مطالب پر بازدید
آشنایی با خواص فندق افسونگر + مضرات ناشناخته این گیاه!

آشنایی با خواص فندق افسونگر + مضرات ناشناخته این گیاه!

خواص فندق افسونگر فندق افسونگر، گیاهی بومی آمریکای شمالی با خصوصیات و کاربردهای متنوع، حاوی ترکیبات متعددی است که آن را به عنصری مؤثر در مراقبت از پوست و درمان بیماری‌های پوستی …

علت خشکی دهان در افراد مسن و جوان + روش درمان

علت خشکی دهان در افراد مسن و جوان + روش درمان

خشکی دهان و گلو با بالا رفتن سن، دهان میزان بزاق کمتری تولید و ترشح می کند و به همین دلیل است که خشکی دهان در سالمندان شیوع بیشتری دارد. چرا که …

علائم پارگی رباط زانو + روش های تشخیص خانگی

علائم پارگی رباط زانو + روش های تشخیص خانگی

علائم پارگی رباط زانو رباط‌های زانو از سازماندهی‌های مهم و حیاتی در این بخش از بدن ما هستند که وظیفه نگهداری استحکام و پایداری زانو را بر عهده دارند. در صورتی که …

علائم جنین مرده در شکم + نشانه‌های اولیه مرگ جنین

علائم جنین مرده در شکم

علائم مردن جنین در شکم نی نی سایت علائم جنین مرده در شکم در سه ماه اول نی نی سایت علائم مردن جنین در شکم در سه ماه دوم علائم جنین مرده در ماه نهم علائم جنین مرده در هفته 21 نی نی سایت علائم مرگ جنین در سه ماهه دوم نی نی سایت جنین مرده ولی خونریزی ندارم اگر جنین در شکم بمیرد مادر خونریزی میکند

مرگ جنین داخل رحمی (IUFD) اصطلاح پزشکی برای جنینی است که در هفته بیستم یا سه ماهه دوم بارداری یا بعد از آن می میرد. IUFD با سقط جنین که قبل از هفته بیستم بارداری اتفاق می افتد متفاوت است. در ادامه برای مطالعه مقاله علائم جنین مرده در شکم با سایت چی شی همراه باشید.

دسته بندی مرگ جنین

سه دسته از مرگ جنین داخل رحمی وجود دارد که مشخصه آن زمان مرگ جنین در رحم و میزان مرگ جنین در دوران بارداری است:

🟥 مرده زایی زودهنگام: بین هفته ۲۰ تا ۲۷ بارداری اتفاق می افتد

🟥 مرده زایی دیرهنگام: بین هفته های ۲۸ تا ۳۶ بارداری اتفاق می افتد

🟥 مرده زایی ترم: در هفته ۳۷ بارداری یا بعد از آن اتفاق می افتد

دلایل مرگ جنین در شکم مادر

مرده زایی علل زیادی دارد، مانند عفونت، مشکلات مربوط به بند ناف و/یا جفت، و به طور کلی عوارض زایمان. توجه به این نکته مهم است که برخی از موارد IUFD ممکن است هیچ دلیل ظاهری نداشته باشد. IUFD ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. با این حال، پزشکان می توانند عوامل خطر مرگ داخل رحمی جنین را شناسایی کنند و اطمینان حاصل کنند که مادر باردار به درستی تحت نظارت، تشخیص و درمان هر گونه عارضه ای است که ممکن است این خطرات را افزایش دهد. متأسفانه، برخی از موارد مرگ جنین داخل رحمی ممکن است به دلیل عدم مراقبت های دوران بارداری توسط پزشکان ایجاد شود. اگر یک متخصص پزشکی در غربالگری، تشخیص یا درمان هر یک از عوامل خطر منجر به مرده زایی ناکام باشد، ممکن است سهل انگاری پزشکی در نظر گرفته شود.

علائم جنین مرده در شکم

علائم جنین مرده در شکم، بستگی به مرحله بارداری دارد. در مراحل اولیه بارداری، علائم جنین مرده برای مادر ممکن است کاملاً نامشخص باشد و ممکن است فقط با یک بارداری طبیعی همخوانی داشته باشد. اما در مراحل بعدی بارداری، ممکن است علائم جنین مرده مشخص شود و عبارت باشد از:

🟥 قطع شدن حرکات جنین: ممکن است حرکات جنین درون شکم کاهش یابد یا متوقف شود. بسیاری از زنان باردار ابتدا متوجه می شوند که نوزادشان آنقدر که باید حرکت نمی کند یا لگد نمی زند. در هفته ۲۸ بارداری، پزشکان ممکن است شمارش تعداد دفعات حرکت کودک در رحم را توصیه کنند. تعداد دفعات حرکت جنین می تواند به سن بارداری کودک بستگی داشته باشد.

