علائم فشار خون بالا و نشانه های اولیه + درمان های خانگی

علائم فشار خون بالا

علائم فشار خون بالا در زنان علائم فشار خون بالا و سردرد علائم فشار خون بالا در زنان نی نی سایت علائم فشار خون بالا عصبی علائم فشار خون بالا و پایین قاتل فشار خون بالا پایین اوردن فشار خون بالا فوری درمان خانگی فشار خون بالا و سردرد

فشار خون بالا یا هایپرتانسیون یک بیماری مزمن است که معمولاً در افراد بالای ۴۰ سال و با تاریخچه خانوادگی از فشار خون بالا رخ می‌دهد. فشار خون بالا به معنای فشار بیش از حد خون در دیواره‌های رگ‌ها است. این بیماری مزمن است و می‌تواند عوارض جدی روی سلامتی فرد داشته باشد. بنابراین، شناسایی علائم و نشانه‌های فشار خون بالا بسیار مهم است.

نشانه‌های فشار خون بالا

علائم اصلی فشار خون بالا

از مهم‌ترین علائم فشار خون بالا می توان به سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، خستگی، بی قراری و اضطراب، تاری دید و خون ریزی بینی اشاره کرد. این علائم می توانند به صورت مستقل یا به صورت ترکیبی ظاهر شوند و به نوعی نشانه‌هایی از افزایش فشار خون در بدن هستند. سردرد یکی از شایع‌ترین علائم است که معمولاً در قسمت پشت سر و گردن احساس می‌شود و در برخی موارد ممکن است با تنش و تپش‌های قلبی همراه باشد. سرگیجه نیز اغلب به عنوان علامتی از اختلالات فشار خون بالا ظاهر می‌شود و ممکن است به همراه سردرد، تاری دید و حتی تهوع همراه باشد. تنگی نفس نیز یکی از نشانه‌های جدی فشار خون بالا است که معمولاً در فعالیت‌های روزمره یا حتی در استراحت بدن احساس می‌شود و نمی‌توان آن‌را به سادگی نادیده گرفت زیرا می‌تواند نشانه ای از مشکلات قلبی یا عروقی باشد. علاوه بر این، خستگی، بی قراری و اضطراب از دیگر علائم فشار خون بالا هستند که به صورت مداوم یا به طور ناگهانی رخ می‌دهند و می‌توانند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارند. در نهایت، تاری دید و خون ریزی بینی نیز می‌توانند نشانه‌های دیگری از افزایش فشار خون باشند و نیازمند بررسی و درمان مناسب هستند.

سردرد

فشار خون بالا می‌تواند یکی از علل سردرد باشد. عموماً، سردرد‌های فشاری در قسمتی از سر، به طور معمول در ناحیه ای که دو دیواره رگ های خونی کوچک در آنجا وجود دارند، شروع می‌شود و سپس به مناطق دیگر سر، گردن و شانه‌ها گسترش می‌یابد. وقتی که فشار خون بیش از حد بر روی دیواره‌های رگ‌های خونی قرار دارد، می‌تواند باعث ایجاد فشار بیشتری بر روی مغز شود. این امر می‌تواند منجر به گرفتگی و درد سر شود. سردرد فشاری معمولاً در قسمتی از سر شروع می‌شود و به صورت فشاری و متمرکز در ناحیه‌ای از سر رخ می‌دهد.

سرگیجه

سرگیجه، به عنوان یکی از علائم فشار خون بالا، به وقوع می‌پیوندد و می‌تواند در هر لحظه‌ای رخ دهد. دیواره‌های رگ‌های خونی حاوی فشار خون بیش از حد قرار دارند که باعث ایجاد فشار بیشتری بر روی مغز می‌شود. این فشار بیشتری می‌تواند باعث ایجاد احساس سرگیجه و تعادل ناپایدار در بدن شود. همچنین، فشار خون بالا می‌تواند باعث کاهش جریان خون به مغز شود که این مسئله هم می‌تواند به سرگیجه منجر شود. سرگیجه ممکن است به صورت احساس سرگیجه، تعریق سرد، حالت پوچی و حتی افتادن شما به زمین تجلی پیدا کند.

