مطالب پر بازدید
درمان درد شانه چپ و راست + روش های درمان ساده در خانه!

درمان درد شانه چپ و راست + روش های درمان ساده در خانه!

درمان درد شانه شانه به عنوان یکی از مفاصل اصلی بدن، با ترکیب پیچیده‌ای از تاندون‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌ها، نقش بسزایی در انعطاف‌پذیری و تحرک انسان دارد. این مفصل حیاتی، که گاهی …

بررسی خواص دارویی و عوارض ناشی از مصرف ریوند چینی

بررسی خواص دارویی و عوارض ناشی از مصرف ریوند چینی

خواص ریوند چینی گیاه ریوند چینی به دلیل خواص فراوانی که دارد در زمینه‌های مختلفی مانند تقویت سیستم ایمنی، اثرات ضدباکتریایی، افزایش اشتها، کمک به رفع کم‌خونی، تقویت اعصاب و افزایش نشاط، …

علائم چسبندگی رحم و علل آن + روش های درمان

علائم چسبندگی رحم و علل آن + روش های درمان

علائم چسبندگی رحم چسبندگی رحم به وضعیتی گفته می‌شود که دیواره‌های داخلی رحم به هم چسبیده باشند. برای توصیف این مسئله، اصطلاح “سندرم آشرمن” نیز به‌کار می ‌رود. این وضعیت می‌تواند ناشی …

علائم جنین دوقلو + روش خانگی تشخیص بارداری دوقلو

علائم جنین دوقلو

روش خانگی تشخیص بارداری دوقلو تشخیص دوقلو بودن جنین بدون سونوگرافی بی بی چک در بارداری دوقلو علائم بارداری دوقلو در ماه اول بارداری علائم بارداری دوقلو در هفته اول نی نی سایت

فکر می کنید چند قلو حمل می کنید؟ ممکن است حق با شما باشد – دوقلوها در حال افزایش هستند. ببینید علائم بارداری شما چه می گوید. هنگامی که افراد چند قلو حامله می شوند، طیف وسیعی از علائم بارداری را تجربه می کنند، درست مانند حاملگی های تک قلو. گفته می‌شود، برخی از علائم فیزیکی ممکن است به شما نشان دهد که منتظر چند نوزاد هستید. این علائم اولیه بارداری دوقلو را که می تواند به چند نوزاد در آینده اشاره کند، بررسی کنید. اگرچه در چند سال گذشته کاهش جزئی در حاملگی های دوقلو وجود داشته است، اما هنوز بیش از ۱۲۰۰۰۰ تولد دوقلو در سال ۲۰۱۹، آخرین سالی که آمار در دسترس است، وجود داشته است. امروز در چی شی نکاتی که باید در مورد بارداری دوقلو و علائم جنین دوقلو بدانید را فراهم کردیم.

جنین دوقلو

علائم احتمالی دوقلوها

در اوایل بارداری، ممکن است علائم واضحی از دوقلو وجود نداشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است علائم بارداری دوقلو را تجربه کنند که شامل حالت تهوع صبحگاهی زودهنگام و شدید و زود نشان دادن است. برخی از افراد همچنین تصور می کنند که دوقلو دارند یا سابقه خانوادگی دوقلو دارند، بنابراین ممکن است به احتمال دوقلو شک کنند. در اینجا نشانه هایی از دوقلوهایی که ممکن است تجربه کنید، آورده شده است.

افزایش سطح hCG

سطوح بالاتر از حد طبیعی hCG ممکن است نشان دهنده این باشد که شما چندقلو باردار هستید، اما برای اطمینان ۱۰۰% باید تا سونوگرافی خود صبر کنید. هنگامی که باردار می شوید، بدن شما شروع به ساخت هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) می کند. سطح آن در چند هفته اول بارداری افزایش می یابد. در حالی که تست های بارداری خانگی برای تایید بارداری hCG را در ادرار تشخیص می دهند، اما نمی توانند به شما بگویند که بدن شما چقدر hCG تولید می کند. فقط یک آزمایش خون hCG مانند آزمایشی که در مطب شما انجام می‌شود می‌تواند سطح hCG در بدن شما را در یک مقطع زمانی مشخص نشان دهد. حتی در این صورت، سطوح بالای hCG در اوایل بارداری به این معنی نیست که چندقلوها یک چیز مطمئن هستند. آموس گرونبام، استاد زنان و زایمان در دانشکده پزشکی زوکر در همپستد، نیویورک، و بنیانگذار BabyMed، می گوید: “بارداری دوقلو اغلب سطح hCG را افزایش می دهد، اما در برخی از بارداری های تک قلو نیز چنین است.”

