مطالب پر بازدید امروز
پیراهن مانتویی نخی گل گلی

پیراهن مانتویی نخی گل گلی شیک و جذاب؛ با این مدل ها همه شما رو تحسین می کنند!

پیراهن مانتویی نخی گل گلی پیراهن مانتویی نخی گل گلی انتخاب خیلی خوبی برای دختران و بانوان ایرانیه که دنبال لباسی راحت و شیک برای دورهمی‌های دوستانه می‌گردن. این لباس‌ها به خاطر …

مدل بیلر سوت زنانه تابستانی

مدل بیلر سوت زنانه تابستانی شیک و جذاب برای خانم های جوان و شیک پوش

مدل بیلر سوت زنانه تابستانی مدل بیلر سوت زنانه تابستانی یکی از انتخاب‌های محبوب برای دختران و بانوان ایرانی در دورهمی‌های دوستانه است. این مدل با طراحی ساده و شیک خود، مناسب …

مدل النگوی طلا زنانه با طرح موج

مدل النگوی طلا زنانه با طرح موج؛ این مدل ها زیبایی دستان شما را چند برابر می کنند!

مدل النگوی طلا زنانه با طرح موج النگوهای طلا از قدیم تو فرهنگ ما جایگاه خاصی داشتن. مدل النگوی طلا زنانه با طرح موج یکی از اون طراحی‌های خاصیه که این روزا …

عشق چیست؟ + راهنمای گام به گام شناخت عشق واقعی

عشق چیست؟

عشق چیست؟ معنی عشق چیست متن کوتاه عشق واقعی یعنی چه؟ عشق یعنی چی در یک جمله نشانه های عشق واقعی تعریف عشق در روانشناسی تعریف زیبا از عشق عشق پاک چیست

هر یک از ما حداقل یک بار در زندگی با احساسی خاص و مهیج مواجه شده که عشق نام دارد. این حالت آنقدر محو کننده است که به نظر می‌رسد تنها شخصی که در جهان وجود دارد، آن فرد مورد علاقه ما است. اما این سوال برای بسیاری از ما پیش آمده که چگونه بفهمیم عاشق واقعی شده‌ایم؟ یا این حس که در دل ما جریان دارد، واقعا عشق است یا نه؟ در این مقاله قصد داریم به توضیح این سوال (عشق چیست) بپردازیم.

عشق چیست؟ راهنمایی گام به گام

بررسی سه مرحله عشق به گفته دنیس ندر

دنیس ندر، نویسنده معروف کتاب “در دنیای زنان یک مرد باش”، گفته است: “عشق سه مرحله دارد: شیفتگی، پیوند و آشنایی.” با شناخت این سه مرحله می‌توانیم دریابیم که آیا عشق ما واقعی است یا خیر.

فهمیدن مراحل عشق

مرحله شیفتگی

این مرحله که دنیس ندر آن را شیدایی می‌نامد، زمانی است که فقط فکر بودن با فرد مورد علاقه‌تان را دارید. این مرحله بر پایه احساسات رمانتیک و خیالی استوار است و معمولاً برای مدت کوتاهی طول می‌کشد.

مرحله پیوند

در این مرحله، شما به دنبال شناخت بیشتر فرد مورد علاقه‌تان هستید و سعی می‌کنید برنامه‌های زندگی‌تان را براساس آن فرد تنظیم کنید.

مرحله آشنایی

این مرحله آخرین مرحله از فرایند عاشق شدن است که در آن شما برنامه‌های خود را برای زندگی مشترک با فرد مورد علاقه‌تان برنامه‌ریزی می‌کنید و این احتمالاً به ازدواج منجر می‌شود. در این مرحله، شما به تدریج می‌فهمید که فرد مورد علاقه‌تان در مورد مسائل مختلف چه فکری دارد و چه احساسی نسبت به آن‌ها دارد.

تشخیص عشق واقعی

با فهمیدن این مراحل، اکنون می‌توانید بهتر تشخیص دهید که آیا عاشق واقعی شده‌اید یا خیر. هر گونه عشقی، حتی عشقی که در مرحله شیفتگی باشد، از ارزشش کاسته نمی‌شود. اما اگر می‌خواهید تایید کنید که عشق شما عشق واقعی و برداشته از یک رابطه پایدار و سالم است، باید تا مرحله آشنایی برسید.