تنگی نفس

تنگی نفس ممکن است یکی از علائم فشار خون بالا باشد. هنگامی که فشار خون بیش از حد بر روی دیواره‌های رگ‌های خونی قرار دارد، می‌تواند باعث تحریک مجاری تنفسی شود و در نتیجه تنگی نفس ایجاد شود. علاوه بر این، فشار خون بالا ممکن است باعث تحریک سیستم عصبی اتونوم در بدن شود، که مسئول کنترل عملکرد قلب و عروق خونی است. این موجب تغییر در فعالیت قلب و عروق شده و در نتیجه منجر به تنگی نفس و ایجاد درد در قفسه سینه می‌شود. تنگی نفس به عنوان یکی از علائم فشار خون بالا، معمولاً به صورت ناگهانی و در شرایط فعالیتی یا استراحتی رخ می‌دهد.

خستگی

خستگی و ضعف معمولاً به علت فشار خون بالا و کاهش جریان خون در سر و گردن ایجاد می‌شود. فشار خون بالا می‌تواند باعث ایجاد تغییرات در عروق خونی و سیستم عصبی اتونوم شود که مسئول کنترل عملکرد قلب و عروق است. این تغییرات منجر به افزایش فعالیت قلب و عروق و ایجاد فشار بیشتری بر روی دیواره‌های رگ‌های خونی می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث کاهش انرژی و خستگی در بدن شود. همچنین، فشار خون بالا می‌تواند منجر به کاهش جریان خون و اکسیژن به بافت‌های مختلف بدن شود که باعث افزایش خستگی و ضعف در بدن می‌شود.

بی قراری و اضطراب

بی قراری و اضطراب ممکن است نشانه علایم فشار خون بالا باشد. در واقع، فشار خون بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد تنش و اضطراب در بدن شود. هنگامی که فشار خون بالا است، قلب برای پمپ کردن خون به دیگر اعضای بدن بیشتر تلاش می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب و تنفس شود، که باعث بی قراری و اضطراب در بدن شود. علاوه بر این، فشار خون بالا ممکن است باعث ایجاد تغییرات در هورمون‌های استرسی شود، که می‌تواند به عوارض اضطرابی منجر شود.

تاری دید

در برخی موارد، افراد با فشار خون بالا ممکن است احساس تاری دید و دوبینی داشته باشند. تاری دید یکی از شایع‌ترین علایم فشار خون بالا است که معمولاً در ابتدای بروز بیماری قرار می‌گیرد. فشار خون بالا می‌تواند باعث تغییراتی در جریان خون به چشم‌ها شود و باعث ایجاد مشکلاتی در دیدار و تمرکز بینایی شود. بیماران ممکن است در ابتدا احساس کمبود نور و ناواضحی در دید خود داشته باشند و پس از آن دیداری تاریک و کم روشنایی را تجربه کنند. همچنین، ممکن است تاری دید در یک چشم رخ دهد و یا به صورت ناگهانی باشد و برای مدتی کوتاهی پابرجا باشد یا به صورت دائمی باقی بماند.

خون ریزی از بینی

خونریزی از بینی ممکن است ناشی از فشار خون بالا باشد که باعث تورم و ترک در دیواره رگ‌های خونی ناحیه بینی می‌شود. این علامت ممکن است به صورت خفیف و چند قطره باشد که با استفاده از روش‌های خانگی مانند فشار دادن به ناحیه بینی، متوقف شود. اما در برخی موارد، خونریزی شدید و طولانی‌مدتی رخ می‌دهد که می‌تواند نیازمند مراقبت پزشکی باشد. اگر خونریزی از بینی همراه با سایر علائم فشار خون بالا مانند سردرد، تنگی نفس و تعریق باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه شود.