🟥 کاهش سایز شکم: در بارداری‌های پیشرفته‌تر، احتمالاً می‌توانید شکم خود را با شکم یک بارداری سالم مقایسه کنید و متوجه شوید که سایز شکم شما کاهش یافته است.

🟥 تغییرات در ضربان قلب جنین: در صورتی که جنین درون رحم مرده باشد، ضربان قلب آن به صورت کامل قطع خواهد شد.

🟥 خروج مایعات قهوه‌ای: در برخی موارد، ممکن است مایعات قهوه‌ای از دهان رحم خارج شود که نشان دهنده مرگ جنین است.

🟥 نشانه‌های عفونت: در بعضی موارد، ممکن است برای مادر علائمی مشابه عفونت یا عفونت تناسلی بیماری‌ها بروز کند که در واقع نشان دهنده مرگ جنین است.

بقیه علائم شایع مرگ جنین داخل رحمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

🟥 گرفتگی

🟥 تب

🟥 درد در ناحیه شکم

🟥 ناراحتی کلی

🟥 خونریزی واژن

تشخیص مرگ جنین داخل رحمی

تنها راه برای تایید تشخیص مرگ داخل رحمی مراجعه به متخصص زنان و زایمان است. پزشک شما قادر خواهد بود علائم شما را بررسی کند و آزمایشاتی را برای بررسی علائم حیات در رحم انجام دهد.

آزمایش

آزمایش های تشخیصی مورد استفاده برای تشخیص مرده زایی عبارتند از:

🟩 مشخصات بیوفیزیکی: ترکیبی از سونوگرافی و تست های بدون استرس برای نظارت بر علائم حیاتی جنین

🟩 تست بدون استرس: مانیتوری که برای بررسی ضربان قلب جنین به جنین متصل می شود

🟩 اولتراسوند: تصویربرداری که به دنبال علائم حیات و حرکت در خود رحم است

🟩 سرعت سنجی داپلر شریان ناف: بررسی می کند که خون بند ناف به درستی جریان دارد

پزشکی

اگر مرگ جنین داخل رحمی اتفاق بیفتد، والدین آینده احساس شوک و غم بزرگی میکنند. پزشکان مادر باردار را به شدت تشویق می کنند تا بخشی از فرآیند تشخیص مرگ جنین داخل رحمی باشد و ببیند که جنین دیگر ضربان قلب ندارد تا بتوانند از دست دادن فرزند خود را از نظر احساسی پردازش کنند.

پزشکان همچنین ممکن است آزمایشاتی را روی مادر انجام دهند، جفت را بررسی کنند، و با اجازه والدین کالبد شکافی پس از مرگ را برای تعیین علت مرگ انجام دهند. هدف این آزمایش‌ها یافتن علت مرگ داخل رحمی جنین نیست، بلکه به طور بالقوه مانع از تجربه مجدد IUFD توسط مادر در آینده می‌شود.

عوامل خطر مرگ داخل رحمی جنین

چندین عامل خطر شناخته شده وجود دارد که ممکن است منجر به عوارضی شود که منجر به مرگ جنین داخل رحمی می شود. این عوامل خطر می توانند بر اساس اینکه مستقیماً بر جنین یا مادر تأثیر می گذارند متفاوت باشند. عوامل خطر مرگ داخل رحمی جنین عبارتند از:

🟪 دیابت بارداری

🟪 فشار خون بالا (فشار خون بالا)

🟪 سن مادر ۳۵ سال یا بیشتر (سن مادری پیشرفته)

🟪 جنین های متعدد در رحم

🟪 چاقی

🟪 مرده زایی یا سقط جنین قبلی

🟪 استفاده از الکل، مواد مخدر یا تنباکو در دوران بارداری

پیگیری رشد کودک

اگرچه برخی از موارد مرگ داخل رحمی جنین قابل پیشگیری نیستند و هیچ توضیحی ندارند، برخی از عوامل خطر ذکر شده در بالا قابل کنترل یا نظارت هستند. اگر حاملگی پرخطر در نظر گرفته می‌شوید، مهم است که به طور منظم در معاینات قبل از تولد با پزشک خود شرکت کنید تا رشد کودک خود را پیگیری کنید. به همین دلیل معمولاً نمی توان از مرده زایی جلوگیری کرد. این اغلب به این دلیل رخ می دهد که جنین به طور طبیعی رشد نمی کرد.

