن سیاه دانه در درمان ناباروری در مردان کمک‌کننده است.

تداخل دارویی

اگرچه به نظر می‌رسد خواص روغن سیاه دانه بسیار است اما باید دقت داشت که این مکمل هرگز جایگزین دارو نخواهد شد. پس افرادی که از داروی خاصی استفاده می‌کنند و می‌خواهد این روغن را به عنوان مکمل مصرف کنند، باید حتما با پزشک مشورت نمایند. تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه ممکن است آنزیم‌هایی که در متابولیسم دارو هستند را مهار کند، پس باید دقت داشت که آن را همزمان با چه دارویی مصرف می‌کنید.

دوران بارداری و شیردهی

دوران بارداری یا شیردهی در بانوان از دوره‌های خاص زندگی است که باید از استفاده از مواد حساسیت‌زا دوری کنند. افراد باردار یا شیرده می‌بایست قبل از استفاده با پزشک مشورت کنند.

حساسیت و آلرژی

استفاده از روغن سیاه دانه ممکن است باعث حالت تهوع، کاهش قند خون و سوء هاضمه شود. استفاده موضعی از آن ممکن است ایجاد آلرژی کند. به همین خاطر باید قبل از استفاده موضعی، حتما روی قسمت کوچکی از پوست آن را امتحان کنید. همچنین در زمان استفاده باید روغن سیاه دانه را از چشم‌ها، سوراخ‌های بینی و قسمت‌های حساس بدن دور کنید.

دسته بندی: خواص مواد غذایی
بروز رسانی توسط در پنج شنبه 30 شهریور 1402

24 دیدگاه

 • مریم 3 مارس 2024 at 10:07 ب.ظ

  سلام من روغن سیاهدانه گرفتم یعنی خودم روغنش دادم درآوردن ازروغنش چطوراستفاده کنم آیاروغن ماندگاریش چقدره چون من تقریبادولیوان روغن سیاهدانه کشیدم

  • ادمین 4 مارس 2024 at 12:06 ب.ظ

   سلام
   روغن سیاهدانه به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی که دارد، در طب سنتی برای موارد مختلفی استفاده می‌شود. این روغن را می‌توان به صورت خوراکی مصرف کرد یا به صورت موضعی بر روی پوست و مو اعمال نمود.
   در مورد ماندگاری، روغن سیاهدانه باید در یک ظرف شیشه‌ای تیره و در جای خشک و خنک نگهداری شود. در این شرایط، روغن سیاهدانه می‌تواند تا سه ماه یا حتی بیشتر بدون افت کیفیت نگهداری شود. اما بهتر است هر چند وقت یکبار کیفیت روغن را از نظر بو و طعم بررسی کنید تا از تازگی آن اطمینان حاصل کنید.

   همیشه پیش از استفاده از روغن سیاهدانه به عنوان مکمل درمانی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید، به خصوص اگر شرایط پزشکی خاصی دارید یا داروهای دیگری مصرف می‌کنید.

 • ناشناس 28 فوریه 2024 at 6:06 ب.ظ

  سلام من بیضه چپم درد دارد روغن سیادانه درمان میشه

  • ادمین 28 فوریه 2024 at 6:20 ب.ظ

   سلام
   برای درمان درد بیضه، اول از همه توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی درد شناسایی و درمان مناسب تجویز شود. استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن سیاه‌دانه ممکن است برای برخی موارد به عنوان درمان‌های خانگی مطرح شود، اما مهم است که قبل از استفاده از هر نوع درمان خودسرانه، با پزشک خود مشورت کنید. درد بیضه می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت‌های جدی باشد که نیاز به توجه پزشکی دارند.

 • ناشناس 23 فوریه 2024 at 1:56 ق.ظ

  سلام وقت بخیر. عطاری برای رشد ریش روغن سیاه دانه را پیشنهاد کرد آیا واقعا روی رشد ریش تاثیر میگذارد؟
  و چطور و چقدر باید استفاده کرد تا بهترین تاثیر را بگذارد؟

  • ادمین 23 فوریه 2024 at 9:16 ب.ظ

   سلام
   روغن سیاه دانه اغلب به خاطر خواص ضد التهابی و مغذی آن شناخته شده است و برخی از افراد و منابع طب سنتی از آن برای تقویت و بهبود رشد مو استفاده می‌کنند.
   استفاده از روغن سیاه دانه ممکن است به تغذیه فولیکول‌های مو و بهبود وضعیت پوست زیر ریش کمک کند که این خود می‌تواند به حفظ سلامت موها و احتمالاً تقویت رشد آن‌ها کمک کند. اگر تصمیم دارید از روغن سیاه دانه برای این منظور استفاده کنید، نکات زیر را در نظر بگیرید:
   کمی از روغن را روی قسمت کوچکی از پوست خود قرار دهید و چند ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که هیچ واکنش آلرژیک یا حساسیتی ندارید.
   می‌توانید روغن سیاه دانه را به طور مستقیم به پوست و ریش خود بمالید، معمولاً با استفاده از نوک انگشتان یا یک پد پنبه‌ای. ماساژ دادن آرام پوست با روغن می‌تواند به جذب بهتر و تحریک گردش خون کمک کند.
   استفاده منظم (مثلاً روزانه یا هر شب قبل از خواب) ممکن است برای مشاهده نتایج مطلوب ضروری باشد. ادامه دهید تا زمانی که نتایج مورد نظر را مشاهده کنید یا تصمیم به توقف استفاده بگیرید.
   با این حال، لازم است تاکید کنم که اثربخشی روغن سیاه دانه بر رشد ریش ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد و نتایج می‌توانند بسته به عوامل مختلفی مانند ژنتیک، سلامت عمومی و وضعیت پوست تغییر کنند. همچنین، در صورت وجود شرایط پوستی خاص یا حساسیت‌ها، قبل از استفاده از هر نوع درمان جدید، بهتر است با یک پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید.

