علائم سرطان سینه + بررسی نشانه های اولیه در منزل

علائم سرطان سینه

تست سرطان سینه در منزل درد سرطان سینه چگونه است علائم سرطان سینه بدخیم علائم سرطان سینه در زنان نی نی سایت درد سرطان سینه چگونه است نی نی سایت علائم اولیه سرطان نی نی سایت تشخیص سرطان سینه در منزل نی نی سایت

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین نوع سرطان در زنان است و با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب می‌توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. علائم سرطان سینه برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد و در بعضی موارد افراد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. با این حال، برخی علائم ممکن است شامل توده‌ها یا گره‌های لمفاوی در ناحیه سینه یا زیر بغل، تغییر در شکل و اندازه سینه‌ها، تغییر در رنگ و بافت پوست سینه، درد یا سوزش در منطقه سینه و تغییر در شکل سینه و ترک ترک شدن سینه است. افرادی که خطر ابتلا به سرطان سینه دارند شامل زنان بالای ۵۰ سال، داشتن سابقه خانوادگی از سرطان سینه، اضافه وزن، فعالیت بدنی کم، مصرف الکل و سیگار و تنش های روحی و روانی می باشند. در صورت تشخیص هر گونه علامت ناگوار، باید به پزشک مراجعه کرد و برای تشخیص و درمان به مراکز درمانی مربوطه مراجعه کرد.

نشانه های سرطان سینه

توده‌های لمفاوی در ناحیه سینه یا زیر بغل

لمفاوی‌ها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و به عنوان فیلتر برای جلوگیری از گسترش سرطان به سایر بخش‌های بدن عمل می‌کنند. با این حال، اگر سرطان سینه به لمفاوی‌های نزدیک شیردهی شما گسترش یابد، ممکن است لمفاوی‌های در ناحیه سینه و زیر بغل تورم کنند و به شکل توده‌هایی با اندازه و شکل مشخصی تبدیل شوند. توده‌ها یا گره‌های لمفاوی در ناحیه سینه یا زیر بغل می‌توانند به دو صورت تشخیص داده شوند: توده‌های خود سینه و گره‌های لمفاوی خارج از سینه. توده‌های خود سینه ممکن است به عنوان خوش‌خیم یا بدخیم تشخیص داده شوند. اما گره‌های لمفاوی معمولاً به عنوان گره‌های بدخیم تشخیص داده می‌شوند، زیرا گره‌های خوش‌خیم لمفاوی بسیار نادر هستند و اغلب تورم گره‌های لمفاوی نشانه‌ای از گسترش سرطان به لمفاوی‌ها و مراحل پیشرفته‌تر سرطان است.

تغییر در شکل و اندازه سینه‌ها

تغییرات شکل یا اندازه سینه ممکن است شامل بزرگ شدن یک سینه به طور ناگهانی، کوچک شدن یا فروکش کردن یک سینه، تورم یا متورم شدن سینه، ایجاد تغییر در شکل سینه، انحراف پستان، پوست خشک یا قرمزی پوست سینه و … باشد.هر چند تغییرات شکل یا اندازه سینه معمولاً نشانه‌ای از علائم دیگری همچون توده‌های لمفاوی و توده‌های خود سینه هستند، اما در برخی از موارد ممکن است تنها نشانه سرطان سینه باشند.

تغییر در رنگ و بافت پوست سینه

تغییر در رنگ و بافت پوست سینه نیز می‌تواند یکی از علائم سرطان سینه باشد. تغییرات در پوست سینه ممکن است شامل قرمزی، پوست برافروخته، پوست پرتقالی رنگ، پوست خشک و پوست لکه دار باشد.در بعضی از موارد، تغییرات پوست سینه ممکن است نشانه عفونت باشد، اما در بعضی موارد، این تغییرات ممکن است نشانه سرطان سینه باشند.

ترشح از پستان

رشح از پستان نیز یکی از علائم سرطان سینه محسوب می‌شود. ترشح ممکن است شامل مایع سفید یا شفاف، مایع سبز یا زرد، یا خونریزی از پستان باشد. در بعضی از موارد، ترشح ممکن است فقط از یک پستان ترشح شود و در موارد دیگر ممکن است از هر دو پستان ترشح شود. البته در بعضی از موارد، ترشح ممکن است نشانه بیماری دیگری مانند عفونت باشد.

درد یا سوزش در ناحیه سینه

رد یا سوزش در منطقه سینه نیز می‌تواند یکی از علائم سرطان سینه باشد. درد ممکن است به صورت مداوم یا به صورت دوره‌ای باشد، در مواردی نیز ممکن است درد تنها در یکی از پستان‌ها و یا در ناحیه زیر بغل وجود داشته باشد. البته باید توجه داشت که در بعضی موارد، درد سینه ممکن است ناشی از علل دیگری مانند تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی یا بارداری باشد.

تغییر در حالت نوک پستان

برجستگی، تغییر شکل یا داخل شدن نوک پستان ممکن است به دلیل وجود توده‌ای در پستان باشد که باعث تغییر شکل پستان شده است. در بعضی موارد، توده‌های سرطانی باعث تغییر حالت نوک پستان شده و با فشار بر روی بافت پستان، باعث تغییر شکل پستان و نوک پستان می‌شوند. همچنین، باید توجه داشت که تغییر در حالت نوک پستان ممکن است نشانه بیماری دیگری مانند عفونت باشد، اما بهتر است در هر صورت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

شل شدن پوست در منطقه سینه

شل شدن پوست در منطقه سینه ممکن است به دلیل وجود توده‌ای در پستان باشد که باعث کشیدگی و شل شدن پوست شده است. همچنین، در بعضی موارد، توده‌های سرطانی باعث تغییر در بافت پستان می‌شوند که باعث شل شدن پوست می‌شوند. همچنین، در برخی موارد شل شدن پوست در منطقه سینه می‌تواند ناشی از علل دیگری نظیر پیری و یا تغییرات هورمونی باشد.

علائم عمومی

بیماری سرطان سینه ممکن است با علایم عمومی همراه باشد که نشانه ای از اینکه بیماری از سینه به اعضای دیگر بدن گسترش یافته است، می‌باشد. برخی از این علایم عمومی عبارتند از:

خستگی

احساس خستگی بیشتر از حد معمول یکی از علایم عمومی ای است که می‌تواند نشانه سرطان سینه باشد. این خستگی می‌تواند ناشی از بیماری خود باشد یا به دلیل تزریق شیمی درمانی و رادیوتراپی باشد.

کاهش وزن غیر قابل توضیح

اگر کاهش وزن شما بدون تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی اتفاق افتاده است، ممکن است نشانه‌ای از بیماری سرطان سینه باشد.

تب

در برخی موارد، سرطان سینه می‌تواند با تب همراه باشد. تب ممکن است نشانگر آن باشد که سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با بیماری است.

درد استخوان

اگر درد شدید در استخوان‌های شما وجود داشته باشد، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که بیماری سرطان سینه به استخوان‌های شما گسترش یافته است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

اولین امتیاز را شما بدهید!

دسته بندی: بیماری و درمان
بروز رسانی توسط در چهارشنبه 17 اسفند 1401
توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.