نکات شیرینی کشمشی + ترفندها و رازهای خوشمزه تر شدن

نکات شیرینی کشمشی

نکات شیرینی کشمشی چیکار کنیم شیرینی کشمشی نرم بشه علت خشک شدن شیرینی کشمشی فوت و فن شیرینی کشمشی نی نی سایت

یکی از شیرینی‌های خوشمزه‌ای که بافت نرمی دارد، شیرینی کشمشی است. طعم این شیرینی، کره‌ای و لذیذ است. همان‌طور که از نام آن پیداست، دارای کشمش است که خاصیت فراوان دارد. کشمش از منابع آهن و ویتامین‌ها بوده و قند آن نیز زیاد است. چون قند کشمش زیاد است، می‌تواند رطوبت را در شیرینی نگه‌دارد و شیرینی چند روز نرم بماند. شیرینی کشمشی، از شیرینی های سنتی ایران است که همگان آن را دوست دارند. این شیرینی در مناسبت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش پخت این شیرینی بسیار راحت است و مواد آن نیز معمولا موجود هستند. در این مطلب ما علاوه بر روش پخت، نکات شیرینی کشمشی را خواهیم گفت که طعم و کیفیت آن را بهتر کند.

ترفندهای پخت شیرینی کشمشی

دستور تهیه شیرینی کشمشی

همان‌طور که گفته شد، برای این شیرینی مواد قابل دسترس و روش راحتی استفاده می‌شود.

مواد مورد نیاز

⚫ آرد سفید (سفید قنادی) یک پیمانه

⚫ خاک قند دو سوم پیمانه

⚫ کشمش شیرینی ۷۰ گرم

⚫ تخم مرغ یک عدد

⚫ وانیل سر قاشق چای‌خوری

اولین مرحله پخت شیرینی کشمشی

ابتدا کره را که از مدتی قبل از یخچال خارج کرده‌اید که با محیط هم دما شود را در یک کاسه می‌ریزید. خاک قند را به آن بیفزایید. ۳،۴ دقیقه با استفاده از دور تند همزن، مواد را به خوبی مخلوط کنید تا حجم بگیرد و رنگ آن کرمی شود. حالا نوبت وانیل و تخم مرغ است که اضافه شوند. آنها را هم به مدت ۲ دقیقع با دورتند بزنید. حالا دیگر نیازی به همزن نیست.

مرحله دوم تهیه شیرینی کشمشی

آرد را که از قبل الک کرده‌اید، اندک اندک به مخلوط بالا اضافه کنید. با استفاده از لیسک مخلوط را در یک سو هم بزنید تا آرد حل شده و گلوله گلوله نماند. وقتی مواد به خوبی باهم ترکیب شدند کشمش را به آنها اضافه می‌کنید. دوباره ترکیب را مخلوط کنید تا مواد شیرینی حالت یکدستی به خود بگیرند.

آخرین مرحله تهیه شیرینی کشمشی

کاغذ روغنی را درون سینی مخصوص فر بگذارید. فر را روشن کرده و روی دما ۱۸۰ سانتی‌گراد بگذارید تا داغ شود. مواد بالا را در قیف بریزید. می‌توان از کیسه پلاستیکی با ضخامت بالا که سرش قیچی شده هم استفاده کرد. با استفاده از قیف مواد شیریینی را در اندازه کوچک، مانند اندازه گردو روی کاغذ روغنی می‌ریزید.

بهتر است سینی در طبقه وسط قرار بگیرد. مدت زمان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر می‌کنید تا شیرینی کشمشی پخته شود. سپس سینی فر را بیرون آورده و کنار بگدارید. پس از ینکه سینی سرد شد، شیرینی‌ها را با دقت از روی کاغذ روغنی بردارید. شیرینی آماده را در ظروف مورد پسند خود قرار دهید. به نکات شیرینی کشمشی هم در ادامه اشاره خواهد.

تاثیر زمان پخت بر خشکی شیرینی

من اغلب می‌بینم که شیرینی ها وقتی زمان زیادی در فر سپری می‌کنند، ممکن است خشک شوند. چرا که حرارت زیاد می‌تواند رطوبت داخل شیرینی را از بین ببرد و باعث خشک شدن آن شود.