نقطه‌ی شروع: زمزمه‌های عشق در فرهنگ‌سازی سینما

همه‌ی ما آن جمله‌ی نامزد شده در فیلم “داستان عشق” (Love Story) را می‌شناسیم که می‌گوید “عشق یعنی هرگز نیازی به عذرخواهی نیست.” اما در زمانی که از متخصصان در مورد تعریف عشق واقعی سؤال می‌شود، به تأمل می‌افتند. آنها می‌گویند شاید این بخاطر باشد که عشق واقعی برای هر فرد تعریفی منحصر به فرد دارد.

نگاهی به تعاریف عشق: از دیدگاه دکتر ندر

بر اساس تعریف دکتر ندر، عشق واقعی به این معناست که آرزو می‌کنید سلامتی، رفاه و خوشبختی فرد دیگری بیش از خودتان باشد. وقتی مراقب کلمات، افکار و فعالیت‌های خود هستید، خصوصا اگر سعی می‌کنید که این رفتار برای فرد مقابل‌تان خوش‌آیند باشد، درواقع شما عاشق شده‌اید.

نگاهی به عشق از چشم کریستین نرتروپ

کریستین نرتروپ، نویسنده‌ی معروف، عشق واقعی را به این تعریف می‌کند: “عشق واقعی زمانی رخ می‌دهد که شما به فرد دیگری به اندازه‌ی کافی فضا و زمان می‌دهید تا به آن چیزی که می‌تواند باشد، تبدیل شود.”

عشق یا کنترل؛ تمیز بین این دو

اگر شخصی به شما بگوید: “اگر مرا دوست داری، باید…”، این عشق واقعی نیست. بر اساس گفته‌ی دکتر نرتروپ، این نوع عشق در محدوده‌ی کنترل کردن فرد دیگری است و براساس باورهای متافیزیک، در چاکرای دوم یا چاکرای جنسی قرار دارد. عشق واقعی از چاکرای چهارم سرچشمه می‌گیرد و به راحتی با پشتیبانی‌های بی‌قید و شرط تشخیص داده می‌شود.

تعهد آگاهانه؛ کلید عشق واقعی

بر اساس نگاه دکتر کاتلین هندریکس و دکتر گی هندریکس، نویسندگان کتاب “عشق ابدی”، عشق واقعی زمانی ایجاد می‌شود که فرد از یک تعهد ناخودآگاه به سوی تعهد آگاهانه حرکت می‌کند. زمانی که مردم می‌گویند رابطه برقرار کردن کار سختی است، این اشاره به تعهد ناخودآگاه دارد. تعهد واقعی بدین معناست که شما خودِ واقعی‌تان را به شریک‌تان نشان می‌دهید و در هر حال از او حمایت می‌کنید.

دکتر لوری مور و عشق از یک قلب گشوده

دکتر لوری مور بیان می‌کند که همه عشق‌ها از یک قلب گشوده سرچشمه می‌گیرند. زمانی که با کسی هستید، این گشادگی و امنیت هم‌زمان وجود دارد. اما این ممکن است که فردی که شما او را دوست دارید، لزوما شریک زندگی شما نباشد.

عشق و ارزش‌های فرهنگی در فارسی

در زبان فارسی، کسی که عشق را تجربه می‌کند، “دلداده” نامیده می‌شود و کسی که مورد عشق دیگران است، “دلبر” یا “دلربا” خطاب می‌شود. واژه “عشق” در ادبیات فارسی، به ویژه در شعر، مقام و اهمیت بالایی دارد. بسیاری از شاعران فارسی، شعرهای زیبا و ارزشمندی درباره عشق، عاشقی، توصیف معشوق و چالش‌های عاشقی سروده‌اند. گاهی اوقات، “عشق” به معنای عشق انسان به خدا استفاده می‌شود که در حوزه عرفان و مذهب جای دارد.

سخن پایانی

در نهایت، عشق یک فرآیند متغیر و پویا است. هر فردی ممکن است عشق را به شکل خودش تجربه کند. به هر حال، اگر در هر یک از این مراحل هستید، لذت ببرید و از رابطه خود لذت ببرید، زیرا عشق یکی از زیباترین جوانب زندگی است.

دسته بندی: روابط عاطفی
بروز رسانی توسط در جمعه 16 تیر 1402

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.