مطالب پر بازدید
علت حرارت بالای بدن در زنان و مردان + روش درمان خانگی

علت حرارت بالای بدن در زنان و مردان + روش درمان خانگی

علت حرارت بالای بدن داغ شدن بدن می تواند دلایل متعددی داشته باشد اما حرارت بالای بدن بدون تب و عوامل بیرونی را باید مورد بررسی قرار داد تا بدن با مشکلات …

خواص سدر، از تقویت پوست و مو تا خطرات پنهان و مضرات

خواص سدر، از تقویت پوست و مو تا خطرات پنهان و مضرات

خواص سدر در طب سنتی ایرانی و خاورمیانه، سدر به خاطر خواص درمانی‌اش معروف است، بیشتر از برگ‌ها و روغن‌های استخراجی از چوب و میوه‌اش استفاده می‌شود که هم در بهداشت و …

علت اسهال ناگهانی یا طولانی + روش درمان طب سنتی

علت اسهال ناگهانی یا طولانی + روش درمان طب سنتی

علت اسهال اسهال یکی از شایع ترین بیماری های رایج روده است که البته بیشتر در کودکان رخ می دهد چرا که اندام داخلی و دستگاه گوارششان در حال رشد و تکامل …

علائم بارداری خارج از رحم + اولین و شایع ترین نشانه ها

علائم بارداری خارج از رحم

شایع ترین علائم بارداری خارج از رحم نی نی سایت علائم بارداری خارج از رحم با بیبی چک اولین علائم بارداری خارج از رحم نی نی سایت بارداری خارج از رحم چه زمانی مشخص میشود علائم بارداری خارج از رحم با بیبی چک نی نی سایت علائم بارداری خارج از رحم و پریود خونریزی بارداری خارج از رحم چند روز است نی نی سایت علت بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم یا خارج شدن جنین از محل قرارگیری طبیعی خود در رحم، مشکل جدی ای است که می‌تواند عوارض جدی برای سلامتی زن داشته باشد. بارداری خارج از رحم در حدود ۱٪ تا ۲٪ تمام بارداری‌ها را تشکیل می‌دهد. در صورتی که جنین خارج از رحم در مراحل اولیه بارداری تشخیص داده نشود، ممکن است خطر از دست دادن کامل بارداری و حتی خطر جدی برای سلامتی زن بیشتر شود. علائم بارداری خارج از رحم ممکن است متفاوت باشد و شامل درد شدید شکمی یا لگنی، خونریزی واضح، تنفس سخت، حالت تهوع ، سردرد و احساس ضعف می‌باشد. در بسیاری از موارد، علائم بارداری خارج از رحم ممکن است با علائم بارداری معمولی تفاوت داشته باشد، به همین دلیل این مسئله را ممکن است سخت تشخیص داد. برای تشخیص بارداری خارج از رحم، پزشک معمولاً از انجام آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون بارداری و انجام سونوگرافی استفاده می کند. در صورت تشخیص بارداری خارج از رحم، درمان آن معمولاً به شیوه جراحی انجام می شود.

شایع ترین علائم بارداری خارج از رحم

خونریزی

خونریزی واضح یکی از علائم بارداری خارج از رحم است که به صورت نزدیک به خونریزی قاعدگی، شدید و بیش از حد معمول هست. این خونریزی ممکن است به صورت لکه‌لکه‌های خونی، گلبول‌های خونی یا خون ترشحی غیر عادی از واژن رخ دهد. این خونریزی ممکن است به طور ناگهانی شروع شود و در بعضی موارد ممکن است با درد شدید در ناحیه پایین شکم همراه باشد. اگر خونریزی در زمانی که باید قاعدگی شما به پایان رسیده است و یا در هر زمانی که شما باردار هستید، بروز کند، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

درد شدید شکمی یا لگنی

درد شدید شکمی یا لگنی یکی از علائم بارداری خارج از رحم است که ممکن است به صورت ناگهانی و شدید رخ دهد. این درد معمولا در ناحیه پایین شکم، در بخشی از شکم که در آنجا رحم قرار دارد، احساس می شود و ممکن است با خونریزی شدید همراه باشد و ممکن است به سمت پشت و کمر هم انتقال یابد شود. درد ممکن است شدیدتر شود و به سمت پشت واژن و شکم پایین گسترش یابد. این درد ممکن است ناگهان شروع شود و شدت آن در طی زمان افزایش یابد. در این حالت، خون ممکن است در قالب گلبول‌های خونی یا خون ترشحی غیر عادی بیرون آید. با این حال، در بعضی موارد خونریزی ناچیز یا حتی هیچ خونریزی‌ای نیز ممکن است رخ ندهد.