درمان خانگی فشار خون

اگر تمایل دارید فشار خون را در منزل درمان کنید باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و از مواد غذایی سالم استفاده کنید. مهم‌ترین راه‌کارها برای کاهش فشار خون در منزل عبارتند از :

کاهش وزن: چاقی می‌تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد. به منظور کاهش فشار خون، کاهش وزن به عنوان راهکاری موثر شناخته شده است. تحقیقات نشان داده است که کاهش وزن بهبود قابل توجهی در کنترل فشار خون دارد. در این راستا، برنامه‌های غذایی مناسب و فعالیت‌های ورزشی به عنوان روش‌های اصلی برای کاهش وزن و کنترل فشار خون بالا توصیه می‌شوند.

کاهش مصرف سدیم: بیشتر مردم روزانه حدوداً ۳۴۰۰ میلی‌گرم سدیم مصرف می‌کنند، در حالی که مصرف روزانه سدیم باید ۲۳۰۰ میلی‌گرم در حالت ایده‌آل و در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم باشد. مصرف زیاد سدیم می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. از این رو، کاهش مصرف غذاهای حاوی مقدار زیادی سدیم، یکی از راهکارهای مهم در پیشگیری و کنترل فشار خون بالا است.

تغذیه مناسب: اجتناب از مصرف غذاهایی که حاوی مقدار زیادی سدیم، چربی‌های اشباع شده و کلسترول هستند، برای پیشگیری و کنترل فشار خون بالا اهمیت دارد. تغذیه مناسب با تمرکز بر میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، ماهی و مواد غذایی حاوی پتاسیم می‌تواند بهبود قابل توجهی در کنترل فشار خون داشته باشد.

ورزش کردن: ورزش روزانه یک روش بسیار مناسب برای از دست دادن چربی و کاهش فشار خون بالا می‌باشد. انجام فعالیت‌های ورزشی به میزان حداقل ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند فشار خون را حدوداً ۵ تا ۸ میلی‌متر جیوه کاهش دهد. انتخاب ورزش‌های مناسب و تنظیم برنامه‌های ورزشی با مشاوره پزشک یکی از راهکارهای موثر در کنترل فشار خون بالا است.

عدم استرس و مصرف دخانیات: هورمون‌های استرس مانند کورتیزول می‌توانند باعث انقباض عروق و افزایش ناگهانی فشار خون شوند. استرس همچنین می‌تواند منجر به پرخوری، کم‌خوابی و مصرف بیش از حد مواد مخدر و الکل شود. علاوه بر استرس، سیگار کشیدن نیز می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. بنابراین، اجتناب از استرس ناشی از فشارهای روزمره و همچنین اجتناب از مصرف دخانیات، دو راهکار مهم در داشتن فشار خون نرمال است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

اولین امتیاز را شما بدهید!

دسته بندی: بیماری و درمان
بروز رسانی توسط در دوشنبه 1 خرداد 1402

23 دیدگاه

 • روشنک 16 آگوست 2023 at 1:11 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من لاله گوشم احساس گرما میکنم این به فشار خون ربط داره؟

  • ادمین 16 آگوست 2023 at 12:35 ب.ظ

   سلام
   در این مورد احتمال فشار خون خیلی کم است. معمولا احساس گرما در گوش می‌تواند به دلایل عفونت، آسیب داخلی، واکنش‌های التهابی و یا مشکلات مربوط به گردش خون اتفاق بیفتد.
   در هر صورت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 • الهه 13 آگوست 2023 at 10:13 ب.ظ

  سلام خسته نباشید بنده ۳۲ سال دارم پای راستم روی پام ورم داره نه زیاد ولی تا راه میرم ورم میکنه سرگیجه تاری دید هنگام ازجا ایستادن تپش قلب هنگام بالا اومدن از پله بی حال میشم چشامم ورم میکنه یا حس ورم و پوف دارم ولی شبا نفسم بند میاد میشه راهنمایی کنید چ دکتری برم

  • ادمین 14 آگوست 2023 at 6:19 ق.ظ

   سلام
   برای معاینه باید به پزشک عمومی مراجعه کنید، در نهایت پزشک عمومی شما را راهنمایی می‌کند که به چه پزشک متخصصی نیاز دارید.