سلامت مادر

به طور کلی، بهبود سلامت شما، از جمله مدیریت شرایط از قبل موجود و انتخاب های سبک زندگی، شانس بارداری موفق را افزایش می دهد. همچنین اگر زمانی که می دانید در معرض خطر هستید، از طریق سونوگرافی های معمول و یا پایش ضربان قلب جنین به دقت تحت نظر باشید، احتمال مرده زایی نیز کمتر است. اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مشکلی پیدا کند، در صورت لزوم می‌تواند نوزاد شما را زود به دنیا بیاورد.

دسته بندی: بیماری و درمان
آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 27 فروردین 1402

25 دیدگاه

 • لیلا 17 فوریه 2024 at 9:00 ق.ظ

  سلام من در دوران بارداری خود سر برای جلو گیری از درد سنگ کیسه صفرا از شیاف دیکلوفناک سدیم استفاده کردم در سه ماهه سوم بود آیا مشکلی داره یا نه واگر دارن چه کار کنم

  • ادمین 17 فوریه 2024 at 6:45 ب.ظ

   سلام
   استفاده از داروهایی مانند دیکلوفناک سدیم، به خصوص در دوران بارداری، باید با دقت و تحت نظارت پزشک صورت بگیرد. دیکلوفناک جزو دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که می‌تواند برای کاهش درد و التهاب استفاده شود، اما استفاده از آن در دوران بارداری، به خصوص در سه ماهه سوم، ممکن است با ریسک‌های خاصی همراه باشد.
   در سه ماهه سوم بارداری، استفاده از NSAID‌ها می‌تواند خطر بسته شدن زودرس کانال آرتریال (که یک رگ خونی مهم در جنین است) را افزایش دهد و ممکن است بر فشار خون رحم و کاهش مقدار آمنیوتیک (مایع دور جنین) تأثیر بگذارد. از این رو، بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند از مصرف NSAID‌ها در این دوره خودداری شود مگر اینکه فواید آن بیشتر از خطرات احتمالی باشد و تحت نظارت پزشک باشد.
   اگر در دوران بارداری از دیکلوفناک استفاده کرده‌اید، مهم است که این موضوع را هر چه سریع‌تر با پزشک در میان بگذارید. پزشک ممکن است توصیه‌هایی برای مراقبت‌های بعدی شما و نظارت بر سلامت شما و جنینتان داشته باشد.
   به یاد داشته باشید که در دوران بارداری، قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکمل، حتماً با پزشک مشورت کنید تا از سلامت خود و جنینتان اطمینان حاصل شود.

 • ناشناس 16 فوریه 2024 at 7:06 ب.ظ

  سلام من متاسفانه سه روزه جنین ۲۳ هفته رو از دست دادم تو شکمم مرده بود سه سال پیش هم ۱۱ هفتگی فهمیدم قلبش تشکیل نشده به نظر شما علت چی می‌تواند باشد

  • ادمین 17 فوریه 2024 at 6:51 ب.ظ

   سلام
   از شنیدن این موضوع بسیار متأسفم و همدردی من را بپذیرید. از دست دادن جنین در هر مرحله‌ای از بارداری تجربه‌ای بسیار دشوار و دردناک است.
   دلایل مختلفی می‌تواند باعث از دست دادن جنین شود و این دلایل می‌توانند بسیار متفاوت باشند، به خصوص بسته به سن حاملگی در زمان وقوع.
   در مورد از دست دادن جنین در سه ماهه دوم، که در این مورد شما در ۲۳ هفتگی تجربه کرده‌اید، عوامل مختلفی می‌توانند نقش داشته باشند، از جمله مشکلات ژنتیکی، عفونت‌ها، مشکلات مربوط به جفت یا رحم، و برخی شرایط سلامتی در مادر مانند بیماری‌های خودایمنی یا مشکلات مربوط به لخته شدن خون.
   در مورد از دست دادن جنین در سه ماهه اول، مانند تجربه قبلی شما در ۱۱ هفتگی، عوامل ژنتیکی معمولاً شایع‌ترین دلیل هستند. اختلالات ژنتیکی در جنین می‌توانند باعث شوند که بارداری به طور طبیعی پیش نرود.
   برای درک دقیق علت این اتفاق‌ها، مهم است که با متخصص زنان و زایمان یا متخصص باروری مشورت کنید. آنها ممکن است آزمایش‌ها یا ارزیابی‌هایی را پیشنهاد دهند تا بتوانند علت اصلی این مشکلات را شناسایی کنند و به شما در زمینه برنامه‌ریزی برای آینده و اقدامات پیشگیرانه مشاوره دهند.