تنگی نفس

تنگی نفس متاثر از یک مجموعه بزرگ شامل ریه ها، قلب و عروق خونی است. در بارداری های عادی، تغییرات هورمونی و افزایش حجم خون می تواند باعث تنگی نفس شود. اما اگر تنگی نفس شدید و ناگهانی با درد شدید در ناحیه پایین شکم، خونریزی شدید و یا سایر علایم جدی دیگر همراه باشد، ممکن است بارداری خارج از رحم رخ داده باشد. در بعضی از موارد، بارداری خارج از رحم می تواند با احساس درد یا تنگی در نفس همراه باشد. این علایم معمولا نشانه ای از شوک و خطر جدی برای سلامتی شما هستند و بهتر است بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ نیز می‌تواند یکی از علائم بارداری خارج از رحم باشد. در بارداری عادی، برخی از زنان ممکن است حالت تهوع و استفراغ داشته باشند اما در بارداری خارج از رحم، این علائم به صورت شدید و پیوسته شروع می‌شوند و اغلب همراه با درد شدید شکمی و خونریزی هستند. این علائم معمولاً نشانه‌ی ایجاد تنش در بدن است که به دلیل عدم تامین کافی اکسیژن برای بافت‌های بدنی رخ می‌دهد. بارداری خارج از رحم می‌تواند باعث ایجاد تنش شدید در بدن شما شود و نیاز به درمان فوری داشته باشد.

افزایش فشار خون

افزایش فشار خون در بارداری خارج از رحم ممکن است به دلیل بروز خونریزی داخلی، که می‌تواند باعث ایجاد فشار خون بیشتر در بدن شود، رخ دهد. در بارداری خارج از رحم، روییدن جنین در لوله فالوپ بعد از ترمیم شدن یا شکستن لوله، ممکن است باعث شکستن لوله فالوپ و خروج جنین و بافت جنینی خارج از رحم شود. این وضعیت باعث ایجاد خونریزی داخلی در بدن مادر می‌شود که باعث افزایش فشار خون در بدن می‌شود. افزایش فشار خون در بارداری خارج از رحم ممکن است به علت دیگر عوامل نیز رخ دهد. برای مثال، در بعضی موارد ممکن است بارداری خارج از رحم باعث ایجاد تغییرات در هورمون‌های بدن شود و این تغییرات ممکن است باعث افزایش فشار خون در بارداری شود.

ضربان قلب نامنظم

ضربان قلب نامنظم به عنوان علامتی از بارداری خارج از رحم، معمولاً در شرایطی رخ می‌دهد که پروسه خونریزی در بدن مادر شدید و پیشرفته شده است. خونریزی داخلی در اثر بارداری خارج از رحم، باعث کاهش حجم خون در بدن مادر می‌شود. در این شرایط، بدن سعی می‌کند با افزایش ضربان قلب، بازگرداندن خون به قلب و ایجاد فشار بیشتر برای پمپاژ خون به سایر اعضای بدن را تسهیل کند. با افزایش خطر عفونت و خونریزی داخلی، مادر ممکن است شوک حاد بیشتری تجربه کند. شوک حاد یک وضعیت خطرناک است که باعث کاهش فشار خون، ضربان قلب نامنظم و کاهش کارایی قلبی می‌شود. در این حالت، ترکیبی از فشارخون پایین و ضربان قلب نامنظم می‌تواند بسیار خطرناک باشد و نیاز به درمان سریع دارد.

سردرد

سردرد در بعضی موارد می‌تواند به دلیل افزایش هورمون‌های بارداری ایجاد شود. افزایش هورمون‌های بارداری، مانند استروژن و پروژسترون، می‌تواند تحریک کننده‌ی سیستم عصبی مرکزی باشد و در نتیجه سردرد را ایجاد کند. همچنین، درد سر ناشی از افزایش فشار خون، که یکی از علائم بارداری خارج از رحم است، نیز ممکن است باعث سردرد شود. بنابراین، در صورتی که سردرد همراه با دیگر علائم بارداری خارج از رحم، مانند درد شدید شکمی، خونریزی شدید، تنگی نفس و ضربان قلب نامنظم باشد، بهتر است به سرعت به بیمارستان مراجعه کنید.

دسته بندی: بیماری و درمان
آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 2 فروردین 1402
توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.