 • ملیحه 12 آگوست 2023 at 10:35 ب.ظ

  سلام دارای دو تا استنت دارویی هستم و زمانی که فشار ۱۷ روی ۱۰ بوده ، ضربه به سرم خورد فقط ی لحظه احساس منگی کردم نیاز هست پیگیری کنم ؟

  • ادمین 13 آگوست 2023 at 1:02 ب.ظ

   سلام
   بله، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 • ملودى 6 آگوست 2023 at 1:53 ق.ظ

  با سلام ایا فشار خون با خوردن مواد شیرین هم اتفاق میفته؟

  • ادمین 6 آگوست 2023 at 7:42 ق.ظ

   با سلام
   بله، مصرف بیش از حد مواد شیرین، به ویژه شکرهای مصرفی و نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر، می‌تواند بر فشار خون تأثیر بگذارد.

 • مبین 19 جولای 2023 at 12:46 ق.ظ

  با سلام : من 19 سال دارم امروز بمدت دو سال است که بنده مشکل معده و دل درد و سرگیجه حالت تهوع قلب درد و سردرد و عدم تعادل دارم من به پزشک های زیادی مراجعه کردم و هر کدام مشکلات جداگانه ای برای درد بنده تشخیص دادند ولی امروز که به طور ناگهانی حال بنده خراب بود به دکتر مراجعه کردم و دکتر درد من رو فشار خون بالا تشخیص داده چون فشار بنده 14 بوده ایا تدبیری برای دردهای بنده دارید ؟

 • ال ناز 10 جولای 2023 at 9:54 ب.ظ

  سلام خسته نباشی من دیشب سرم و خم میکردم گیج میشد رفتنبیرون برگشتم تا وارد حیاط شدم احساس عدم تعادل کردم فخمیدم دارم غش میکنم کنترلن از دست دادن افتادم زمین به خاوهرم درخواست اب میدادم نمیتونستم نفس رکشم دیدن خیلی داغ شدم انگار گرمای کوزر بوداز گوشام حرارت میزد داشتم میسوختمولی عرق سرد رو صورتم گوشام دیگه نمیشنید بزور بلندم کردن بردن خونه زیر کولر اب ریختن انگار یکی پا کوبیده بود تو قلبم اکسیژن گرفتم اروم خوب شدم

  • ادمین 11 جولای 2023 at 12:47 ب.ظ

   سلام و عرض ادب.
   این علائمی که می‌گویید نشان دهنده نیاز فوری به پزشک است. برخی از علائمی که شما ذکر کردید ممکن است نشان‌دهنده حالت‌هایی مثل هیپوگلیسمی (کاهش قند خون), افزایش فشار خون, اختلالات تعادلی, و یا حتی حمله قلبی باشند. این شرایط ممکن است خطرناک باشند و بنابراین شما باید فوراً با پزشک تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید.