 • ava 30 آگوست 2023 at 2:27 ب.ظ

  سلام من ۲۴ هفته باردارم ولی جنین زیادی حرکت نمیکنه بیشتر شبا در حال حرکت صبح اصلا حرکتی نداره این نگرانم میکنه ولی چون جفتم قدامی همه میگن بخاطر جفتته ک حس نمیکنی

  • ادمین 30 آگوست 2023 at 6:22 ب.ظ

   سلام
   تعداد حرکت‌های جنین در طول روز می‌تواند متغیر باشد و بستگی به موقعیت جنین، سطح فعالیت شما و … دارد. در بسیاری از موارد، جنین در زمان‌هایی که شما در حال استراحت یا خواب هستید، بیشتر حرکت می‌کند. این ممکن است توضیح دهد چرا شما بیشتر حرکات را در شب احساس می‌کنید.
   موقعیت جفت نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. وقتی جنین قدامی است، برخی از حرکت‌ها کمتر قابل احساس هستند.

 • جاوید 31 جولای 2023 at 5:09 ب.ظ

  سلام. من هفته ی 12 ام هستم امروز فهمیدم جنین مرده…
  احتیاج هست آزمایش انجام بشه که چرا مرده؟ الان دو هفته ست خونریزی و لک بینی دارم،

  • ادمین 31 جولای 2023 at 5:34 ب.ظ

   سلام
   ما از شرایطی که شما در حال تجربه آن هستید، بسیار متاسفیم. در برخورد با یک سقط جنین، مشورت با پزشک بسیار حیاتی است. برخی پزشکان ممکن است توصیه کنند تست‌هایی را انجام دهید تا علت مرگ جنین را مشخص کنید. اگر شما دچار خونریزی یا لک بینی به مدت دو هفته هستید، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید. این ممکن است نشانه عفونت یا مشکلات دیگری باشد که نیاز به درمان فوری برای سلامتی شما دارد. لطفاً به یاد داشته باشید که مشورت با پزشک، برای کسب اطلاعات دقیق و کمک های فوری ضروری است.

 • Arshin 23 جولای 2023 at 11:01 ب.ظ

  سلام ، من بارداری دومم بچم ۸ هفتگی ایست قلبی کرده بود و من ۱۲ هفتگی فهمیدم و کورتاژ شدم ، بعد یکسال باز باردار شدم و الان هفته ی ۱۶ هستم و خیلی میترسم باز هم سقط فراموش شده داشته باشم و نفهمم ، دکتر هم میرم ضربان قلبشو برام نمیگیره و میگه هر وقت لازم باشه میگیرم و من تا سونو گرافی نرم صدای قلبشو نمیشنوم ، به نظرتون دکترمو عوض کنم ؟

  • ادمین 23 جولای 2023 at 11:42 ب.ظ

   با سلام
   بر اساس تجربیات و احساساتی که در حال حاضر دارید، به نظر می رسد که ممکن است نیاز به یک مشورت با دکتر دیگری داشته باشید که به شما اطمینان بیشتری بدهد.
   این مهم است که روابط شما با پزشکتان بر مبنای اعتماد و ارتباط خوب باشد. اگر احساس می کنید که نیازهای شما کاملاً درک و پاسخ داده نشده است، ممکن است برای شما مناسب باشد که نظر یک پزشک دیگر را بگیرید.
   در نهایت، این مهم است که بدانید بیشتر بارداری ها بدون مشکل ادامه می یابند و سقط جنین چندین بار پیاپی بسیار نادر است. با این حال، برای آرامش خاطر خود، همیشه بهتر است با پزشکی که احساسات شما را درک می‌کند، صحبت کنید.