تاثیر مقدار آرد بر خشکی شیرینی

موضوع دیگری که می‌بایست به آن توجه کنیم، مقدار آردی است که در تهیه شیرینی استفاده می‌کنیم. اگر مقدار آرد بیش از حد باشد، می‌تواند باعث خشکی شیرینی شود. پس همیشه سعی کنید از مقدار مناسبی آرد استفاده کنید.

نکات شیرینی کشمشی هنگام پخت

اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شود ک دستور پخت شیرینی کشمشی با دستور پخت کوکی‌ها هماهنگ است. اختلاف آنها در مواد استفاده شده داخل آنها است. پس شما می‌توانید علاوه بر کشمش از موارد دیگر مانند شکلات چیپسی، مغز های دیگر و … استفاده کنید.

شکر یا خاک قند

برای پخت شیرینی کشمشی می‌توانید از شکر به جای خاک قند استفاده کنید. فقط باید شکر را به خوبی آسیاب کرده تا کاملا پودر شود. اگر از شکر استفاده کردید، بعد از اضافه کردن اجازه دهید به طور کامل در مواد حل شود. اگر می‌خواهید دانه‌های شکر را زیر دندان احساس کنید، آن را کمتر آسیاب کنید. از نکات شیرینی کشمشی این است که روش پخت آن با شکر و خاک قند مانند یکدیگر است.

استفاده از کره

در تهیه شیرینی کشمشی برای خوش طعم و لذیذ شدن، می‌توان کره به آن افزود. علاوه بر کره می‌شود از روغن جامد و مایع هم استفاده کرد. اگر از روغن جامد استفاده می‌کنید، بهتر است از نوع مخصوص قنادی باشد. زمانی که کره و روغن جامد در دسترس نبود، از روغن مایع برای شیرینی استفاده کنید.

ترکیب کره و روغن

با استفاده از کره و روغن، بافت شیرینی شما تغییر می‌کند. این مواد باعث می‌شوند شیرینی شما ترد شود. اگر شیرینی ترد شود، مدت زمان نگهداری آن کم خواهد شد. اما روغن جامد مخصوص و کره، طعم بی‌نظیری به شیرینی خواهد داد.

آرد قنادی با کیفیت

حتما از آرد سفید قنادی برای پخت شیرینی کشمشی استفاده کنید. چون اگر اینطور نباشد، بافت یکدست و مورد پسند خود را نخواهید داشت.

عطر شیرینی

برای عطر بهتر شیرینی می‌توان از پودر هل استفاده کرد. همچنین می‌توان به اندازه مودر پسند پودر پرتقال را رنده کرده و به مواد بیفزایید.

روش پخت

شیرینی کشمشی را هم در فر و هم در ماهیتابه می‌توان آماده کرد. در ادامه دستور پخت برای ماهیتابه خواد آمد.

نکات شیرینی کشمشی موقع سرو

نگذارید شیرینی سرد شود. برای اینکه هنگام جدا کردن شیرینی از کاغذ روغنی، شیرینی خرد نشود، آن را هنگامی که داغ است از کاغذ جدا کنید.

رعایت فاصله

دقت داشته باشید که شیرینی هارا با فاصله از هم روی سینی بچینید، که در حالت پخت به یکدیگر نچسبند.

ترک خوردن روی شیرینی

برای این که روی شیرینی های شما هم مانند شیرینی آماده ترک داشته باشد، قبل از قرار دادن سینی درون فر، روی مواد خاک قند بریزید.

نکات شیرینی کشمشی برای پخت در تابه

اگر می‌خواهید برای پخت شیرینی از تابه استفاده کنید، همه مراحل تهیه خمیر شیرینی را انجام دهید. مانند فر که باید از قبل گرم می‌بود، بهتر است اجازه دهید تابه هم از ۱۵ دقیقه قبل گرم شود. سپس کاغذ روغنی را در تابه بگذارید. می‌توان با کمی روغن هم تابه را چرب کرد. گرم بودن محیط، به پف کردن بیشتر شیرینی کمک می‌کند.

خمیر شیرینی را اندازه گردو داخل تابه بریزید. تابه را روی اجاق با شعله کم بگذارید. در تابه را کیپ کنید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا شیرینی ها کاملا پخته شوند. توجه به نکات شیرینی کشمشی گفته شده در بالا، نتیجه بهتری را برای شما رقم خواهد زد.

دسته بندی: نکات آشپزی
بروز رسانی توسط در دوشنبه 22 خرداد 1402
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.