 • همتا 24 ژوئن 2023 at 9:01 ب.ظ

  سلام خسته نباشین هفته پیش فشارم خیلی بالا رفت به طوری که سردردشدید گرفتم وباخوردن دم نوش بابونه اروم شدم فرداش که دکترفشارم روگرفت فشارم بالابودبهم قرص فشاردادفقط دوروزخوردم بعدفشارم نرمال بودولی ازاون روزتاحالاسرم دردمیکنه وبیشتردوست دارم ساکتباشم وسروصداهم اذیتم میکنه میشه راهنمایی کنین ممکنه مشکل جدی برام پیش اومده باشه

  • ادمین 25 ژوئن 2023 at 1:14 ق.ظ

   سلام، وضعیتی که توضیح می‌دهید ممکن است نشان از مشکلات گوناگون باشد. از آنجا که شما حالت سردرد شدید دارید و به نویز و صداها حساس شده‌اید، من توصیه می‌کنم که مجددا با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس برید.
   این نشانه‌ها ممکن است نشانه‌ای از موارد متفاوتی باشد مانند مشکلات مربوط به گوش، سردرد تنشی، میگرن، یا حتی حالت‌های پیچیده‌تر مثل مشکلات مربوط به مغز. البته فشار خون بالا نیز می‌تواند باعث بروز سردرد شود.
   لطفا این علائم را نادیده نگیرید و هر چه سریعتر با پزشک تماس بگیرید.

 • شانی 23 ژوئن 2023 at 1:42 ق.ظ

  سلام من ٣۵سال دارم وقتی غذامیخورم بعدش قلبم نامنظم میزنه ازهر دوتپش یکیش محکم میکوبه پارسالم فشارموگرفت دکترگفت یکم فشارت بالاست تعریق هم میکنم سیگاریم هستم

  • ادمین 23 ژوئن 2023 at 9:48 ب.ظ

   با سلام، ضربان نامنظم قلب، فشار خون بالا، و تعریق بیش از حد، هر سه ممکن است نشانه‌ی مشکلات جدی در سیستم قلب-عروق باشند.
   به یاد داشته باشید که استفاده از سیگار یکی از عوامل خطر مهم در بروز بیماری‌های قلبی است و می‌تواند بر ضربان قلب نامنظم، فشار خون بالا و دیگر مشکلات قلبی تاثیر بگذارد.
   شما حتماً باید با یک پزشک متخصص قلب مشورت کنید تا مشکل شما شناسایی و درمان شود.

 • سیده فاطمه 2 ژوئن 2023 at 6:58 ق.ظ

  سلام ممنونم از مطلب هم شما 🌹🌹🌹
  ولی لزفا بنویسید نمک نه سدبم شاید کسانی ندانند نمک است سدیم
  وثانیا لطفا چه مواد خوراکی برای کنترل فشار خون موثر است.
  وثالثا آبا تحرک هم در کنترل فشار خون موثر است ؟
  ممنونم با تشکر

  • ادمین 2 ژوئن 2023 at 2:35 ب.ظ

   با سلام
   ممنون از توجه شما
   برخی از مواد خوراکی که به کنترل فشار خون کمک می‌کنند عبارتند از:
   میوه‌ها و سبزیجات: این مواد غنی از پتاسیم هستند که به تعادل سدیم در بدن کمک می‌کند و فشار خون را کنترل می‌کند.
   حبوبات، گندم سبوس دار، و دانه‌ها: این مواد غنی از فیبر هستند که به کنترل فشار خون کمک می‌کند.
   ماهی سردابی: این ماهی‌ها حاوی امگا-3 هستند که می‌تواند کمک کند فشار خون را کنترل کند.
   پودر کاکائو و شکلات تیره: آنها حاوی فلاونول هستند که می‌تواند به افزایش انعطاف‌پذیری عروق خونی کمک کند و به این ترتیب فشار خون را کاهش دهد.
   بله، تحرک و فعالیت بدنی نقش مهمی در کنترل فشار خون دارد. ورزش منظم می‌تواند به تقویت قلب کمک کند و به عروق خونی اجازه می‌دهد به طور کارآمدتری کار کنند، که این در نهایت به کاهش فشار خون در زمان استراحت منجر می‌شود. حداقل 30 دقیقه فعالیت متوسط روزانه، مثل راه رفتن سریع، می‌تواند به کنترل فشار خون کمک کند.