 • فاطمه 4 جولای 2023 at 2:28 ق.ظ

  سلام توی یازده هفته ام چطور متوجه بشم جنین سالمه یا نه

  • ادمین 4 جولای 2023 at 4:09 ب.ظ

   سلام. برای متوجه شدن سلامت جنین در هفته یازده، آزمایشات و معاینات خاصی وجود دارد. با این حال، نکته مهم این است که هیچ روشی صد در صد دقیق نیست و همه روش‌ها دارای احتمال هستند.
   در حدود هفته یازده و دوازده بارداری، برخی از پزشکان سونوگرافی NT (ناپدیدی گردنی) را انجام می‌دهند. این سونوگرافی به اندازه‌گیری یک فضای مایع در پشت گردن جنین می‌پردازد، که می‌تواند نشان‌دهنده برخی از عیوب ژنتیکی باشد.
   از طرف دیگر، برخی از آزمایش‌های خونی می‌توانند به بررسی ریسک برخی از عیوب ژنتیکی بپردازند. به عنوان مثال، تست PAPP-A و hCG بخشی از آزمایش "سری اول" است که معمولا در این زمان انجام می‌شود.
   در کل، برای به دست آوردن اطلاعات معتبر در مورد سلامت جنین، باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند بهترین تصمیم را بر اساس وضعیت شما بگیرد.

 • hana 20 ژوئن 2023 at 9:24 ق.ظ

  سلام من بارداری قبلیم تو12هفته و5روز سقط شدبه دلیل مشکلات کروموزومی بعد 8ماه دوباره باردار شدم سونویه غربالگری اول دادم خداروشکر گفتن سالمه الان تقریبا 3 ماه و یه هفته هست شکمم و از دیشب دل پیچه و اسهال دارم خیلی میترسم برا بچه م مشکلی پیش بیاد میشه راهنماییم کنین

  • ادمین 20 ژوئن 2023 at 12:28 ب.ظ

   با سلام
   اگرچه برخی علائم مانند دل‌پیچه و اسهال ممکن است ناشی از تغییرات طبیعی بارداری باشند، اما اگر شدید هستند یا بیش از یک یا دو روز ادامه دارند، این ممکن است نشان از مشکلی باشد که نیاز به توجه پزشکی دارد.
   با این حال، نگرانی شما در مورد سلامت جنین کاملاً طبیعی است، خصوصاً با توجه به تجربیات قبلی شما. از این رو، حتی اگر علائم شما طبیعی به نظر برسند، با پزشک خود تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید.

 • ابراهیم 14 ژوئن 2023 at 10:58 ب.ظ

  سلام
  اطلاعات مفید و غیر تکراری ارائه شد. هم از شما تشکر میکنم که پاسخگو بودید و هم از طراحان سوال.

 • الهام 28 می 2023 at 9:30 ق.ظ

  سلام. من ۱۸ هفته باردارم. قبلا حرکات جنین رو احساس میکردم.ولی الان نه.دیشب شکم ام خیلی درد میکرد.دو روز دیگه نوبت سونو انومالی دارم .بنظرتون چیکار کنم

  • ادمین 29 می 2023 at 12:47 ق.ظ

   سلام.
   برخی از دلایل ممکن برای عدم احساس حرکت جنین عبارتند از:
   جنین در حال خواب است: جنین ها زمان زیادی را در خواب سپری می کنند، حتی بیشتر از زمانی که بیدار هستند. در این حالت، ممکن است حرکات کمتری احساس کنید.
   مکان جنین: جنین ها می توانند به سمت دیگری از رحم حرکت کنند که باعث می شود حرکات آنها کمتر احساس شوند.
   زمان روز: حرکت های جنین ممکن است در طول روز متفاوت باشد. برخی از جنین ها شب ها فعال تر هستند.
   اما درد شدید در شکم نیز باید جدی گرفته شود. اگر شما درد شدیدی را تجربه کرده اید، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از مشکلاتی مانند تهدید زایمان زودرس باشد.
   بنابراین، برای مشکل شما، من توصیه می کنم که فورا با پزشک یا مرکز بهداشت خود تماس بگیرید و این موضوع را با آنها مطرح کنید.

 • شکیلا 26 می 2023 at 6:25 ب.ظ

  سلام من ی طفل سه ماهه تو شکم دارم ‌شکنم بلند نمیشه شکم درد کمردرد دارم عفونت هم دارم آیا بچه من سلامته

  • ادمین 27 می 2023 at 8:24 ق.ظ

   با سلام
   درد شکم و عفونت می تواند نشانه‌هایی از مشکلات بارداری باشد و باید جدی گرفته شود. این نشانه‌ها ممکن است ناشی از اختلالات بارداری مانند خطر سقط، عفونتهای رحمی، و حتی مشکلات خارج از حوزه بارداری مثل عفونتهای ادراری باشد.

