علت اسهال خونی بزرگسالان و کودکان: درمان خانگی و راهنمای جامع پیشگیری

علت اسهال خونی

علت اسهال خونی

زمانی که مواد غذایی و مایعات به سرعت از روده ها عبور کند و فرصتی برای جامد شدن نداشته باشد در همان زمان اسهال در کمین است. اما اسهال به خودی خود خطر چندانی ندارد و می توان با داروهایی ساده و یا درمان های خانگی به رفع این مشکل پرداخت. اما اسهال اگر خونی باشد خطرناک است و باید هر چه سریعتر درصدد درمان آن برآییم. اسهال خونی وضعیتی است که در آن مدفوع شل و آبکی همراه با خون رقیق شده است و باید گفت که خطری که با آن مواجه هستیم دراین بخش است که منشا خون می تواند از هر مجرای گوارشی باشد. و اسهال خونی عموما نشانه ای از جراحات و یا خونریزی های داخلی گوارشی است. در ادامه با مقاله علت اسهال خونی با ما همراه باشید.

علت و درمان اسهال خونی

مهم ترین دلایل اسهال خونی

 • ✅ هموروئید شدید
 • ✅ پارگی مری یا خونریزی معده
 • ✅ عفونت باکتریایی و التهاب سیستم گوارشی
 • ✅ خوردن غذاهای آلوده و انگلی
 • ✅ انسداد روده، پولیپ یا تومور روده
 • ✅ مسمومیت غذایی
 • ✅ دیورتیکول مکل
 • ✅ واریس معده
 • ✅ عوارض جانبی شربت های آنتی بیوتیک
 • ✅ شقاق مقعد

علائم اسهال خونی

علائمی که از اسهال خونی بروز پیدا می کند با اسهال ساده تفاوت چندانی ندارد با این تفاوت که: بی اختیاری مدفوع، درد بدن، غذای هضم نشده در مدفوع، وجود خون در مدفوع نیز به آن عوامل اضافه می شود. اما از دیگر علائمی که در این نوع اسهال می تواند خطرناک باشد به شرح زیر است: تغییر در سطح هوشیاری، تب بالاتر از ۳۸ درجه، سفت شدن شدید شکم، استفراغ خون یا مواد سیاه، سرگیجه که همین علائم فرد را با خطرات بعدی مواجه می کند.

در کودکان و بزرگسالان

اسهال خونی می تواند نشانه هموروئید شدید، یا وضعیتی مرگبار ناشی از پارگی مری یا خونریزی معده نیز باشد. اما در کودکان اسهال خونی می تواند ناشی از عفونت باکتریایی و التهاب در سیستم گوارشی باشد. این مشکل اغلب با خوردن غذاهای آلوده و انگلی به وقوع می پیوندد که اسهال سیاه و قیر مانند ار منجر می شود و اطلاع می دهد که خون از مجرای گوارشی فوقانی یعنی معده و مری جاریست. اما اسهال قرمز روشن نشان از خونریزی از دستگاه گوارشی تحتانی یعنی کولون، رکتوم و مقعد دارد. به طوری که این خونریزی های گوارشی از پولیپ ها خبر می دهد که در برخی اوقات وجود سرطان معده نیز این امر را شامل می شود.

 

هموروئید

این بیماری از شایع ترین بیماری هاست که اسهال خونی را منجر می شود. هموروئید رگ های خونی متورمی است که داخل رکتوم و مقعد دیده می شوند.

علل شایع در اسهال خونی

انسداد روده، پولیپ یا تومور روده، عفونت روده که شامل مسمومیت غذایی است، دیورتیکول مکل( تشکیل یک کیسه غیر طبیعی در انتهای تحتانی روده کوچک)، واریس معده، عوارض جانبی شربت های آنتی بیوتیک، شقاق مقعد، پرتو درمانی و …

پیشگیری از اسهال خونی

شستن مکرر دست ها، به همراه داشتن آب جوشانده شده، اجتناب از شنا کردن در رودخانه‌ها به دلیل احتمال خوردن ناخواسته آب رودخانه

شیگلا باکتری اسهال خونی

مهم ترین باکتری که مسبب بروز اسهال خونی در افراد می شود شیگلا نام دارد که نوعی انگل است. پس از تهاجم به روده، باکتری در سلول‌های روده تکثیر پیدا می‌کند و موجب آسیب به بافت روده می‌شود. فقط در انسان ها موجب بروز اسهال خونی و عمدتا بیماری می شود. شیگلا از طریق خوردن و آشامیدن منتقل می‌شود و کمتر از ۱۰۰ باکتری برای ایجاد اسهال کافی است و اسهال خونی بر اثر تخریب لایه مخاطی راست روده اتفاق می افتد. شستشوی دستان قبل از خوردن و پختن غذا، خطر ابتلا به باکتری را کم می‌کند. اسهال خونی ساده را می‌توان با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها درمان کرد.

روتاویروس آنفولانزای معده

یکی از شایع‌ترین نشانه‌های روتاویروس، اسهال خونی است. گاهی به آن میکروب معده یا آنفولانزای معده می گویند. روتاویروس شایع‌ترین علت اسهال در نوزادان و کودکان زیر ۵ سال است که شامل علام زیر است: تب، استفراغ، درد شکم، اسهال آبکی به‌مدت ۳ یا چند روز.