علائم بارداری شدید

از آنجایی که بسیاری از علائم بارداری ناشی از تغییرات هورمونی است، منطقی است که افرادی که در انتظار دوقلو هستند (که اغلب تغییرات هورمونی قابل توجهی نسبت به افرادی که فقط یک نوزاد دارند) ممکن است علائم شدیدتری را تجربه کنند. کریستین گروز، پزشک متخصص زنان و زایمان در بیمارستان زنان وینی پالمر، می گوید: «وقتی فردی دوقلو باردار است، در معرض خطر بیشتری برای بسیاری از اتفاقات است، بیش از کسی که با تک قلو باردار است. علائم شایع اولیه بارداری شامل خستگی، تکرر ادرار، حساس شدن سینه ها و هوس غذایی است.

حالت تهوع و استفراغ شدید

دکتر گریوز توضیح می دهد که به دلیل افزایش سطح hCG، افرادی که چند قلو حامله می شوند ممکن است تهوع و استفراغ بیشتری نسبت به افرادی که تنها یک نوزاد دارند تجربه کنند. استفراغ تمد بارداری (HG)، وضعیتی که اغلب با حالت تهوع صبحگاهی مقایسه می شود (اما بی نهایت شدیدتر است)، همچنین در حاملگی چند قلویی بیشتر محتمل است. دکتر گریوز می گوید که این حالت تهوع و استفراغ را به قدری شدید می کند که ممکن است فرد به مایعات داخل وریدی (IV) و کمک های دیگر نیاز داشته باشد.

برآمدگی بزرگتر و زودتر

دکتر گرونبام می گوید که افزایش وزن سریع نشانه قطعی بارداری دوقلو نیست زیرا قد، وزن قبل از بارداری، رژیم غذایی و نوع بدن نیز نقش مهمی دارند. با این حال، بسیاری از کسانی که چندقلوها را حمل کرده‌اند، می‌گویند شکم‌هایی که به‌سرعت رشد می‌کنند، آنها را خفه کرده است.

حساسیت شدید سینه

بارداری می تواند سینه ها را به شدت دردناک و حساس کند. این یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است که در بارداری دوقلو و افزایش سطح هورمون اغلب شدید است. سینه‌های شما اضافه کار می‌کنند، زیرا به جای یک نوزاد، باید از دو نوزاد حمایت کنند.

تکرر ادرار

درست مانند بارداری تک قلو، دوقلو حاملگی می تواند به دلیل افزایش سطح hCG باعث افزایش ادرار شود. از آنجایی که سطح hCG بارداری دوقلو سریعتر از بارداری های تک قلو افزایش می یابد، افزایش نیاز به دستشویی رفتن ممکن است به ویژه مشهود باشد.

خستگی شدید

هر زن باردار خسته خواهد شد، اما بسیاری از مادرانی که حاملگی دوقلو دارند احساس می کنند کاملا خسته شده اند. افزایش شدید پروژسترون برای حمایت از بارداری دو نوزاد، همراه با نرخ متابولیسم پایه بالاتر (میزان مصرف انرژی در بدن)، می تواند باعث خستگی ناتوان کننده شود. بعلاوه، سه ماهه اول حیاتی ترین سه ماهه برای رشد سیستم های بنیادی بدن نوزاد است (و شما این کار را برای دو نوزاد انجام می دهید!)

ضربان قلب بیشتر در حالت استراحت

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، در بارداری، میزان متابولیسم پایه برای تامین غذای کودک افزایش می‌یابد. به طور مشابه، ضربان قلب در حالت استراحت نیز می تواند افزایش یابد. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت حدود ۷۰ ضربه در دقیقه (bpm) است. در دوران بارداری که به ۸۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه افزایش می یابد. با بارداری دوقلو، ضربان قلب می تواند حتی بیشتر شود. پس از ۱۰۰ ضربه در دقیقه، تاکی کاردی ممکن است تشخیص داده شود. تاکی کاردی اغلب در بارداری طبیعی تلقی می شود (بنابراین جای نگرانی نیست)، اما باید توسط ماما یا پزشک تحت نظر باشد.

بینش

همانطور که برخی افراد تصور می کنند باردار هستند، برخی دیگر ممکن است به طور غریزی حدس بزنند که در انتظار دوقلو هستند. شما نمی توانید غرایز خود را انکار کنید!

عوامل دوقولو شدن جنین

برخی از افراد شانس بیشتری برای بارداری دوقلو نسبت به دیگران دارند. برخی از عواملی که می توانند شانس شما را افزایش دهند عبارتند از:

🟢 سابقه خانوادگی دوقلوهای برادر

🟢 سن مادر (بالای ۳۵ سال)

🟢 BMI بالای ۳۰

🟢 استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری مانند کلومیفن یا لتروزول که با خطر ۱۰ درصدی چندقلویی همراه است.

🟢 قد مادر بالاتر از حد متوسط

🟢 سابقه بارداری های قبلی

دسته بندی: بیماری و درمان
آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 8 فروردین 1402
توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.