علت صدا دادن مفاصل و درد به هنگام راه رفتن + درمان خانگی

علت صدا دادن مفاصل

درمان خانگی صدا دادن مفاصل علت صدا دادن مفاصل در جوانان علت صدا دادن مفاصل هنگام راه رفتن علت صدا دادن مفاصل پا هنگام راه رفتن علت صدا دادن انگشتان پا هنگام راه رفتن علت صدا دادن مفاصل کمر درمان صدا دادن مفاصل علت صدا دادن استخوانها

صدا دادن مفصل به ساییده شدن غیر طبیعی بافت ها در کنار هم می گویند که در زمانی که تعاملی غیر طبیعی بین هوا و استخوان ایجاد می شود رخ می دهد. نوعی از صدای مفاصل در افراد جوان در ناحیه هایی مانند زانو، مچ پا و مفصل لگن رایج است که هیچ گونه ارتباطی با ساییدگی ندارد. وجود این صداها برخی اوقات ناشی از درون مفصل و گاهی در بافت های کناری آن است. گاهی این صدا تکراری و دایمی است اما برخی از مواقع نیز این صدا به دلیل بلند بودن به طور مکرر و حتی از سمت دیگران نیز شنیده می شود. برای مطالعه مقاله “علت صدا دادن مفاصل” در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

دلایل صدا دادن مفاصل بدن

بروز درد

دلایل متعددی سبب بروز این اتفاق می گردد اما به طور معمول زمانی که بافت های درون و اطراف مفصل در شرایط غیرطبیعی قرار بگیرند و با حرکت به قسمت دیگر گیر کرده و سپس آزاد می شوند. این صداها معمولا دردی به همراه ندارند و نیازی به درمان هم نیست. توصیه به افراد مبتلا این است که سعی کنند اندام خود را در شرایط صدا دادن مفصل قرار ندهند اما در صورتی که این صداها با درد در دامنه حرکتی مفصل رخ بدهند عامل نشان دهنده زنگ خطر هستند. مفصل ها ممکن است به دلایل متفاوتی صدا ایجاد کنند که این دلایل بی شمار است اما در اینجا به اختصار بخشی از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

حباب نیتروژن

بافت های مفاصل به طور معمول سبب ایجاد مایع مفصلی می شوند تا با ایجاد حالتی از مفصل در برابر ساییده شدن محافظت نمایند. بخشی از این مایع، حباب نیتروژن است که با ایجاد شدن می تواند عامل ایجاد صداهای میان مفصلی باشد. در یک مثال ساده زمانی که قولنج انگشت های خود را می شکنید در واقع صدای تولید شده از حباب نیتروژن درون مایع مفصل است که این وضعیت ممکن است به طور ناخواسته و در هنگام راه رفتن، ورزش کردن و یا بلند شدن رخ دهد که برای تشکیل مجدد حباب نیتروژن زمان مجددی لازم است و به همین دلیل است که تا چندین دقیقه دیگر قادر به این کار نیستید و  صدایی از مفاصل نمی شنوید.

حرکات رباط

بافت های هم بند فیبری بسیار قوی، رباط ها را تشکیل می دهند که سبب اتصال استخوان ها به یکدیگر می شوند. رباط ممکن است با یک حرکت ناگهانی صدای تق تق ایجاد کند. این شرایط می تواند با درد، گرفتگی یا انقباض و یا بدون درد باشد.

اشتراکات سطوح ناهموار

عواملی هستند که سبب از بین رفتن غضروف و یا به وجود آمدن خار استخوان شوند که این اتفاق می تواند به مرور زمان حرکت مفصل را با ایجاد صدا همراه کنند.

 

گیر کردن تاندون

با گیر کردن تاندو ها در اطراف مفصل صدایی مانند تق تق در این ناحیه ایجاد می شود. که در بیماری سندرم لگن دیده می شود.

انجام جراحی در گذشته

در صورتی که جراحی مفصل انجام داده باشید، ممکن است تا با صدا دادن مفصل رو به رو شوید. اما پس از بهبودی کامل، صدا به مرور کاهش یافته و از بین می رود.