عوارض اسهال خونی

کم خونی

وقتی مدفوع حاوی خون باشد، بدن مقدار قابل توجهی از گلبول‌های قرمز خود را از دست می‌دهد. گلبول‌های قرمز حامل هموگلوبین هستند که اکسیژن را در سرتاسر بدن حمل می‌کند. کاهش گلبول‌های قرمز می‌تواند منجر به کم خونی شود، که نشانه‌های آن شامل خستگی، ضعف، رنگ پریدگی و تنگی نفس است.

کم آبی

اسهال، به ویژه اسهال خونی، می‌تواند باعث از دست دادن سریع مایعات و الکترولیت‌های ضروری بدن شود. این می‌تواند به سرعت به کم آبی بدن منجر شود، که علائمی مانند خشکی دهان، سرگیجه، کاهش تولید ادرار و گیجی دارد.

نارسایی کلیه

کم آبی شدید می‌تواند بر کارکرد کلیه‌ها تأثیر بگذارد و منجر به نارسایی کلیه شود. کلیه‌ها نیاز به مایعات کافی برای فیلتر کردن مواد زائد از خون دارند. در صورت عدم وجود مایعات کافی، کلیه‌ها نمی‌توانند به طور موثر کار کنند، که این امر می‌تواند به طور جدی به سلامتی آسیب برساند.

از دست دادن شدید خون

خونریزی شدید می‌تواند منجر به کاهش حجم خون شود، که می‌تواند فشار خون را به سطح خطرناکی پایین بیاورد. این شرایط، که به عنوان شوک هیپوولمیک شناخته می‌شود، می‌تواند منجر به کاهش خونرسانی به اندام‌های حیاتی و نهایتاً به مرگ سلولی و اندامی شود.

شوک

شوک یک حالت پزشکی اضطراری است که در آن فشار خون به طور خطرناکی پایین می‌آید و اندام‌ها و بافت‌های بدن نمی‌توانند خون و اکسیژن کافی دریافت کنند. شوک می‌تواند ناشی از از دست دادن خون، کم آبی شدید یا ترکیبی از این دو باشد و نیاز به درمان فوری دارد.

تشخیص

پس از شرح کامل بیماری از سوی بیمار، پزشک اقدامات زیر را درد جهت تشخیص انجام می دهد:

 • 🟢 بررسی آزمایشی و کشت نمونه مدفوع
 • 🟢 بستری کردن بیماران بدحال
 • 🟢 جداکردن بیمار از دیگران تا پاک شدن کامل مدفوع از باکتری چرا که یک بیماری ویروسی و واگیردار محسوب می شود.

طب سنتی

از دید اطبا سنتی اسهال به بخش های متفاوتی تقسیم بندی می شود:

اسهال صفراوی (گرم)

این اسهال بیشتر در کسانی که میوه خام با طبع سرد مصرف می‌کنند دیده می‌شود. علایم آن زردی مدفوع همراه با بلغم است که معمولاً با درد و قرقر کردن شکم همراه است. این اسهال بیشتر در فصل تابستان شایع است  و اغلب همراه با احساس حرارت از درون و شاید در برخی همراه با تب باشد.

اسهال دموی یا خونی

اسهال خونی معمولا به علت گشادی رگ های روده می باشد که ابتدا مدفوع و سپس خون رقیق شده همراه با صدای شکم و دفع باد است.

اسهال بلغمی یا سرد و تر

این اسهال ناشی از رطوبت و بلغم، ترش شدن غذا در معده، جوشش غذا  د رمعده و چنگ زدن سر معده و اصطلاحا گندیده شدن غذا در معده رخ می دهد.

درمان اسهال صفراوی

خوردن انار ترش، گشنیز، غوره، سنجد، سیب ترش، شیر بز، ماست شیرین و آرد برنج بو داده البته همراه با دوغ که باید به این نکته توجه داشت که مصرف بیش از اندازه نیز به کبد و معده آسیب می رساند. باید خاطر نشان کرد که قره قروت بدون نمک برای قطع این نوع اسهال بسیار مثمر ثمر می باشد. در برخی مقالات نیز خوردن میوه بالنگ همراه با عسل و مربا و استفاده از میوه آلبالو تازه نیز بسیار موثر نشان داده شده است.

درمان اسهال خونی با طب سنتی

 • 🟠 اما اگر دچار اسهال خونی شده اید از خوردن ترنجبین و تا آن جا که امکان دارد از خوردن غذا نیز پرهیز کنید.
 • 🟠 زرده ی تخم مرغ را در سرکه بپزید بعد با سماق، مویز و دانه های انگور مخلوط و بخورید.
 • 🟠 سیب ترش را کنار آتش برشته کنید و بخورید. یا در خمیر بگذارید، بپزید و بخورید.
 • 🟠 ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم ازگیل را بدون پوست به جای صبحانه بخورید و یا یک کیلو ازگیل را با شکر مخلوط کنید و در چهار روز یک چهارم آن را میل کنید.
 • 🟠 یک تکه آهن گداخته را در مقداری دوغ بیندازید و بخورید.
 • 🟠 تخم گشنیز را بو داده، بکوبید و بخورید.
 • 🟠 نشاسته بو داده را با روغن بادام شیرین و شکر مخلوط کنید و میل کنید.

دسته بندی: بیماری و درمان
بروز رسانی توسط در پنج شنبه 17 اسفند 1402

توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.