   در هر حال، شما باید به زودی با پزشک خود تماس بگیرید یا به بخش اورژانس برید. تنها پزشک می‌تواند با بررسی دقیق وجود خطر را تایید یا رد کند. با این حال، برخی از عوارض ممکن است خطرناک باشند و تأثیر منفی بر روی جنین داشته باشند، بنابراین استراحت کافی و مراقبت درست از خود را تا زمان ملاقات با پزشک خود ادامه دهید.

 • هستی 25 می 2023 at 5:43 ب.ظ

  من باردار هستم و به بیماری پانیک مبتلا هستم،تپش قلب زیادی رو دارم همش تحمل میکنم و فقط نگران بچم هستم ک مبادا بخاطر حملات پانیک من طوریش بشه،میخواستم بدونم آیا تپش قلب من میتونه برای جنینم خطرناک باشه،الان تحت درمان با داروهای ضد استرس هستم،دوهفته دیگه سونوگرافی هفته ۱۶ بارداری دارم ولی خیلی دلم میخواد زودتر برم و بفهمم جنینم سالمه یا نه تورو خدا راهنماییم کنید،من اضطراب ک دارم فکر اینکه سر بچمم بلایی نیاد اضطرابم و دوبرابر میکنه

  • ادمین 25 می 2023 at 6:06 ب.ظ

   با سلام
   ما از شنیدن در مورد اضطراب شما متأسفیم. بر اساس اطلاعاتی که در اختیار داریم تا زمانی که پزشک شما داروی ضداضطراب تجویز کرده، به نظر می‌رسد که مسئله را کنترل کرده است. برخی از این داروها به طور کلی در دوران بارداری ایمن هستند، اما باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این داروها برای شما و جنین شما مناسب هستند.
   در مورد تپش قلب، چندین عامل می تواند سبب افزایش ضربان قلب شود، از جمله بارداری. به طور کلی، تپش قلب شما به تنهایی معمولاً باعث مشکل برای جنین نمی شود، اما اگر با عوارض دیگر همراه باشد، می تواند نشان دهنده مشکلی باشد که نیاز به درمان دارد.
   نگرانی در مورد سلامتی جنین کاملاً طبیعی است، ولی اگر این نگرانی شما را درگیر کرده و باعث اضطراب شدید شده است، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید. راه های مختلفی برای مدیریت استرس و اضطراب وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. به یاد داشته باشید، هر گونه تصمیم در مورد سلامتی شما و جنین شما باید با مشورت با پزشک خود گرفته شود.

 • ناشناس 25 می 2023 at 12:56 ق.ظ

  من یک طفل ۳۱هفته درشکمم فوت شده ومیخوام دوباره بارداربشم روحیه ام خیلی داغونه دارم عذاب میکشم این همه زحمت کشیدیم ومیخوام بارداربشم یه بچه سالم به دنیابیارم میشه راهنمایی ام کنید

  • ادمین 25 می 2023 at 11:44 ق.ظ

   سلام
   متاسفانه، این تجربه بسیار سخت و دردناک است و من از دردی که شما می‌کشید، متاسفم. این طبیعی است که شما غمگین و دلسرد باشید، اما لطفاً به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید.
   به طور کلی، خیلی از زنان پس از یک فوت جنین، می‌توانند دوباره باردار شوند و یک نوزاد سالم به دنیا بیاورند. زمانی که شما می‌توانید برای بارداری دوباره تلاش کنید، به شرایط خاص شما بستگی دارد، اما بیشتر دکترها توصیه می‌کنند که حداقل چند ماه صبر کنید تا بدن شما بتواند به حالت طبیعی خود بازگردد.
   می‌توانید با یک متخصص بهداشت روانی صحبت کنید که به شما کمک کند تا با احساساتتان مواجه شوید و راه‌هایی برای مدیریت غم و اندوه خود پیدا کنید. همچنین، برخی از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها گروه‌های حمایتی برای زنانی که یک فوت جنین تجربه کرده‌اند، دارند.
   ضمن این‌که مشاوره با یک متخصص بهداشت باروری هم می‌تواند کمک کند. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه چیزی باعث فوت جنین شده است و چگونه می‌توانید در آینده از تکرار این اتفاق جلوگیری کنید.

 • سکینه 21 می 2023 at 10:32 ق.ظ

  من یک طفل م در شگم مم مود حالا باردار م و نمیدانم که چیطور بفهمم آیا این طفل م سالیم است یانه لطفن یک چی زا بیگم

  • ادمین 21 می 2023 at 10:55 ق.ظ

   سلام
   امیدواریم طفل شما صحیح و سالم به دنیا بیاد. باید مدام توسط پزشک یا ماما چکاپ شوید.

توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.