علت چرب شدن مو + روش های ساده برای کاهش چربی

علت چرب شدن مو

علت چرب شدن مو قرص برای چربی پوست سر بهترین شامپو برای موهای چرب از بین بردن چربی مو بدون شستشو نی نی سایت درمان چربی کف سر نی نی سایت از بین بردن چربی مو بدون شستشو از بین بردن چربی مو فوری علت چرب شدن پوست صورت چربی پوست سر و خارش

گاهی اوقات با مشکل چرب شدن موی سر مواجه می‌شویم و برای درمان آن ابتدا باید به دنبال علل این مسأله بگردیم. عوامل گوناگونی در چرب شدن پوست سر و موی سر نقش دارند و در صورت عدم کنترل، ممکن است برخی از مشکلاتی همچون خارش پوست سر، کدر شدن موها، شوره زدن و حتی ریزش مو را ایجاد کنند.

چرب شدن موی سر: علل و پیامدها

چربی زائد: چگونه پوست سر موی شما را چرب می‌کند؟

پوست سر به منظور حفاظت از موها، مقداری چربی به نام سبوم تولید می‌کند. اما برخی عوامل ممکن است این فرایند را تحریک کنند و باعث تولید چربی بیش از حد شوند. در نتیجه، موی سر شما چرب خواهد شد.

ژنتیک و نقش آن در چربی مو

ژن‌ها عامل تعیین کننده‌ای در تولید چربی توسط غدد و موها دارند. بنابراین، برخی افراد گاهی بدون وجود هیچ بیماری خاصی، با موهای چربی مواجه هستند.

شستن زیاد مو: یک باور غلط

بسیاری از افراد با موهای چرب تصور می‌کنند که با شستشوی مکرر می‌توانند چربی مو را از بین ببرند. اما این ایده کاملاً غلط است. شستشوی بیش از حد مو منجر به خشک شدن پوست سر و حذف چربی طبیعی مو می‌شود. در این حالت، غدد سباسه برای تولید چربی بیشتر تحریک می‌شوند.

هورمون‌ها و ارتباط آنها با چرب شدن مو

هورمون آندروژن نقش کلیدی در کنترل تولید سبوم دارد. هر گونه اختلال در تنظیم این هورمون می‌تواند تاثیر مستقیمی بر میزان سبوم تولید شده داشته باشد. این مسأله خصوصاً در دوران بلوغ و در برخی از موارد مثل قائدگی، کیست‌های تخمدان، حاملگی و یائسگی در خانم‌ها مشهود است. در این حالت‌ها، برای تنظیم میزان هورمون‌ها و کنترل چربی مو، باید به متخصص غدد مراجعه کنید.

دم اسبی کردن موها: اشتباه رایج

شاید خیال کنید که با دم اسبی کردن موهایتان می‌توانید چربی زائد را پنهان کنید. اما در واقع، با این کار فقط سبوم، چربی طبیعی پوست سر، در ریشه موها تجمع می‌یابد و ترشح چربی از پوست سر را تحریک می‌کند. بنابراین، بهتر است موهایتان را آزاد بگذارید تا پوست سر بهتر تنفس کند و چربی به طور موثر توزیع شود.

برس کشیدن مداوم: مفید یا ضرر؟

برخی از ما فکر می‌کنیم که برس کشیدن مداوم به موها به دفع چربی کمک می‌کند. در حقیقت، این رفتار چربی را در سراسر موها پخش می‌کند و باعث می‌شود موها تمیز و شاداب به نظر نیایند. برای پیشگیری از این مشکل، فقط از برس تمیز برای شانه کردن ساقه موها استفاده کنید.

تأثیر اقلیم بر چرب شدن مو

اقلیم و منطقه آب و هوایی محل زندگی می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت موها و در نتیجه، میزان چربی مو داشته باشد. مخصوصاً در مناطق گرم و مرطوب، چربی مو بیشتر می‌شود. همینطور تغییر فصل و بالا رفتن دما نیز می‌تواند منجر به چرب‌تر شدن موی سر شود.

استرس: دشمن پنهان سلامت مو

استرس عامل مهمی است که بر تولید چربی مو تأثیر گذار است. استرس بر ترشح هورمون آندروژن، که کنترل تولید چربی مو را در دست دارد، تأثیر منفی دارد و باعث افزایش تولید چربی می‌شود.

تغذیه و چربی مو

غذاهای محرک، خصوصاً غذاهای پرچرب و پرادویه، می‌توانند چربی مو را افزایش دهند. برخلاف، استفاده از غذاهایی که حاوی چربی‌های غیراشباع هستند، این تأثیر را ندارد. همچنین، کاهش مصرف غذاهای حاوی ویتامین‌های گروه B و E نیز می‌تواند باعث چرب‌تر شدن مو شود.

تأثیر سشوار و براشینگ بر چربی مو

استفاده مداوم از سشوار یا براشینگ با دمای بالا می‌تواند چربی طبیعی موها را از بین ببرد و باعث خشکی پوست سر شود. این موضوع باعث تحریک غدد سباسه و تولید چربی بیشتر می‌شود.

تأثیر آب داغ بر چربی مو

شستشوی مو با آب داغ ممکن است چربی طبیعی پوست سر را از بین ببرد و به موها صدمه وارد کند. برای جلوگیری از خشک شدن پوست سر و شوره زدن، پس از استفاده از شامپو و نرم کننده، با آب گرم شستشو دهید و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

لمس مکرر موها

وقتی به موهایتان دست می‌زنید، چربی و باکتری‌های دست به موهای شما منتقل می‌شود و در نتیجه، موهایتان چرب‌تر می‌شود.

انتخاب نرم کننده مناسب

نوع و روش استفاده از نرم کننده می‌تواند تأثیر قابل توجهی در چربی مو داشته باشد. استفاده از نرم کننده قوی برای موهای شما یا عدم شستشوی کامل آن می‌تواند چربی مو را افزایش دهد. توجه داشته باشید که نرم کننده را فقط روی ساقه مو بزنید تا ریشه مو چرب نشود.

دسته بندی: پوست و مو
بروز رسانی توسط در دوشنبه 5 تیر 1402
توجه : مطالب این بخش تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

2 دیدگاه

 • سیاوش 28 ژوئن 2023 at 6:31 ق.ظ

  سلام ،این مطالبی که در رابطه با موی چرب عنوان شد درست اما هیچ راهکار مهمی که بتواند باعث کاهش چربی موی سر بشود ارائه نشد

  • ادمین 28 ژوئن 2023 at 9:29 ق.ظ

   سلام، چند تا از راهکارهایی که ذکر شد:
   داشتن تغذیه مناسب، استفاده نکردن از آب جوش برای شستشوی مو، استفاده صحیح از سشوار، برس کشیدن متعادل، نبستن موها به صورت دم اسبی و شستشوی متعادل موها

استفاده از مطالب سایت چی شی در سایر سایت‌ها فقط با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.