 • فرهاد 28 می 2023 at 11:38 ق.ظ

  سلام:::۵۸ ساله هستم.معمولا مریض نمی‌شوم حتی درعمرم سرما نخوردم..
  آسیب جنگ روی بدنم‌ هست..دیروز رفتم دکتر…وفتی فشارم.را گرفت‌روی ۱۷ بود….در صورتیکه من کمترین علامت را که اعلام کردید ندارم.گوشت قرمز زیاد میخورم. که یک هفته است.دیگه نخوردم..وسیگار میکشم….اطفا راهنمایی کنید.

  • ادمین 28 می 2023 at 8:40 ب.ظ

   با سلام
   تغییرات در تحرک یا فعالیت بدنی می‌تواند بر فشار خون تاثیر گذار باشد. فعالیت بدنی مفرط یا ناگهانی می‌تواند باعث افزایش موقتی فشار خون شود.
   برای ارزیابی دقیق فشار خون، باید فشار خون شما را در طول روز و در زمان‌های مختلف بررسی کنید. معمولاً پزشکان پیشنهاد می‌کنند که فشار خون را حداقل دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار عصر بگیرید. این کمک می‌کند تا تغییرات فشار خون در طول روز را پیگیری کنید و می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا تصمیم‌گیری دقیق‌تری در مورد درمان شما داشته باشد.
   همچنین، شما ممکن است در مرحله اولیه افزایش فشار خون قرار داشته باشید، حتی اگر علائم خاصی نداشته باشید. فشار خون بالا بیماری فراگیر است که معمولاً بدون علائم قابل توجهی پیش می‌رود و به همین دلیل آن را "کشنده خفته" می‌نامند. بنابراین، بررسی دوره‌ای فشار خون، حتی در حالتی که شما خود را سالم می‌بینید، می‌تواند کمک کند تا مشکلات احتمالی را در مراحل اولیه تشخیص دهید.

 • احمد 23 آوریل 2023 at 5:48 ب.ظ

  سلام آقای دکتر :
  من مبتلا به دیابت نوع ۲ ولی کنترل شده ام و اکثر فشار خونم پائین میباشد مثلن ۱۱۰ بر ۷۰ ویا بعضا ۱۰۰ بر ۶۵ که سردردی و خستگی همراه اش است ولی حالم زیاد بد نمی باشد ولی نکته اینجاست که بعضا فشار خونم در اثر استفاده ی نمک ویا استرس شدید بالا میرودو بعضا بدون هیچ دلیلی بالا میرود آنهم نه زیاد مثلن ۱۲۵ بر ۹۰ ول حالم خیلی بد میشود نفس ام می گیرد و حلت تهوع کی بهم دست میدهد واینطور احساس میکنم که شاید بمیرم یعنی در کل احساس بسیار بدی برایم رخ میدهد و چون قرص فشار خون بالا Losartan Potassium 20 mg با توصیه ی دکتر استفاده کنم آهسته آهسته خوب میشوم و این که بسیار بالا نمیباشد ولی حال ام زیاد بد میشود برایم قابل توجیه نیست لذا باشما در تماس شدم تا برایم رهنمایی کنید بعید از لطف تان نخواهد بود.

  • ادمین 23 آوریل 2023 at 6:03 ب.ظ

   سلام
   دوست گرامی ما مقالات پزشکی انگلیسی را برای استفاده هموطنان ترجمه می کنیم و تخصصی برای راهنمایی شما نداریم.
   درست ترین کار که خودتان نیز اشاره کردید، مراجعه به پزشک متخصص می باشد.
   با آرزوی سلامتی برای شما

 • مسعود 17 آوریل 2023 at 5:23 ق.ظ

  منم فشار خون دارم، توصیه می کنم برای میان وعده از مغزیجات بدون نمک مثل پسته، گردو و فندق استفاده کنید و به هیچ وجه چیپس و پفک نخورید.

توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.