علائم تیروئید کم کار در زنان و مردان + روش های درمان

علائم تیروئید کم کار

علائم خطرناک تیروئید کم کار برای کم کاری تیروئید چه بخوریم علائم کم کاری تیروئید در زنان علائم کم کاری تیروئید در زنان نی نی سایت آیا کم کاری تیروئید خطرناک است علائم تیروئید کم کار نی نی سایت علت بوجود امدن تیروئید کم کار

تیروئید کم کار (Hypothyroidism) یک بیماری غدد درون‌ریز است که به دلیل کمبود هورمون تیروئید در بدن ایجاد می‌شود. هورمون تیروئید مسئول کنترل سرعت متابولیسم بدن، تعادل سطح چربی خون، فعالیت قلب و عضلات، سیستم ایمنی، رشد و توسعه بدن و مصرف انرژی است. بنابراین، هرگونه کاهش تولید هورمون تیروئید توسط غدد درون ریز، می تواند تاثیرات شدیدی بر روی سلامتی بدن داشته باشد. در مراحل اولیه، تیروئید کم کار ممکن است علایم قابل توجهی نداشته باشد. اما در صورت عدم درمان، مشکلات سلامتی دیگری مانند افزایش کلسترول خون و مشکلات قلبی ممکن است به وجود بیاید.

نشانه های کم کاری تیروئید

تیروئید کم کار به طور کلی یک بیماری شایع است. به طور کلی تقریباً ۵ درصد از افراد بالای ۱۲ سال دارای این بیماری هستند. این بیماری با سن بیشتر شدتش افزایش می‌یابد و افراد بالای ۶۰ سال بیشتر از دیگران از آن رنج می‌برند. همچنین زنان نسبت به مردان به احتمال بیشتری دچار این بیماری می‌شوند و به طور مثال یکی از هر ۸ زن ممکن است مشکلات تیروئیدی داشته باشد.

مهم ترین علائم تیروئید کم کار

تیروئید کم کار (Hypothyroidism) ناشی از کمبود هورمون تیروئید در بدن است که ممکن است با علائم و نشانه های مختلف همراه باشد. برخی از علائم شایع تیروئید کم کار عبارتند از:

🟩 خستگی و ضعف عمومی بدن: در تیروئید کم کار، هورمون تیروئید کافی تولید نمی‌شود و این باعث کاهش فعالیت سلول‌های بدن می‌شود. به همین دلیل فرد دچار خستگی و ضعف عمومی بدن می‌شود و انجام فعالیت‌های روزانه برایش سخت می‌شود.

🟩 افزایش وزن یا عدم موفقیت در کاهش وزن: این علائم ممکن است بدون تغییر در رژیم غذایی یا فعالیت بدنی اتفاق بیفتد

🟩 افت شدید انرژی و حالت افسردگی: کمبود هورمون تیروئید باعث کاهش سطح انرژی در بدن و بهبود ناپذیر حالت افسردگی شود. افسردگی می تواند شدیدتر و مقاوم تر از افسردگی عادی باشد

🟩 مشکل در تمرکز و یادگیری جدید.

🟩 سرماخوردگی و حس سردی بیشتر از حد معمول: افراد با تیروئید کم کار ممکن است احساس سردی بیشتری نسبت به افراد عادی کنند و در مقابل سرما نسبت به دیگران حساس تر باشند. همچنین آنها ممکن است در معرض بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی باشند

🟩 خشکی پوست و کدری مو.

🟩 قطعی یا کاهش شدید جریان قاعدگی در زنان: تیروئید کم کار ممکن است با مشکلات دوره قاعدگی در زنان همراه باشد. این مشکلات ممکن است شامل قطع یا کاهش شدید جریان قاعدگی، درد شدید قاعدگی و یا تغییرات دوره قاعدگی باشد.

🟩 عدم تحمل به سرما و افزایش حساسیت به آن: این امر به خاطر کاهش متابولیسم بدن و کاهش تولید گرما در بدن است.

🟥 لازم به ذکر است که تعدادی از این علائم ممکن است به دلیل بیماری‌های دیگر نیز رخ دهد، بنابراین برای تشخیص و درمان صحیح، تشخیص توسط پزشک الزامی است.

علل تیروئید کم کار

🟩 التهاب تیروئید: یکی از شایع‌ترین علل تیروئید کم کار، التهاب تیروئید است که ممکن است به دلیل بیماری هشتگانه، یعنی هاشیموتو، انواع آتروپی تیروئید، غیرآتروپی تیروئیدیت، ویرایش تحریری شده پستابعانی و مصرف برخی داروها ایجاد شود.

🟩 عوامل ژنتیکی: تیروئید کم کار می‌تواند به دلیل وراثت در خانواده رخ دهد.

🟩 رادیواکتیو: درمان تصویری برای سرطان تیروئید ممکن است باعث کاهش تولید هورمون تیروئید شود.

🟩 مشکلات در غده هیپوفیز: هیپوفیز غده ای در مغز است که سیگنال هایی به تیروئید می‌فرستد تا هورمون تیروئید تولید کند. اگر هیپوفیز در معرض آسیب قرار بگیرد، ممکن است سیگنال های فرستاده شده کاهش یابند و تولید هورمون تیروئید نیز کاهش پیدا کند.