آسیب دیدگی

با وجود آسیب دیدگی تاندون و رباط می توانید صداهایی را از مفاصل بشنوید. این شرایط معمولا در سندرم مفصل ران رایج است و همراه با درد شدید و تورم است.

پارگی رباط

پاره شدن رباط می تواند از جمله دلایل شایع برای این امر باشد که گاها با درد و تورم همراه است.

علائم همراه با صدا دادن مفصل

نشانه ها و علائم مختلفی وجود دارد که نشان از این دارد که کدام یک از مفاصل شما با صدا همراه است.

خشکی مفصل

بروز احساس خشکی و سفت بودن مفصل ممکن است در زمان راه رفتن خود را نمایان کند. این عارضه می تواند ناشی از سایش و یا پارگی مفاصل باشد که یکی از عوامل شایع آن انجام آرتروسکوپی و جراحی های رباط صلیبی در ناحیه زانو است.

درد در زمان راه رفتن

انواع دردها به هنگام خم کردن و یا کشش مفصل در زمان راه رفتن می تواند علایم بروز صدا در مفاصل باشد.

آرتروز

البته باید عنوان کرد که این مشکل بیشتر در سنین بالاتر برای افراد مسن رخ می دهد که بیشتر هم در ناحیه زانو است و به هنگام خم و راست کردن بیشتر احساس می شود. علت این امر از بین رفتن غضروف بین استخوان هاست و باعث ایجاد خرت خرت می شوند چرا که این استخوان ها هستند که روی یکدیگر قرار می گیرند و به مرور سطح آن ها خراشیده می شود. اما در برخی مواقع امکان دارد مفاصل دست، شانه و گردن را درگیر کند که نیاز به فیزیوتراپی دارد و همچنین در برخی مواقع دارو درمانی که برای دردهای شدیدتر پیشنهاد می شود که وزن خود را پایین بیاورید.

وجود ضایعات در مفاصل

البته گاهی می توان ضایعه ای را در میان مفاصل یافت که برای درمان باید از جراحی استفاده شود که از آن نمونه می توان به بیماری های مینیسک زانو اشاره کرد.

 

تشخیص

در شرایطی که موقعیت قرارگیری مفصل زانو در محل صحیحی نباشد، پزشک وضعیت مفاصل را تنظیم مجدد می کند و مشکل را بر طرف می نماید. در این حالت از تمرین های کششی و تقویتی برای انجام آن ها در خانه به منظور حمایت از عضلات، تاندون ها و رباط های اطراف مفصل و بر طرف کردن علل صدا دادن زانو و تق تق زانو استفاده می شود. ضعیف شدن عضله چهار سر ران یکی از نخستین دلایل ایجاد درد زانو است و به همین خاطر انجام تمرین های حرکتی تقویتی در این ناحیه می تواند آن را رفع کند.

درمان ها

در این موارد نمی توان از طب سنتی برای درمان قطعی استفاده کرد بلکه راهکارهای درمانی پزشکی در این موارد توصیه می شود و البته در موارد نادر نیز به جراحی های مفاصل نیز احتیاج است از آن جمله:

الکتروتراپی

در این روش جریان الکتریکی (برق) به اندام مورد نظر اعمال می شود تا به بازسازی و ترمیم بافت ها بپردازد. باید خاطر نشان شد که این درمان روش موثری برای کاهش صدا دادن مفاصل نسبت به راهکارهای دیگر است.

طب سوزنی

فیزیوتراپیست با کمک سوزن های خاص که این روش نشات گرفته از درمان های طب چینی است اقدام به بهبود عارضه می کند.

تمرین درمانی

انجام ورزش ها و تمرینات بسیار موثر در خانه و یا در کلینیک های فیزیوتراپی و تحت نظر یک فیزیوتراپیست به کاهش صداهای تولید شده از مفاصل کمک می کند.

دسته بندی: بیماری و درمان
بروز رسانی توسط در یکشنبه 27 آذر 1401
توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.