 • دانیال 20 فوریه 2024 at 6:13 ب.ظ

  سلام برای استفاده از روغن سیاه دانه برای افزایش حالت تناسلی باید آن را ماساژ داد؟

  • ادمین 20 فوریه 2024 at 8:42 ب.ظ

   سلام
   در برخی منابع طب سنتی، استفاده از این روغن گیاهی به منظور افزایش آلت تناسلی مردان مطرح شده است. ادعا می‌شود که با بهره‌گیری از این روغن به شیوه‌ای طبیعی، می‌توان اندازه آلت تناسلی را بزرگ‌تر کرد. در این روش، روغن به طور موضعی بر روی آلت تناسلی مردان اعمال و با ماساژ دادن به کار گرفته می‌شود.

 • لطیف 25 آگوست 2023 at 10:20 ب.ظ

  سلام بر لاغری صورت یا بی ریشی تحصیر دارد یا خیر لطفا پاسخ بدین

  • ادمین 26 آگوست 2023 at 9:26 ق.ظ

   سلام
   در مورد تاثیر روغن سیاه دانه روی لاغری صورت مقاله معتبری موجود نیست. توصیه می‌کنیم مطلب بهترین روش های لاغری صورت را بخوانید.
   بله تاثیر دارد و به افزایش رشد موهای صورت کمک می کند.

 • خیراله 24 ژوئن 2023 at 7:24 ق.ظ

  سلام تغذیه مناسب بهترین داروی درد است.

 • غلام 15 ژوئن 2023 at 9:28 ب.ظ

  من قرص فشار خون میخورم چند روزی است روزانه یک قاشق چایخوری سیاهدانه ناشتا میخورم آیا مشکلی نداره؟

  • ادمین 16 ژوئن 2023 at 10:10 ب.ظ

   با سلام، با پزشک متخصص مشورت کنید.

 • پریماه 9 ژوئن 2023 at 7:23 ق.ظ

  سلام ایا روغن سیاه دونه رو میشه خورد روش مصرفش رو میشه بفرمایید
  سیاه دونه رو بکوبید وباعسل مخلوط کنید وبه مدت جهل روز هرروز صب یه نصف قاشق چایخوری ناشتایی بخورید تاثیرش خیلی خوبه

  • ادمین 9 ژوئن 2023 at 12:11 ب.ظ

   سلام، بله روغن سیاه دانه خوراکی را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید.

 • ناشناس 8 ژوئن 2023 at 5:30 ب.ظ

  سلام برای توده چربی هم کمک میکند

 • ناشناس 5 ژوئن 2023 at 11:50 ب.ظ

  من شنیدم سیاهدونه رو نباید آسیاب کرد. اگر آسیاب کنی باید همون موقع سریع بخوری وگرنه سمی میشه مگر اینکه با عسل مخلوط، کنی بزاری کنار

  • ادمین 6 ژوئن 2023 at 4:08 ب.ظ

   سیاه دانه اگر به مقدار کم به صورت خوراکی استفاده شود مانند طعم‌دهنده‌ی غذا، به احتمال زیاد برای بیشتر افراد بی‌خطر است.
   توصیه می‌شود سیاه‌دانه را در زمان مصرف آسیاب کنید.

 • محمدرضا 5 ژوئن 2023 at 1:40 ب.ظ

  سلام ایا مصرف هرروز سیاهدانه مشکلی ندارد

  • ادمین 5 ژوئن 2023 at 5:59 ب.ظ

   سلام
   تقریبا هر چی رو روزانه و در بلند مدت مصرف کنید، احتمال عوارض و مضرات وجود دارد.

 • ثریا 5 ژوئن 2023 at 11:22 ق.ظ

  سلام آیا سیاه دانه را آسیاب کنیم مضر هست توضیح بدهید من آسیاب کردم در حدود یکماه مصرف کردم آیا تاثیری گذاشته یا نه

  • ادمین 5 ژوئن 2023 at 6:00 ب.ظ

   با سلام، خیر مشکلی ندارد. فقط روی دوز مصرف باید دقت داشته باشید.

 • ناشناس 4 ژوئن 2023 at 5:36 ب.ظ

  سلام مقدار مصرف روغن سیاه دانه در روز

  • ادمین 5 ژوئن 2023 at 10:29 ق.ظ

   سلام
   حداکثر 1 قاشق ‌چایخوری

توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.