🟩 جراحی تیروئید: برخی افراد برای درمان سرطان تیروئید، بخشی یا تمامی تیروئید خود را از دست می‌دهند و این باعث تیروئید کم کار شده می‌شود.

🟩 مشکلات در تهیه یا مصرف هورمون: برخی از داروها می‌توانند به هر دلیلی باعث کاهش تولید هورمون تیروئید شوند. علاوه بر این، درمان تیروئید کم کار با استفاده از هورمون تیروئید مصنوعی نیز از مشکلات ممکن است باشد.

درمان کم‌کاری تیروئید

درمان کم‌کاری تیروئید با توجه به علت آن، شدت علائم و وضعیت سلامتی فرد مبتلا، متناسب با سن، جنسیت، و سایر شرایط فردی انجام می‌شود. در ادامه روش‌های درمان کم‌کاری تیروئید شرح داده شده است:

🟦 مصرف هورمون تیروئید: این درمان عمدتاً شامل مصرف داروی لووتیروکسین (Levothyroxine) است که به صورت قرص مصرف می‌شود. این دارو به عنوان جایگزین هورمون تیروئید بدن عمل می‌کند و کمبود هورمون را جبران می‌کند.

🟦 تغییرات در رژیم غذایی: مصرف غذاهایی که برای تیروئید مفید هستند، مثل غذاهایی که حاوی مقدار بالایی از مواد معدنی ایدئوین، سلنیوم و روی هستند، بهبود علائم کم‌کاری تیروئید را می‌تواند بهبود ببخشد. همچنین، مصرف غذاهایی که مانع جذب هورمون تیروئید می‌شوند، مانند غذاهایی حاوی فیبر بالا، باید به حداقل رسانده شود.

🟦 ورزش منظم: ورزش منظم می‌تواند علائم کم‌کاری تیروئید را کاهش دهد و باعث بهبود انرژی و حالت جسمانی شود.

🟦 مصرف مکمل‌های دارویی: مصرف مکمل‌هایی مانند سلنیوم، روی، آهن و ویتامین‌های گروه ب می‌تواند بهبود علائم کم‌کاری تیروئید را بهبود بخشد.

🟦 درمان عوارض: در صورت وجود عوارض دیگر به عنوان علت کم‌کاری تیروئید، مانند دیابت، افسردگی و یا فشار خون بالا، درمان آنها نیز بهبود علائم تیروئیدیسم را داشته باشد.

عوارض هیپوتیروئیدیسم

اگر هیپوتیروئیدیسم بدون درمان باقی بماند، ممکن است عوارضی را ایجاد کند، از جمله:

🟥 مشکلات تعادل: زنان سالمند در صورت کم‌بودن هورمون‌های تیروئید به خطر بیشتری برای مشکلات تعادلی هستند.

🟥 بزرگی غده تیروئید (گوئیتر): اگر تیروئید همیشه در تلاش برای تولید بیشتر هورمون باشد، ممکن است غده بزرگ شود و ظاهر گردن شما را تغییر دهد. همچنین، ممکن است مشکلات در بلعیدن داشته باشید.

🟥 مشکلات قلبی: هیپوتیروئیدیسم باعث افزایش خطر بروز بیماری قلبی می‌شود و می‌تواند سطح کلسترول LDL یا “بد” شما را افزایش دهد.

🟥 عدم تمایل جنسی: کمبود هورمون تیروئید ممکن است با تولید تخمک شما (تخمک‌گذاری) مخلوط شده و باعث سخت شدن فرآیند بارداری شود.

🟥 درد مفاصل: سطح پایین هورمون تیروئید ممکن است باعث درد و دردهای مفاصل و عضلات شما و همچنین تندری نساجی شود.

🟥 مشکلات روانی: کمبود هورمون تیروئید می‌تواند باعث کاهش حافظه و یا مشکلات در تمرکز و توجه شود، همچنین ممکن است باعث کاهش علاقه شما به فعالیت‌هایی که قبلاً لذت می‌بردید شود. اگر تغییراتی را در خود مشاهده می‌کنید، به دکتر خود مراجعه کنید، زیرا این تغییرات ممکن است به دلیل افسردگی ناشی از علل دیگر غیر از تیروئید شما باشد.

🟥 چاقی. با اینکه کم‌کاری تیروئید ممکن است اشتهای شما را کاهش دهد، شما ممکن است به دلیل کاهش سرعت متابولیسم و عدم سوزش کافی کالری وزن بیشتری بگیرید.

🟥 اسیب به اعصاب. در طول زمان، کمبود هورمون‌های تیروئید می‌تواند اعصاب محیطی شما را آسیب بزند. ممکن است در اندام‌های شما درد، لرزش یا بی‌احساسی را تجربه کنید.

دسته بندی: بیماری و درمان
بروز رسانی توسط در یکشنبه 27 فروردین 1402

توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

مطالب پربازدید از سراسر وب

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.